Vulture

Vulture

Vulture

Pokračujeme v padoušské krasojízdě, čeká nás další člen základní sestavy Sinister Six – Adrian Toomes alias démonický Vulture.

Vulture

V marvelovském vesmíru je „supů“ hned několik, ale ti, kteří se titulem Vulture honosili, byli jen čtyři – Raniero „Blackie“ Drago (bývalý společník Adriana Toomese), Clifton Shallot (akademik, který se ve Vultureho proměnil tak nějak „opravdověji“), Jimmy Natale (rovněž to s tou supovitostí vzal poněkud více vážně) a ten, který nás bude zajímat nejvíce, první Vulture – Adrian Toomes.

Toomes se poprvé objevil v komiksu Amazing Spider-Man #2 z května 1963, jak civilně, tak jako Vulture. Ze superpadoušské party Sinister Six měl nejblíže k Electrovi. Na rozdíl od dalších Vultureů, byl Adrian Toomes pouze „muž s mechanickými křídly“. Než se objevil ve filmu Spider-Man: Homecoming, v podání skvělého Michaela Keatona, měl svou chvilku slávy v animovaném seriálu Spectacular Spider-Man (2008–2009).

Na rozdíl od filmového Vultureho, toho komiksového k bytí padouchem neponoukla potřeba finančně zajistit rodinu, ale docela obyčejná pomsta. Adrian Toomes vystudoval elektroinženýrství a jeho přirozené nadání a inteligence skrze potřebu vynalézat vedly až k založení společnosti Bestman a Toomes, kterou zřídil se svým obchodním partnerem. Během působení v této firmičce Toomes poprvé sestrojil elektromagnetické zařízení, které uživateli umožnilo létat. Jeho radost netrvala dlouho, jelikož zjistil, že zatímco on se věnuje konstruktérství, jeho společník defraudaci. Po přímé konfrontaci byl Toomes ze společnosti nevybíravě vyhozen a Bestman nad ní převzal plnou kontrolu. To si Toomes samozřejmě nemohl nechat líbit a vydal se Bestmanovi trochu počechrat peří, tentokrát už jako Vulture. Toužíc po nových zkušenostech v tomto oboru, stal se maskovaným padouchem na plný úvazek.

Pro Vultureho je typické postrojové zařízení tvaru a funkce křídel. V komiksu byl směr letu řízen přichycením křídel k pažím, v Homecomingu byla ovládána intuitivně a praktičtěji „pracovala“ z Toomových zad. Vulture je schopen letět až 152 kilometrů za hodinu a přístroj sám zvyšuje jeho fyzické schopnosti, od síly po agilitu, na úroveň superlidí, je schopen vylétnout do výšky téměř 3 a půl kilometru. S postrojem je také schopen uzvednout až 317 kilogramů. Jeho křídla jsou tvořena ze speciálního kovu a svou ostrostí se rovnají extrémně nabroušenému meči. Mohou být využity jako projektilní zbraně, přičemž se „peří“ samo doplňuje, aby zůstala zachována schopnost létat. Původně s sebou nosil také plnoautomatickou pistoli, obvykle používá plazmové zbraně, či speciální typy granátů. Zatímco zmíněný film popisoval původ Vultureho vybavení v technologii Chitauriů, origin praví, že autorem zařízení je Adrian Toomes osobně a jeho největší zbraní v boji se Spider-Manem tak nejsou pařáty a křídla, ale inteligence a vynalézavost.

Co o Vulturem možná (ne)víte:

1. Umí létat i bez křídel. Tedy, dobře, spíš lehce levitovat a to nevalnou rychlostí, ale přece to umí! Původ této schopnosti tkví v užívání jeho obleku a jedná se tak o poměrně příjemný vedlejší efekt působení tohoto zařízení. Předpokládá se, že se schopnost časem vytratí, nebude-li postroj pravidelně používat.

2. Jeho vlastní oblek mu způsobil rakovinu. No ano, nejen výhody plynou z častého poponášení malého reaktoru. Z nemoci způsobené napájecím zařízením svého postroje se později vyléčil a dočasně si tak navrátil i mladistvý vzhled.

3. Byl by (možná) porazil Spider-Mana, kdyby nedostal mrtvici. Jistě si nejeden padouch v určité chvíli řekl, že ho snad raní mrtvice. No a Vulturemu se to opravdu stalo. Místo epického boje na život a na smrt se tak nakonec se Spideym přetahovali v nemocnici o polštář.

Téměř se chce říci, že tenhle chlapík měl vážně pech, co? Dle mého skromného mínění se na něj usmálo štěstí alespoň v podobě jeho filmového ztvárnění. Co říkáte na nového Vultureho? Líbí se vám, nebo dáváte přednost kánonickému zelenáči?

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení článku se, prosím, přihlaš zde.

Průměrné hodnocení 0 / 5

O autorovi
Mia
Mia
Mia
Administrátor

„Fanatická fanynka Kapitána Ameriky a Buckyho Barnese, s příležitostnou obsesí pro padouchy a zastánkyně práv komiksových parťáků.“

Komentáře

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaš nebo zaregistruj.

Zatím nebyl napsán žádný komentář.