Secret Warriors

Secret Warriors

Secret Warriors

6. listopad 2018 Píchy Týmy 0

Proslulost a publicita produkují kontroverzi a svazují ruce v práci. To přenecháme Avengers, X-Menům a Fantastic Four. My zatím uděláme, cokoli je třeba, v tichosti a neviděni. Kdo jsme? Neměli byste to vědět, ale…

Secret Warriors

Nedávno vydal Marvel/Disney animovaný film s názvem Marvel Rising: Secret Warriors a minisérii krátkých epizodek Marvel Rising: Initiation. Příběh pokrýval události vedoucí k postupnému uskupení týmu ve složení Ms. Marvel (Kamala Khan), Squirrel Girl (Doreen Green), Quake (Daisy Johnson), Patriot (Rayshaun Lucas), Inferno (Dante Pertuz), Miss America (America Chavez), spolu s mazlíčky Tippy-Toe (veverka Squirrel Girl) a Lockjaw (obří pes královské rodiny Inhumans). Ti se ujali vyšetřování série zmizení mladých příslušníků rasy Inhumans, ve kterých terrigenní mrak probudil jejich superschopnosti, což přivedlo skupinu do křížku s figurkou známou jako Hala the Accuser z rasy Kree a jejím mladým inhumanským nohsledem Exilem (Victor Kohl). Na konci Secret Warriors si tým přivlastnil právě tento název a byli neoficiálně posvěceni Captain Marvel (Carol Denvers) za tichého souhlasu samotného Kapitána Ameriky.

Ale, nejenže tohle není zrovna věrná adaptace komiksových Secret Warriors, není dokonce ani první ve svém médiu. Koncept Secret Warriors se objevil dokonce už i v MCU. Ne, nebyli to Steve Rogers, Black Widow, Falcon a Wanda v období mezi Civil a Infinity War. Ti byli referencí na Secret Avengers, o kterých si promluvíme jindy. Secret Warriors se objevili ve třetí sezóně Agents of S.H.I.E.L.D. ** pod vedením Daisy Johnson (Skye/Quake), a kromě ní zde figurovali Lincoln „Linc“ Campbell, Elena „Yo-Yo“ Rodriguez a Joey Gutierrez. Tým byl zastřešen (kým jiným, než) agentem Coulsonem a neměl dlouhého trvání. Nejvěrnější adaptaci Secret Warriors pak nabídl seriál The Avengers: Earth’s Mightiest Heroes, kde bez vědomí širší superhrdinské komunity tým pod vedením Nicka Furyho monitoroval a potíral (více či méně úspěšně) invazi Skrullů, kteří postupně infiltrovali veškeré důležité organizace na Zemi, dřív, než o nich měl kdokoli jiný ponětí. Tady tým tvořili Quake, Mockingbird a **Black Widow.

Jak ale vypadají Secret Warriors v komiksech? Tým stvořili Brian Michael Bendis a Alex Maleev v roce 2009. Jeho členové se poprvé objevili v Mighty Avengers #13 a jako tým pak v Secret Invasion #3. Následně dostali Secret Warriors i vlastní stejnojmennou publikaci, která se vydávala ve stejném roce. Psali ji dvě z největších legend média, Bendis a Jonathan Hickman, a ilustroval Stefano Caselli. Druhou sérii pak tým dostal v roce 2017. Centrálními figurami jsou Nick Fury jako zakladatel a řídící figura týmu a Daisy Johnson (jediný článek propojující všechny inkarnace na stránkách i obrazovkách) jako polní velitel.

Fiktivní historie týmu začíná zjevně odvoláním Nicka Furyho z vedení S.H.I.E.L.D.u po událostech jeho „Tajné války“ v Latverii. Nucen ustoupit do pozadí a operovat skrytě, Fury přesto zůstal aktivní. Například poskytoval podporu napravenému Winter Soldierovi a útočiště Rogersovým Secret Avengers během Civil War v jedné ze svých tajných bází. Zároveň ale navázal kontakt s jednou ze svých někdejších známostí, kontesou Valentinou Allegrou de la Fontaine. Po tom, co se pokusila ukrást mu tajné přístupové kódy S.H.I.E.L.D.u, ji bez okolků zastřelil, načež odhalil, že byla někdy v minulosti nahrazena agentkou Skrullů, rasy replikující vzhled jiných za účelem infiltrace. Tak byl Fury prvně konfrontován s invazí, jejíž rozsah nyní hodlal prozkoumat a, pokud možno, ji zarazit.

K dosažení tohoto cíle Fury potřeboval zformovat tým nejen kompetentních, ale také ne příliš prominentních agentů se superschopnostmi, u nichž byla malá šance, že již byli Skrully nahrazeni, kteří by operovali ze stínů, bez vědomí širší veřejnosti, státních institucí i jiných superhrdinů. Zda jejich rodinné vazby na starší generaci osob se superschopnostmi (většinou kriminálníků) byly rovněž kritériem pro výběr, není jasné. Nicméně při úrovni plánování, kterou Fury obvykle vykazuje, se to jeví jako nepravděpodobné. Tým se skládal z:

 • Quake (Daisy Johnson) – dcera Mistera Hyda
 • Phobos (Alexander Aaron) – Bůh Strachu a desetiletý syn Area
 • Druid (Sebastian Druid) – syn Doctora Druida
 • Slingshot (Yo-Yo Rodriguez) – dcera Griffina
 • Hellfire (J.T. Slade) – vnuk Phantom Ridera
 • Stonewall (Jerry Sledge/James) – syn Absorbing Mana
 • Manifold (Eden Fesi) – mutant a jediný, kdo není potomek jiné významné postavy

Fury chtěl také rekrutovat mutantku Laylu Miller, ale ta odmítla.

Během invaze Skrullů na Zemi tým (také známý jako White Team, nebo „nový Howling Commandos“) přišel na pomoc členům Young Avengers a Initiative, čímž zvrátili průběh bitvy o Manhattan. Zapojili se i do finální bitvy po boku mnoha jiných týmů a skupin, prominentních i méně známých, hrdinských i zločineckých. Invaze Skrullů byla nakonec úspěšně odvrácena a Norman Osborn dokonce zabil jejich královnu Varanke v přímém přenosu, což mu otevřelo cestu k jmenování do čela S.H.I.E.L.D.u, vedlo k nahrazení organizace Osbornovým H.A.M.M.E.R.em a k událostem Dark Reign.

Během nich, zatímco řadoví členové týmu rekrutují posily z Furyho seznamu tzv. Caterpillars (Housenek), Fury záhy po konci invaze Skrullů zjišťuje, že Hydra má daleko větší dosah a dokonce infiltrovala S.H.I.E.L.D. ještě pod jeho vedením. Práce Secret Warriors tak zdaleka nekončí. Hydra se totiž dostala i k seznamu potenciálních rekrutů a tak o ně Team White musí bojovat. Při jednom incidentu přijde Yo-Yo o obě ruce, které jsou pak nahrazeny bionickými. Slingshot tím je jistě trnem v oku Buckymu, Misty Knight a zhruba polovině postav ze Star Wars, jejichž oběť jediné ruky najednou nevypadá tak působivě. V ranných potyčkách s Hydrou Fury povolal dokonce i Dum-Dum Dugana a jeho Howling Commandos, kteří operují samostatně, nechtíc se přidat k novému Osbornovu režimu.

Mezi Secret Warriors zatím vzrůstá podezření, že jejich šéf, špion mezi špiony, k nim není ani zcela upřímný a mnohé skrývá. Fury je na jedné z misí dokonce pošle vykrást banku vlastněnou Hydrou. To je poslední kapka pro Barona Struckera, pro kterého se Fury a jeho tým stává velkým trnem v oku, a snaží se jejich likvidaci delegovat na Osborna. Jeho past se ale promění ve dvousečnou zbraň, která sice vede ke zničení báze Team White, zároveň ale umožní Furymu a Johnu Garrettovi vmanévrovat Osborna do rozpoutání války mezi Hydrou a Leviathanem (organizací, která byla považována za dávno zničenou).

Konflikt jeho dvou nepřátel by za normálních okolností Furymu trochu uvolnil ruce, ale je to zároveň v téhle chvíli, kdy se Quake dozvídá pravdu, kterou před týmem Nick skrýval. Kromě Team White totiž existují ještě dva další týmy Secret Warriors. Team Black, vedený Alexanderem Piercem, složený z více nebezpečných Caterpillars a zaměřený na boj s Hydrou, a Team Gray, sledující Leviathana a vedený přímo Furyho synem, Mikelem. Nicméně, během příprav na likvidaci obou zločineckých skupin, oslabených vzájemnými boji, se Fury rozhodne znenadání vyhodit z týmu Druida, jakožto nejslabší článek, navzdory protestům Daisy a zbytku týmu. A mezitím, bez vědomí kohokoli, byl Hellfire obrácen vydíráním Struckera na agenta Hydry v řadách Team White.

Útok na Hydru a Leviathana je dočasně odložen díky událostem Siege of Asgard. Secret Warriors se přidávají ke Stevu Rogersovi, New Avengers a Young Avengers v obraně Asgarďanů před útokem Normana Osborna. Konflikt vyústí v nekontrolovatelný záchvat Sentryho, návrat a následné poražení Void, uvěznění Osborna a rozpuštění H.A.M.M.E.R.u.

Nyní může Fury konečně uskutečnit svůj velký plán, a tak vyšle Piercův Team Black a dva helicarriery Duganových Howling Commandos zničit Hell’s Heaven, velkou bázi Hydry v Číně. Mise je zprvu úspěšná, ale hned poté, co se Team Black odpojí a vrátí po vlastní ose, jsou helicarriery napadeny přesilou Hydry vedenou Gorgonem. I po zřícení obou strojů Commandos pokračují v boji. Jsou ale pobiti s výjimkou Dugana, kterého zachrání agent Sitwell. Hydra pak přejde do protiofenzívy a loví Team White po celém světě, nechávajíce za sebou zkázu a nevinné oběti v Paříži, Londýně a Seattlu. To dočasně vyřadí tým ze hry, ale ještě krvavější boje mezi Hydrou a Leviathanem donutí Furyho k finálnímu vzepjetí sil.

Týmy Black a Gray jsou vyslány do boje s Leviathanem, zatímco Fury a Team White útočí přímo na hlavní bázi Hydry s názvem Gehenna (kde sídlí Strucker, Viper i Gorgon) na Novém Zélandu. Akce je úspěšná, ale cena vysoká. Manifold je těžce zraněn a Phobos se obětuje v boji s Gorgonem. Asi ale nejvíc šokující moment přichází, když Hellfire málem spadne do propasti a je v poslední vteřině zachycen Furym, který mu v ten moment odhalí, že ví o jeho spolupráci s Hydrou. Zničený J.T. vysvětluje svoje činy vydíráním a zapřísahá se, že dělal vše proto, aby alespoň Daisy byla ušetřena. Fury mu sdělí, že mu věří jak jeho důvody, tak upřímnost jeho citů ke Quake. Načež pustí jeho ruku, čímž ho odsoudí k pádu a smrti. Očividně, Nick dokáže činy pochopit, odpustit ale nikoli. Týmu samozřejmě svou roli v Hellfirově smrti nesdělí. Zbytek týmu je nakonec zachráněn Garettem a Druidem, jehož vyhození z týmu je odhaleno jen jako zástěrka pro to, aby ho Fury poslal k pokročilému výcviku ke Garrettovi. Krok, který úspěšně vedl k rozvíření bojů mezi Hydrou a Leviathanem, ale který dále podkopal víru týmu ve svého velitele. Což je možná jeden z důvodů, proč Fury rozpustí Team White hned po návratu.

Tím ale výčet obětí nekončí. Ukáže se, že celý Team Gray, včetně Furyho syna, padl při útoku na bázi organizace Hive. Během truchlení u jeho hrobu je Fury unesen. Po probuzení zjišťuje, že únoscem je Kraken, další z hlav Hydry, který zároveň uvěznil i Struckera. Společná historie těchto tří sahá hluboko do minulosti. V roce 1961 totiž byli mezi jedenácti lidmi, které svolal Leonardo da Vinci (pod aliasem Aries) aby je pověřil shromážděním různých artefaktů, přidělil jim kódová jména podle znamení zvěrokruhu a vytvořil z nich společenství nazývané The Heavenly Wheel (Nebeské kolo). Součástí skupiny byli i Nickův bratr Jake, Dum-Dum Dugan, John Garrett, vědci, členové Hand a Hydry a Orion, vůdce Leviathana. V přítomnosti Strucker, Fury a Kraken diskutují o své společné historii a bitvách, jež spolu vedli, než se ukáže, že současný Kraken je ve skutečnosti Jake Fury. Jak vyjde najevo, artefakt, pro který Aries poslal Furyho, mu umožnil vytvářet robotické duplikáty (LMD – Life Model Decoy) kohokoli. Tím se podařilo nejen udržet Jakovo krytí, ale i vmanipulovat Struckera, aby uvěřil, že inflitroval S.H.I.E.L.D., i když to byl ve skutečnosti Fury, kdo byl o krok napřed od samotného začátku. Tudíž, i když ne pod tímto jménem, tak minimálně duchem byli Furyho Secret Warriors realitou už od 60. let. Fury nakonec střelí Struckera do hlavy stejně chladnokrevně, jako na začátku našeho příběhu kontesu, nebo jako nechal padnout Hellfira.

Nedlouho po ukončení bojů mezi Furym, Hydrou a Leviathanem je z moci OSN znovu ustanoven S.H.I.E.L.D. Do jeho vedení je zvolena Daisy Johnson a zbytek základu organizace je seskládán ze zbytků týmů White, Black a Howling Commandos. I Quake ale časem pocítí potřebu tajného týmu operujícího bez zábran a bez vědomí okolního světa. Nová inkarnace Secret Warriors (2017) pod její záštitou vzniká během událostí Secret Empire, s Hydrou opět v roli jejich úhlavního nepřítele. Nový tým je složen z:

 • Ms. Marvel (Kamala Khan) – Inhuman, bývalá členka Avengers a současný lídr Champions
 • Moon Girl (Lunella Lafayette) – žákyně základní školy a nejchytřejší člověk na Zemi
 • Devil Dinosaur – živý dinosaur, přenešený do současné doby, kde se spřátelil s Moon Girl
 • Inferno (Dante Pertuz) – Inhuman, který osobně zná královnu Medusu
 • Karnak – člen královské rodiny Inhumans
 • Magik (Illyana Rasputin) – členka X-Men a sestra Colossa

Kolik jste toho do teď věděli o Secret Warriors (tzn., dostávali svému jménu)? Viděli jste jednu, nebo více z jejich televizních inkarnací? A mají šanci se někdy prosmýknout i na velká plátna? O tom a dalším můžete rozpoutat velmi tajnou debatu v komentářích…

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení článku se, prosím, přihlaš zde.

Průměrné hodnocení 0 / 5

O autorovi
Píchy
Píchy
Píchy
Redaktor

„The world will look up and shout: "Save us!" .... and I'll whisper: "No!" ;)“

Komentáře

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaš nebo zaregistruj.

Zatím nebyl napsán žádný komentář.