She-Hulk

She-Hulk

Středa, hrdina je třeba
5 / 5 357 0
26. srpen 2020, napsal Johnny

V komiksech platí nepsané pravidlo, že ke každému významnému superhrdinovi existuje protipól opačného pohlaví. Kapitán America má Sharon Rogersovou, Iron Man má Rescue a Ironheart. A Hulk má She-Hulk.

She-Hulk

Komiksová historie

Svůj debut si Jennifer Susan Waltersová, známá později jako She-Hulk, odbyla ve vlastním komiksu Savage She-Hulk #1, který vycházel v prosinci 1979 (ačkoliv na obalu je uveden únor 1980). Jennifer se narodila v Los Angeles šerifu Morrisu Waltersovi a Elaine Banner-Waltersové. Jako malá si často hrávala se svým bratrancem Brucem Bannerem.

Během dospívání se jednalo o pokornou dívku s poměrně nízkým sebevědomím. Poté, co vystudovala Kalifornskou univerzitu v Los Angeles, se živila jako právnička. Jednoho dne byla postřelena agenty Nicholase Traska, šéfa podsvětí, jenž se dostal do křížku s jejím otcem. Naštěstí se ve městě zrovna nacházel Bruce, který útočníky zahnal a vážně zraněnou Jennifer dopravil do lékařské ordinace.

Aby jí zachránil život, rozhodl se Bruce dát Jennifer transfuzí svou vlastní krev. Poté ji odnesl přímo do nemocnice, odkud v podobě Hulka utekl. Traskovi muži mezitím Jennifer našli a pokusili se ji znovu napadnout.

V nastalém nebezpečí se nicméně aktivovaly částice gama záření v krvi Jennifer, která se proměnila do ženské verze Hulkovy podoby a útočníky zadržela. Od té doby si Jennifer začala říkat She-Hulk. Pod návalem hněvu se měnila v zelené monstrum gigantické síly, na rozdíl od Bannera si ovšem byla schopná zachovat svou osobnost, především co se inteligence a emoční kontroly nad sebou týče. Stejně jako Hulk si však osvojila vznětlivou povahu a s narůstajícím vztekem rostla i její síla.

Trask se ještě několikrát pokusil She-Hulk zbavit. Unesl například jejího otce, po kterém vyžadoval její zabití, aniž by si byl Walters vědom, že She-Hulk je vlastně jeho dcera. Nakonec skončil po jednom souboji se She-Hulk pohřbený zaživa pod zemí.

Po krátké sólo kariéře, během níž se například setkala s Hellcat, se She-Hulk přidala k Avengerům. Brzy se tak s nimi účastnila Secret Wars na Battleworldu, kde našla svou rivalku v Titanii. Po této události dočasně nahradila Thinga ve Fantastické čtyřce.

K Avengerům se znovu vrátila po útoku skupiny padouchů zvanéMasters of Evil na jejich vilu. Na jedné akci byla vystavena radiaci, kterou ovládal Jack of Hearts, jeden z Avengerů. She-Hulk nad sebou ztratila kontrolu a musel ji zastavit samotný Hulk, aby mohl Jack of Hearts uvést její úroveň gama znovu do rovnováhy.

Jako právnička pak získala zaměstnání ve firmě Goodman, Lieber, Kurtzberg & Holliway, v Divizi pro práva superlidí. Tréninkem nabyla tak obrovskou sílu, že musela začít nosit upravenou verzi Jupiterova obleku, aby ji udržela pod kontrolou.

Když Scarlet Witch propadla dočasnému šílenství a prostřednictvím magie odebrala She-Hulk kontrolu nad sebe samou, She-Hulk doslova roztrhla Visiona napůl a málem zabila Kapitána Americu. Ačkoliv byla do tohoto stavu vmanipulována, rozhodla se Avengery raději opustit.

Později zjistila, že pro některé situace má v různé formě poměrně zásadně odlišné názory. Během Civil War se například jako She-Hulk veřejně postavila na stranu Registračního aktu, zatímco jako Jennifer Waltersová sympatizovala s jeho odpůrci.

Načas také pozbyla svých superschopností, když byl její bratranec vyslán do vesmíru a She-Hulk zjistila, že lidé v S.H.I.E.L.D­.u navzdory svým tvrzením věděli, kde se ve skutečnosti nachází. Tony Stark jí tehdy vpíchl do žil sérum S.P.I.N. Tech, kvůli předejití případným problémům. Zpátky pak své schopnosti získala po návštěvě alternativního univerza.

Během války AvengerůX-Meny se She-Hulk postavila na stranu Avengerů. Společně s Moon Knightem a Falconem měla dohlížet na chod Školy Jean Greyové (jak se tehdy jmenovala Xavierova škola pro nadanou mládež).

Tvořila také členku týmů Fantastic Force, Heroes for Hire, Defenders, nebo Fearsome Four. Sama pak vedla A-Force, skupinu superhrdinek, zformovanou během událostí Secret Wars (z roku 2015).

Schopnosti

Díky krevní transfuzi získala Jennifer schopnost proměnit se do ženské verze Hulka, kdy vyroste o více než 20 centimetrů, nabyde na hmotnosti 250 kilogramů a její kůže, vlasy i oči zezelenají.

Její svalová hmota je hustější, než je tomu u Hulka, díky čemuž na pohled může vypadat slabší, než ve skutečnosti je. Oproti Hulkovi si Jennifer také i ve formě She-Hulk (kromě výjimečných případů) zachovává svou inteligenci a osobnost. Nad svou transformací má tak plnou kontrolu, dokáže se tedy proměnit zpátky do lidské podoby dle vlastní libosti.

Jako She-Hulk vládne především velikou nadlidskou silou. Jedná se o několikanásobek síly Jennifer Waltersové (tedy pokud posílí ve své lidské formě, zvýší to její sílu ve formě She-Hulk exponenciálním způsobem).

Přesně není současný rozsah její síly znám, ale dokázala již předčit i samotného Hulka a nachází se momentálně přibližně na úrovni Thora a Hercula. Stejně jako u Hulka i její síla roste se vztekem, ale v tomto ohledu není schopná dosáhnout takových hodnot, jako on.

Dokáže také díky svalnatým nohám vyskočit do výšky asi 180 metrů a přibližně 300 metrů do dálky a běhat vysokou rychlostí, za hranicí lidských možností. Její tělo produkuje méně toxinů způsobujících únavu, díky čemuž se dovede věnovat namáhavým fyzickým aktivitám na plnou zátěž až 48 hodin.

Je mimořádně odolná vůči různým druhům zranění, její kůže vydrží veliký tlak – například ránu z děla, nebo silný energetický paprsek. Snese také teploty v rozpětí od cca –120 °C do cca 1600 °C. Má zvýšenou regeneraci a stejně jako Hulk je prakticky nesmrtelná.

Díky tréninku od jednoho ze zástupců mimozemské rasy Ovoidů si dokonce osvojila dovednost získat výměnou fyzické proporce a schopnosti jiné bytosti. K provedení je potřeba koncentrace mentální energie a spolupráce druhé osoby.

Absolvováním tréninku pod vedením Kapitána Americy a Gamory se ze She-Hulk stala zdatná bojovnice. Zvládne zpacifikovat skupinu útočníků i ve své lidské formě. Kromě toho je vytrénovaná také v používaní široké škály zbraní, bojových taktik a strategií. Dále je výbornou pilotkou a zkušenou **právničkou.

Na druhou stranu je v lidské formě mimořádně citlivá vůči radiaci. Když je jí vystavená ve vysokých dávkách, může ztratit schopnost transformovat se do podoby She-Hulk.

Filmy, seriály a hry

She-Hulk se objevila ve spoustě seriálů, jako například v: The Incredible Hulk, Fantastic Four, Fantastic Four: World's Greatest Heroes, The Super Hero Squad Show, Hulk and the Agents of S.M.A.S.H., Marvel Knights: Ultimate Wolverine vs. Hulk, nebo Ultimate Spider-Man.

V minulosti byly chystány již dva projekty, jejichž prostřednictvím se měla She-Hulk v rámci seriálu podívat na televizní obrazovky. Přípravy však pokaždé selhaly, a to i přesto, že v jednom případě již došlo k výběru herečky, Brigitte Nielsen, která pro film dokonce stihla i nafotit několik snímků.

Momentálně se pod hlavičkou Marvelu připravuje televizní série, která by měla She-Hulk představit v rámci MCU (Marvel Cinematic Universe) v roce 2022.

Dále je také oblíbenou postavou ve videoherním průmyslu. Na konzolích se s ní lze setkat v titulech Fantastic Four, Marvel: Ultimate Alliance, Marvel Super Hero Squad: The Infinity Gauntlet, Marvel vs. Capcom 3: Fate of Two Worlds, Ultimate Marvel vs. Capcom 3, Marvel Heroes, Lego Marvel Super Heroes, Lego Marvel’s Avengers, nebo Marvel Pinball.

Poté figuruje ještě v čistě počítačové hře Marvel Super Hero Squad Online, v prohlížečové hře Marvel Avengers Alliance a v mobilních aplikacích Marvel Future Fight, Marvel Contest of Champions, Marvel Avengers Academy a Marvel Puzzle Quest.

Zajímavosti

• Na dlouhou dobu se jednalo o poslední postavu vymyšlenou Stanem Leem – až do jeho návratu ke komiksu v roce 1992, kdy jím byl vytvořen Ravage 2099

• V některých komiksech se She-Hulk (podobně jako Hulk) objevuje ne v zelené, ale v šedé podobě, kdy vystupuje s nevyspělou myslí a například o sobě mluví ve třetí osobě

• Randila s několika superhrdiny, mezi objekty jejího zájmu patřili například Wyatt Wingfood, John Jameson, Luke Cage, Clay Quartermain, Tony Stark, Wolverine, Hercules, Starfox, nebo Thor

• Jedná se o jednu z prvních postav, která na stránkách komiksu takzvaně bořila čtvrtou stěnu

• Jejím oblíbeným nápojem je hroznový nehaj

• Podobně jako Spider-Woman byla She-Hulk vytvořená primárně za účelem „ochranné známky“ – vzhledem k popularitě Hulkových komiksů v sedmdesátých letech se totiž Marvel rozhodl vytvořit ženskou verzi Hulka dříve, než se o to náhodou pokusí někdo jiný

(Zdroje obrázků – cbr.com, marvel.com, screenrant.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Johnny
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO