Vance Astro a.k.a. Major Victory

Vance Astro a.k.a. Major Victory

Retro pátek
0 0
7. září 2018, napsal Svět Marvel

Jistě si každý najde svého oblíbeného Strážce Galaxie. Původní i mainstreamové jsme si probrali, co ale jednotlivci? Vance Astro, muž, u kterého to vše začalo. Pojďme si projít jeho život a působení v roli Strážce Galaxie.

Vance Astro a.k.a. Major Victory

Vance Astro, superhrdina, zakládající člen původních Strážců, se poprvé na stránkách komiksů objevil v roce 1969. Jednalo se o 18. číslo Marvel Super-Heroes, které bylo napsáno duem Arnold Drake a Gene Colan.

Kdo je Vance Astro (Earth-691)

Vance Astrovik byl jediným synem řezníka Arnolda a jeho ženy Normy. V osmnácti letech se přidává k U. S. Air Force a o tři roky později si zkracuje jméno na Astro. Zlom v jeho životě nastal ve chvíli, kdy ho přijali do tréninkového programu astronautů. Tento úspěch se Vanceovi povedl jako nejmladšímu v historii a to také vedlo k jeho účasti na první mezihvězdné misi vedené Amerikou – Project: Starjump (letěl sám). V roce 1988 vyrazil a o asi 10 století později dorazil do Alpha Centauri. Poněkud dlouhý výlet, ale cestovat po vesmíru bez rychlosti světla je jaksi náročnější. Jo a byl obalen adamantiem, takže otázka “jak to mohl přežít?!” je vyřešena.

No ale vždyť na člověku ve vesmíru není nic zvláštního. Ano, ale Vance tak úplně není člověk, vlastně je to mutant, jehož schopnosti jsou především psychokinetické a objevil je ve svém šílenství ze samoty ve vesmíru.

Rozhodně zajímavý začátek příběhu, který nese velké předpoklady, a co víc, Vance nachází planetu v systému Alpha Centauri, Centauri IV., kde objevuje život.

Přítel Yondu – nepřátelé Badoon

Po přistání na Centauri IV. je Vance v šoku. Zjišťuje, že planeta byla už dávno kolonizována právě lidmi ze Země a dochází mu, že obětoval svůj pozemský život zbytečně. I přes zklamání je ale domorodci přijat jako hrdina a vrhá se na průzkum planety. Jednoho krásného dne se Vance vydal na průzkumnou výpravu a byl přepaden modrým chlápkem s červeným čírem, Vance se dokázal ubránit a vše uchoval jako tajemství (na Centauri IV. bylo protizákonné útočit na návštěvníky). Tím se z Vance Astra a modrého rváče Yondu Udonto stávají přátelé.

Vše vypadá na idylku, ale planeta je napadena rasou Badoon, kteří znepříjemňují a doslova mažou životy ras v celé galaxii, a úderné duo je nuceno po boji planetu opustit. Badoon vyhladili lid a život na Centauri IV. se vytratil. Vance a Yondu jsou bohužel dohnáni a odvezeni na Zemi, kde byli vyslýcháni vůdcem Badoon. Naštěstí se jim daří uprchnout a chuť za pomstou je dovedla k novým přátelům.

Zrod Strážců Galaxie (Earth-619)

Při putování po Zemi v roce 3007 Vance a jeho kamarád Yondu poznávají Martinexe a Charlieho-27. Martinex i Charlie-27 jsou také v nesnášenlivosti s Badoon a jediní svého druhu, a tak ze super dvojky máme hned čtveřici a tým na ochranu galaxie je tady. Strážci Galaxie – Badoon a padouši, třeste se (Korvac by mohl vyprávět, protože od Strážců Galaxie a Avengers dostal slušně nařezáno).

Major Victory a Kapitánův štít

V první části Strážců Galaxie jsme si probrali přerod Vance Astra na Majora Victory, ale je to velice podstatná část jeho života, takže si ji pojďme ve zkratce rozebrat znovu. Vance totiž na Zemi, nutno dodat, že na Zemi v současném Marvel Universe (Earth-616), potkává sám sebe z té doby a přesvědčuje jej, aby se nevzdal života jako on, ukazuje mu, jaké jsou v něm schopnosti a “bum”, máme tu Marvel Boye (později Justice). Následuje Vanceův návrat za svou partou a jedna z největších událostí jeho života. Vance se vydává na misi za nalezením štítu Kapitána Ameriky (pozn. v Earth-691) a později se mu to také daří. Vance po boji s Teserface a Starkem získává Kapitánův štít. Tím tu máme první střípek z příběhu Majora Victory. Druhý střípek za sebou nese příběh, ve kterém byl Vance vážně zraněn. Naštěstí Krugarr ho dokázal dát dohromady. Vance mění svůj kostým na mnohem lepší, též z adamantia, který mu však nevydržel dlouho (k tomu se dostaneme). Nový oblek, štít Kapitána Ameriky, chtělo by to nové alter-ego – Major Victory, jméno, které je pro něj víc než vhodné (Guardians of the Galaxy vol. 1 #20).

Vance ale nezískal pouze Kapitánův štít. Během spolupráce mezi Strážci a Avengers se mu dostalo cenných rad právě od Kapitána. Nejen, že ho naučil štít používat, ale naučil ho, jak být správným vůdcem, a ať nikdy neopouští svůj tým. Jeho štít mu však nezůstal napořád, po boji proti Dr. Doomovi předává štít Tarin, která se stala prezidentkou USA (Earth-691), jako symbol Ameriky.

Setkání s Beyonderem a ztracen v čase

Vance během svého života poznal velké množství mocných bytostí a Beyonder byl jednou z nich. Při jejich rozhovoru se od něho Vance dozvídá, že jeho moc je mnohem větší, než se zdá, což nás vede k novému kostýmu, který dostal právě od Beyondera. Kostým, který Beyonder navrhl, funguje tak, že reaguje na biologický stav svého nositele. Vše vyšlo najevo v jednom z největších konfliktů originu Vance Astra a.k.a. Majora Victory. Beyonder chce využít moc Vance proti Protege, a tak Vance a Strážce Galaxie čeká tvrdý oříšek. Dostáváme se tím k souboji, ve kterém se utkají Mephisto a Vance. Mephisto zde proráží kostým, který Vance dostal od Krugarra a tím rozpoutal peklo. Vance byl obalen novým kostýmem od Beyondera a díky němu se uvolnila veškerá síla v těle Vance. Mephisto byl poražen a epická kosmická bitva pokračovala, Strážci Galaxie, jejich vůdce Vance, Hawk-God, Eternity a Living Tribunal proti Protege. Protege byla poražena a Vance se Strážci se vrací do vesmíru. Znovu cestují časem a Vance se ztrácí. Při putování časem se dostává na osu 616, kde putuje v limbo-ledu a naráží na své nové kolegy (Guardians of the Galaxy vol. 2 #2). Parta v čele se Star-Lordem nachází jeho tělo. Vance se k nim přidává a následuje třeba jejich společný boj proti Magusovi nebo Thanosovi.

Pomáhá i při záchraně Petera Quilla z Blastaaru. No, Vance sice má za sebou třeba skvělé vítězství nad Matriarch, bohužel však dalších větších činů pana Vance Astra jsme se prozatím nedočkali, ze světa nových Strážců Galaxie odešel v poklidu při boji proti Lordu Mar-Vell a řešení problému Cancerverse. K velkolepému finále však nedochází, a tak můžeme jen doufat, že jeho účinkování v rebootu původních Strážců Galaxie a.k.a. Guardians 3000 postupně nabere opět ten zajímavý styl, kterým je tento Strážce Galaxie známý.

Vance Astro, Major Victory, první a původní člen Strážců Galaxie, muž, který vlastně byl takovým Kapitánem Amerikou pro Strážce Galaxie, člen jak původních, tak nových Strážců, mutant, který se svými schopnostmi dokázal fantastické a doslova superhrdinské věci. Je velká škoda, že doplatil na osud původních Strážců Galaxie.

Zajímavosti

  • Co se týká filmového plátna, tak byl pro Marvel více zajímavý např. Yondu.
  • Vance byl dlouhé roky zamilovaný do Alety Ogord, jedné z členů původních Strážců, což – vedlo ke konfliktu se Starhawkem.
  • Oblek/kostým, který dostal od Beyondera, byl mnohými přirovnáván k symbiotickému kostýmu Venoma, jenže mylně.
  • Vance Astro je jediný hrdina, který byl členem nových i původních Strážců Galaxie.
  • Vance byl jedním ze Strážců Galaxie, kteří byli “dočasně” zabiti Magusem.
  • Vyskytly se spekulace, že Vance je otcem Star-Lorda.

Schopnosti

Vance je mutant. Jeho schopnosti jsou psychokinetického rázu – využívá psychokinetické výbuchy síly a dokáže tyto výbuchy využít i třeba při přesunu z místa na místo. Toutou silou dokáže vytvářet i štíty, platformy nebo disky a vysílá ji např. z čela. Mimo jiné k jeho silným stránkám patří samozřejmě i vůdcovství. Má perfektní dovednosti ohledně práce se štítem, sice ne takové jako Kapitán Amerika, ale jeho dovednost se štítem dokáže skvěle fungovat spolu s jeho kinetickými schopnostmi.

Dave Ef


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Svět Marvel
Svět Marvel
Administrátor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!