Sebastian Shaw

Sebastian Shaw

Sebastian Shaw

Schválně, chtěl by Star-Lord pořád v týmu Kevina Bacona, kdyby věděl, že dal tvář mutantovi s ambicemi (rozhodně ne tancem) ovládnout svět? Padoušské neděle hlásí návrat! Teď budu počítat do tří…a pak si přečtete ten článek…

Sebastian Shaw

Sebastian Hiram Shaw se poprvé objevil v komiksu X-Men #129 z ledna 1980 a od počátku svého působení se soustředil na to, aby nemusel klesnout pod horních deset tisíc. Shawova mutace se projevila krátce poté, co byl přijat na inženýrskou školu a zároveň zemřel jeho otec. Dramatickou událost s noblesou přestál a dál se věnoval studiu, což z něj po vytvoření Shaw Industries udělalo miliardáře.

Zejména karierní život Sebastiana Shawa je úzce spjat s Hellfire Clubem, do nějž byl přijat mimo jiné i díky své milované Lourdes Chantel. Spolu s ním pozvání do klubu obdrželi například Howard Stark, Warren Worthington, Jr. (otec Angela) nebo Sir James Braddock (otec Cpt. Britain a Psylocke). Shaw v Hellfire Clubu rychle postupoval a vyšplhal až na pozici Black Bishopa a s vědomím jejich budoucí užitečnosti se obklopoval zejména mutantními kolegy z klubu. Po smrti Lourdes z rukou Sentinelů Shaw provedl v Hellfire Clubu „menší“ převrat a Bílou královnou k jeho Černému králi se stala Emma Frost. Funkci jeho „tělesné stráže a poradce“ zastávala Tessa a.k.a. Sage, mutantka s psionickými schopnostmi a mozkem fungujícím jako superpočítač. Shawovi se podařilo Inner Circle Hellfire Clubu (https://svetmarvel.cz/…ellfire-club) udržet stranou fungování zbytku společnosti a hojně využíval všech prostředků, které měli členové Clubu k dispozici. Po pádu Shawova Hellfire Clubu částečně převzal Sebastianovu funkci jeho syn Shinobi, s čímž se pojila i otevřená rodinná válka. Shinobi se svého otce pokusil i zabít, ale neuspěl a Shaw senior si násilím převzal zpět vše, co mu dříve náleželo.

Sebastian Shaw je jedním z klasických protivníků X-Menů a není tomu tak dávno, co se stal nedobrovolným hostem vězení na jejich nové základně. Je charakteristický svou noblesou a vystupováním stejně tak důstojným, jako arogantním. Ženy, které mu byly poblíž, se o něm nezdráhaly hovořit jako o žádostivém a to ve všech smyslech toho slova. Jak sám říká – všechno mé, je mé a všechno jejich, rovněž mé.

Sebastian Shaw je mutant levelu Alpha a jeho primární schopností je absorbování kinetické energie, kterou je schopen metabolizovat ve svou vlastní sílu, rychlost a odolnost – jednoduše, dokáže kinetickou energii přetvořit na čistou, surovou sílu, kterou jeho tělo zpracuje aktuálně nejpřínosnějším způsobem. Dokáže tak využít hybnou sílu úderů, střel, dokonce i sečných zbraní. V boji se často záměrně nechává zasáhnout nepřítelem, aby se posílil na jeho snaze mu způsobit zranění. Boj se Shawem je přirovnáván k dělání děr do matrace, je tedy neúčelným. Při souboji s ním je třeba speciální taktika a jediným způsobem, kterak Shawa efektivně vyřadit z boje, je znehybnit ho bez použití síly. Sebastian dokáže „zpracovat“ rovněž energii elektrickou a dokonce i magickou a v boji s ním pohořeli mimo jiných i Hercules, Gambit nebo Collosus, oproti nim Rogue na Shawovy schopnosti vyzrála tím, že ho vymrštila přímo do atmosféry a tak ho vyřadila z boje. Shawova schopnost absorbovat energii ovlivňuje i jeho potřebu spánku, zjednodušeně – je-li „dobitý“, spánek k nabrání energie nepotřebuje. Vstřebaná energie ho dokáže rovněž vyléčit ze zranění a poskytuje mu určitou formu nesmrtelnosti, jelikož opakovaně redukuje důsledky stárnutí, také mu propůjčuje nadlidskou sílu, rychlost a vytrvalost. I bez toho všeho se Shaw udržuje ve vynikající fyzické formě. Jeho schopnost vstřebat energii z okolního prostředí má ovšem své limity a je tak možné ho energií předávkovat a Shaw následkem toho upadne do kómatu (takto ho ostatně „terminovala“ Storm).

Co o Sebastianu Shawovi možná (ne)víte:

1) Původně podporoval Sentinely. Je nemalou ironií, že než do jeho života zasáhli skrze smrt jeho milenky, byl Shaw přičinlivým podporovatelem a stavitelem Sentinelů, což ho přivedlo i k úzké spolupráci se senátorem Robertem Kellym a Henrym Gyrichem.

2) Lidi si ho pletou s Absorbing Manem. Ano, jistá podoba tam je, ale jejich schopnosti totožné nejsou – Shaw dokáže pouze absorbovat přijatou energii a přeměnit ji na surovou sílu, Absorbing Man je schopen převzít rovnou schopnosti či vlastnosti.

3) Vytvořil model antipsionické helmy, kterou posléze nosí Magneto. Sebastian Shaw má za ušima – stejně jako Emma Frost. Právě díky ní si byl vědom toho, jaké nebezpečí představují telepati, zejména pokud je má na blízku a jako obranu proti nim si nechal vytvořit onu slušivou helmičku.

Sebastiana Shawa jsme si ve filmech zatím moc neužili, ale jeho vynikající ztvárnění Kevinem Baconem jistě neupadlo v zapomnění. Co vy a Shaw? Uvítali byste jeho potenciální návrat?

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení článku se, prosím, přihlaš zde.

Průměrné hodnocení 0 / 5

O autorovi
Mia
Mia
Mia
Administrátor

„Fanatická fanynka Kapitána Ameriky a Buckyho Barnese, s příležitostnou obsesí pro padouchy a zastánkyně práv komiksových parťáků.“

Komentáře

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaš nebo zaregistruj.

Zatím nebyl napsán žádný komentář.