Swordsman

Swordsman

Středa, hrdina je třeba
144 0
8. červenec 2020, napsal Johnny

Přemýšleli jste někdy nad tím, jak by v češtině vyzněla superhrdinská jména? Pavoučí Muž, Železný Muž? A co takhle třeba Mečomuž?

Swordsman

Komiksová historie

Swordsman, vlastním jménem Jacques Duquesne, se poprvé objevil v roce 1965 v komiksu The Avengers #19, toho času ještě jako záporná postava. Postupem času ale přešel na druhou stranu barikády a stal se dokonce i jedním z Avengerů.

Jacques Duquesne vyrůstal v jihovýchodní Asii v Sin-Congu (fiktivní země, pozn. redakce), která v té době byla pod francouzskou nadvládou. Jak jméno napovídá, sám Jacques byl původem Francouz, necítil však vůči domorodému obyvatelstvu na rozdíl od svých jiných krajanů, včetně například vlastního otce, žádnou zášť. Díky laskavosti, kterou směrem k tomuto národu projevoval, byl dokonce přizván k účasti na komunistickém povstání proti francouzské vládě.

Duquesne se zhlédl v postavě bojovníka za svobodu a maskovaný jako tajemný Swordsman pomohl k osvobození lidu Siancong. Záhy však zjistil, že vůdce povstání Wong Chu mu zabil otce. Touto událostí zničený a zbavený iluzí, opustil Duquesne Sin-Cong a vydal se do světa.

Jednoho dne se na své cestě přidal k cirkusu, který nesl název Carsonův Karneval Cestujících Divů. Díky svému zacházení s mečem se brzy stal jednou z největších hvězd celé show, přesto však sklouzl k hazardu a alkoholismu.

Časem se k cirkusu připojil i mladý tulák jménem Clint Barton. Duquesne ho vzal pod svá křídla a učil ho používat chladné zbraně, zatímco jiný artista, Trick Shot, ho učil lukostřelbě, ve které Barton prokázal veliký talent.

Jednou Barton přistihl Duquesna při krádeži peněz, jimiž chtěl splatit své dluhy. Barton mu chtěl ve spáchání zločinu zabránit a strhla se potyčka, v níž měl Duquesne jasně navrch. Na scénu nakonec vstoupil Trick Shot, který Bartona zachránil. Duquesne mezitím stačil uprchnout. Tím započala jeho zločinecká dráha a od té doby vstoupil jako Swordsman v notorickou známost.

O několik let později se pokusil přidat k Avengerům. Jedním z jejich členů byl už tehdy i Clint Barton, známý již jako Hawkeye. Mimo jiné i kvůli jeho protestům byl Swordsman zprvu odmítnut. Nakonec se mu však přece jen podařilo mezi Avengery proniknout. V pozadí této infiltrace stál Mandarin. Ten také Swordsmanovi dosti významným způsobem vylepšil jeho meč.

Brzy poté nastražil Swordsman na ostatní Avengery výbušninu. Z důvodu náhlé pohnutky však Mandarina zradil a Avengery zachránil. Ačkoliv se nakonec zachoval správně, tým opustil.

Poté jsme ho ještě mnohokrát mohli vidět zpět v roli padoucha. Bojoval proti Kapitánu Amerikovi, Hawkeyeovi, i Avengerům jako celku.

Krátce se k Avengerům přidal během konfliktu s olympským bohem Áreem. Zásadní zlom nastal v okamžiku, kdy potkal Mantis, spojenkyni Avengerů, do které se zamiloval. Následně se účastnil například války mezi Avengery a Defendery.

Později byla část Avengerů, včetně Mantis, zajata Kangem, který hledal Celestial Madonnu. Swordsmanovi se za Hawkeyeovy pomoci povedlo je ze zajetí dostat. Zjistilo se, že to Mantis byla ve skutečnosti „Celestial Madonna“. Kang se rozhodl, že když ji nemůže mít on, nebude ji mít nikdo a byl odhodlaný ji zničit. Swordsman však obětoval vlastní život, když se postavil do cesty energetickému paprsku, který byl určen právě Mantis.

V dějové lince Chaos War je Swordsman mezi mrtvými hrdiny, které Pluto povolá bránit podsvětí před Amatsu-Mikaboshi. Po návratu na zemi se Swordsman přidal k týmu „zesnulých“ Avengerů, vedených Kapitánem Marvelem v boji proti Grim Reaperovi.

Schopnosti

Swordsman, podobně jako jeho kolega z cirkusu Hawkeye, neoplývá žádnými superschopnostmi. Je však vychytralým stratégem, vybaveným vynikajícími reflexy a dobře vycvičeným v boji.

Je mistrem v zacházení s chladnými zbraněmi, především pak s mečem a noži. Jeho hlavní zbraní je meč, díky Mandarinovi vylepšený Makluanskou technologií. Tlačítky umístěnými na rukojeti dokáže vytvořit silový paprsek, dezintegrační paprsek, plamenný paprsek, elektrickou energii ve formě blesku, nebo proud nervového plynu, způsobujícího dočasné bezvědomí.

Dále u sebe pro všechny případy nosí celou sadu vrhacích nožů a dýk. Excelentně ovšem ovládá i neozbrojený boj.

Filmy, seriály a hry

Na obrazovkách se zatím Swordsman nedočkal velkého prostoru. Objevil se například v seriálu The Marvel Super Heroes, nebo v jedné epizodě The Avengers: United They Stay. Jako hratelná postava se nachází v akční adventuře Lego Marvel’s Avengers.

Zajímavosti

• Pod jménem Swordsman vystupují v Marvelu ještě také další postavy: Philip Javert, Andreas von Strucker a blíže nejmenovaný nový padouch Swordsman

• V univerzu se vyskytuje také Swordswoman, Swordsmanova dcera v teenagerském věku, vlastním jménem Marjorie

(Zdroje obrázků – cbr.com, comic-watch.com, Youtube.com/Mo­Gaming)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Johnny
Redaktor

Kde nás najdeš