Taskmaster

Taskmaster

Taskmaster

Další neděle padouchům zasvěcená je tu a s ní přinášíme poněkud tvrdý oříšek pro nejednoho marvelovského superhrdinu. Co si budeme povídat, jen nemnoho z nich se může chlubit tím, že porazili Taskmastera!

Taskmaster

Tony Masters alias Taskmaster se nám poprvé představil v komiksu Avengers #195 z května 1980 a jeho origin nám odhalilo hned následující číslo (Avengers #196). Často se uvádí, že jeho pravé jméno není známo. Nejpřesnější označení pro Taskmastera by bylo instruktor, neboť právě této činnosti se věnuje po většinu svého života. Jako žoldák a mistr bojového umění má co nabídnout nejen Hydře nebo A.I.M.u, ale i bojových znalostí chtivým jednotlivcům. Dlouhou dobu pracoval pro S.H.I.E.L.D.

Na rozdíl od jiných padouchů, vyzbrojených supertechnologiemi, smrtelně nebezpečnými mutacemi či téměř nadpřirozenými schopnostmi, Taskmaster si vystačí s pamětí. Jeho nadání, které ho činí nebezpečným protivníkem, by se dalo nazvat „fotografickými reflexy“ – dovede si zapamatovat a s dokonalou přesností kopírovat pohyby svého protivníka. Původ této schopnosti je uváděn dvojí. První kánonický odkaz uvádí, že se s ní narodil (a je tedy mutantem). Schopnost dokonale kopírovat pohyby, které před ním vykonává jiná osoba, v sobě odhalil už v dětství, když sledoval jakýsi televizní program s kovboji a dokázal přesně zkopírovat pistolnické triky, které předváděl herec na obrazovce. Zvědavý na rozsah svých schopností se pokusil napodobit obtížnou variaci zakončenou skokem do vody, dojel ovšem na to, že neuměl plavat. Za fotografické reflexy jeho schopnost označili psychiatři, které zavolala Taskmasterova matka. Sám Taskmaster si byl vědom výhod své schopnosti a hojně jich využíval jako člen školního fotbalového týmu. Když se po střední rozhodoval, co dál dělat – zločinecká dráha byla jasná volba.

Druhý origin (řekněme, že „ten pravý a správný“) datuje počátek jeho schopností k průběhu jedné z misí pro S.H.I.E.L.D. Tonymu Mastersovi se na misi dostalo do rukou experimentální nacistické super-vojácké sérum a jako správný zvídavý chlapík s ním udělal totéž, co Rick Jones, když našel kvantové náramky – prostě si to musel vyzkoušet. Samoaplikace séra se ukázala jako výnosný počin, neboť díky jeho působení získal Taskmaster schopnost duplikovat pohyby jiné osoby bez jakékoli praxe. Přičteme-li k tomu fakt, že byl přirozeně nadaným sportovcem ve vynikající kondici, máme na světě supervojáka (s decentně pochroumanou morálkou).

Taskmaster má oproti většině padouchů zajímavý styl uvažování ohledně toho, co by se mělo dělat, když už jste tím zloduchem – když se například „čirou náhodou“ dostane k „většímu“ obnosu peněz, místo superzbraní si za ně pořídí…akademii. Jdi se bodnout, Charlesi, ti největší tvrdáci chodí do Taskmaster's A­cademy! Kromě hromadného proškolování zločinců se nadále nechává najímat jako „soukromý lektor“. Svůj otisk zanechal v nejednom z důvěrně známých (ne)hrdinů – cvičil například Brocka Rumlowa (Crossbones), Rachel Leighton (Diamondback), Blanche Sitznski (Anaconda), Petera Parkera (Spider-Man), Scotta Langa (Ant-Man) nebo Johna Walkera, který se měl stát novým a zlejším Kapitánem Amerikou. Nutno podotknout, že ne se všemi, kteří se od něj učili, byl kámoš, a ne každý věděl, kým je vlastně cvičen.

Taskmasterovy schopnosti mu dávají obrovskou taktickou výhodu. Dokáže duplikovat jakoukoli fyzickou aktivitu, kterou vidí, od bojových technik po hraní složitých hudebních sekvencí. Osobně prefuje přejímání bojových dovedností a je tak mistrem v boji se zbraní i bez ní a ovládá obrovskou škálu bojových technik. Po omezenou dobu dokáže vyvinout nadlidskou rychlost, avšak jelikož po fyzické stránce není ničím víc, než člověkem, byť trénovaným na samý vrchol lidských dovedností, použití „superrychlosti“ jeho tělo velmi vyčerpává a udrží ji jen po krátkou dobu. Disponuje, řekněme, „fyzickou jasnozřivostí“ – dovede předpovídat každý pohyb soupeře předtím, než ho učiní, a jedinou obranou před ním je být schopen extrémní improvizace. Taskmaster má rovněž nadlidské reflexy, díky nimž byl schopen například zachytit Moon Knightovu čepel, aniž by zahlédl, že se k němu blíží, nebo odrážet střely řetězem. Je vynikajícím stratégem (což je dobře vidět například při boji s Iron Manem) a tvrdí o sobě, že rozumí i forenzním metodám a analytice, které se naučil od agentů CIA a Mossadu. Jeho typická výzbroj je tvořena souborem ikonických zbraní hrdinů, se kterými se střetl – energetický štít (generovaný ze zápěstního zařízení, které se „ztratilo“ S.H.I.E.L.D.u), energetické drápy (odkoukáno od Wolverina), energetické sítě (alá Spider-Man), katanu (hádejte…), luk a šípy (a s nimi některé triky typické pro Hawkeye), měsícovitý Shuriken (viz Moon Knight), víceúčelový „Billy Club“ (jako Daredevil) a kulatý štít po vzoru Kapitána Ameriky. Příležitostně používá speciální rukavice a boty, které mu umožňují se udržet na stěnách. Také používá klasický meč (viz Swordsman) a tu a tam i pár pětačtyřicítek.

Co o Taskmasterovi možná (ne)víte:

1. Jeho schopnosti mají háček. Když se naučí něco nového, jeho mozek se brání tím, že vytlačí staré vzpomínky, které považuje za „nepodstatné“ k přežití či boji. Stává se mu tak, že si není schopen vybavit události minulého týdne, tváře či jména. Rovněž jeho schopnost číst protivníkovy pohyby dříve, než je učiní, nefunguje bezvýhradně na všechny. Jeho bojovou jasnozřivost dokázala prolomit Jocasta se svou takřka nulovou řečí těla a z neznámého důvodu rovněž není schopen napodobit pohyby Alexe Haydena (Agent X).

2. Na tváři nosí Santu…Muerte. Jeho typická maska ve tvaru lebky má počátek v jedné z jeho misí a značí „Dámu stínů“, posvátnou smrt, jejíž solidaritu oslavuje.

3. Daredevil ho zachránil před Punisherem. Je to dobrák, ten Matt. Když zaregistruje, jak Punisher na někoho hází nůž, prostě musí jednat a pomáhat a chránit. I padouchy. I Taskmastera.

Tak co na našeho dnešního (anti)padoucha říkáte vy? Zasloužil by si konečně řádný prostor v některém z chystaných filmů? A kdo by se jeho role měl podle vás zhostit?

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení článku se, prosím, přihlaš zde.

Průměrné hodnocení 0 / 5

O autorovi
Mia
Mia
Mia
Administrátor

„Fanatická fanynka Kapitána Ameriky a Buckyho Barnese, s příležitostnou obsesí pro padouchy a zastánkyně práv komiksových parťáků.“

Komentáře

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaš nebo zaregistruj.

Zatím nebyl napsán žádný komentář.