Purifiers

Purifiers

Purifiers

13. září 2018 Píchy Týmy 0

Mutanti jsou hříšní zplozenci Ďábla, příznak Armageddonu a je povinností každého pravého křesťana se před nimi nejen bránit, ale aktivně je likvidovat ve jménu Boha. Taková je filozofie Purifiers, agresivního křídla náboženských fanatiků Marvelu.

Purifiers

Purifiers jsou paramilitaristická a teroristická organizace křesťanských fundamentalistů představená Chrisem Claremontem a Brentem Andersonem v roce 1982 na stránkách X-Men: God Loves, Man Kills. Skupinu založil William Stryker, který je na rozdíl od verze známé z X-Men filmů znám jako reverend, nikoli jako armádní major/plukovník. Purifiers jsou proto také známý jako Stryker Crusade (Strykerova křížová výprava).

Reverend Stryker vidí a vždy viděl mutanty jako hrozbu, jako hřích, jako urážku Boha, jemuž byl do morku kostí oddán, a jako ďáblovo sémě, které je třeba vymýtit v zájmu lidstva a jeho šancí na spasení. Vyzbrojen charismatem a rétorickým uměním, jako každá správná hlava kultu, shromáždil proto kolem sebe skupinu stejně smýšlejících stoupenců zaměřenou na očištění lidské rasy od těchto nečistých démonů. Proto Purifiers (Očišťovači). Vzhledem k jejich vnímání světa a celkové misi není divu, že se jejich hlavním nepřítelem stal tým zaměřený na ochranu mutantů a snahu o mírovou koexistenci s lidmi, čili X-Meni.

Svoje tažení zahájili Purifiers v God Loves, Man Kills slavící „úspěchy“ jako únos Charlese Xaviera a několika členů X-Men týmu, zabití několika dětí z řad mutantů a obranu Strykerova kostela proti spojeným silám X-Menů a Magneta. Naštěstí pro hrdiny jeden ze Strykerových přívrženců procitl k pravé nátuře falešného „pastora“, když viděl, jak se Stryker snaží zabít Kitty Pryde. Zhrozen agresivitou, ke které dokázal Stryker jeho náboženství zmanipulovat, reverenda postřelil, čímž umožnil zmaření jeho plánů, jeho zatčení a (dočasné) rozpuštění Purifiers.

Jak to ale se svatými válkami bývá, tažení Purifiers se nakonec obrodilo a pokračovalo sporadicky až do raných let 21. století, kdy skupina opět vzrostla na popularitě u čtenářů a začala se proto více objevovat v publikacích jako New X-Men a X-Force. Bylo to v této době, kdy z vězení propuštěný Stryker objevil Nimrod sentinela z budoucnosti. Z jeho paměti Stryker získal vhled do budoucích událostí během Decimation éry několik měsíců před tzv. M-Day, neboli dnem, kdy Scarlett Witch připravila o schopnosti drtivou většinu populace mutantů na Zemi. Vnímající tuto událost jako znamení od Boha a nejlepší příležitost, jak s mutanty skoncovat jednou pro vždy, Stryker začal plánovat svůj pravděpodobně dodnes nejzdařilejší útok.

S využitím záznamů z budoucnosti vydolovaných z Nimroda se Strykerovi podařilo zachránit několik lidí před předčasnou smrtí. Svoje schopnosti připisoval vizím a zázrakům od Boha. To mu umožnilo nejen významně rozšířit řady Purifiers a jejich podpůrců, ale i získat konexe ve vysokých politických a obchodních sférách, které Purifiers od té doby dále vždy chránili před právními následky jejich teroristických aktivit. Asi nejvýznamnějším rekrutem se stal vysloužilý nájemný vrah Matthew Risman. Stryker ale také kontaktoval jednu z vedlejších odnoží projektu Weapon X, vystupující pod názvem Facility, a sjednal s jejich vědci stvoření ultimátní zbraně v boji proti mutantům, tzv. Predatora X. Zvýšená podpora vlivných i obyčejných lidí vedla i k větším finančním zdrojům pro Purifiers, kteří si tak mohli dovolit ozbrojit se nejen konvenčními prostředky od pušek až po tanky, ale také zbraněmi na bázi vibránia.

Po událostech M-Day a s revitalizovanými Purifiers v zádech Stryker nejprve zaměřil svoje útoky na Walflower a Dust, dvě mutantky, které měly podle Nimrodových záznamů hrát klíčovou roli ve zmaření jeho snah. Ač v této misi zdánlivě uspěl, podařilo se mu ve skutečnosti zabít pouze Walflower, jelikož X-23 už dříve pojala podezření a začala se za Dust vydávat. Kulka, kterou díky tomu chytila, jí samozřejmě vzhledem k jejímu regeneračnímu faktoru nemohla trvale ublížit. Pod dojmem odstranění největší hrozby pro jejich plány se Purifiers vrhli rovnou na Xavierův institut. Většina členů X-Men byla mimo institut ve snaze vypátrat extrémisty jako první a sentinelové ve službách O.N.E. (Office of National Emergency), kteří měli institut chránit jakožto baštu pro zbylých 198 mutantů na Zemi, byli zneškodněni Nimrodem.

Během následujícího útoku Purifiers zničili autobus se 45 studenty (v té době zhruba čtvrtina celého studenstva institutu), kteří přišli o schopnosti a z nichž nepřežil jediný. Navrch toho, dalších mnoho studentů zranili, stejně jako Emmu Frost, Bishopa, Cannonballa a Onyxxe a studenta známého jako Quill dokonce zabili. Po nadmíru násilném a náročném boji s navrátivšími se X-Meni, Stryker nakonec zemřel rukou Elixira (přítele Wallflower) a Purifiers byli nuceni se stáhnout. Vedení organizace pak převzal Matthew Risman.

V letech 2007 – 2008 sehráli Purifiers významnou roli v X-Men: Messiah Complex. Příběh začal narozením prvního mutanta od kalamity během M-Day, Hope Summers. Okamžitě po zjištění tohoto faktu se tři skupiny snažili dostat k dítěti s různými pohnutkami. X-Men, aby jí ochránili, Marauders pod vedením Mr. Sinistera za účelem jeho pokusů a Purifiers s cílem dítě zabít. K neštěstí obyvatel Coopertownu na Aljašce, kde se Hope narodila, Purifiers dorazili jako první a v aktu málokdy vídané krutosti vyvraždili všechny děti ve městě, aby si byli smrtí Hope jisti. Hope naštěstí v té době ve městě již nebyla. Purifiers následně upgradovali několik ze svých nejlepších bojovníků kybernetickými implantáty, čímž vytvořili podskupinu zvanou Reavers pod vedením někdejší milenky reverenda Strykera, Lady Deathstrike. Později tuto skupinu zlikvidovala Wolverinova inkarnace X-Force.

Po událostech Messiah Complex se Purifiers podařilo ukrást hlavu Bastiona z kurateli S.H.I.E.L.D.u a spojit jí s tělem Nimroda. Bastion následně našel tělo Maguse na dně oceánu a integroval do sebe část jeho Technarch potomstva propůjčující mu ještě větší škálu schopností. Následně Bastion shromáždil většinu hlavních odpůrců mutantů, živých či mrtvých. Shromáždění se skládalo z jedinců jako Donald Pierce, Leper Queen, Cameron Hodge, Graydon Creed, Stephen Lang, Bolivar Trask a dokonce samotný reverend Stryker. Pomocí své nové schopnosti pak Bastion mrtvé oživil a přejal kontrolu nad všemi arciprotivníky mutantího pokolení.

Tento akt se ale ukázal jako začátek vnitřních rozbrojů v organizaci Purifiers. Matthew Risman ostře protestoval proti oživení ostatních nepřátel mutantů, včetně Strykera, pomocí Technarch prostředků, jelikož je vnímal jako nečisté. Aby ale mohl Bastionovi vzdorovat, potřeboval nejprve vlastní posilu z vnější. Proto Purifiers na jeho rozkazy napadli Warrena Worthingtona (Archangela) , kterému utrhli a ukradli jeho křídla. Důvodem byly stopy po **Apocalypsově techno-organickém viru v křídlech obsažené. S pomocí viru Risman vytvořil podskupiny nazvanou **Choir, kterou následně vedl ve vzpouře proti Bastionovi. Choir ale neměl dlouhého trvání, neboť hnán pomstou, Archangel pobil všechny jeho členy až na Gabriela (velitel a první člen vylepšený techno-organickým virem) a dva další. Risman sám byl pak střelen do hlavy Laurou Kinney (X-23) v aktu poetické ironie (viz výše, on střelil jí během útoku na X-Meny).

Osvobozen od konkurence Bastion tak mohl pokračovat v dalších zlovolných plánech, jako infikování mutantů upravenou verzí Legacy viru a dva útoky na Hope Summers během Second Coming. Při prvním byl konfrontován Rogue a poškozen během Nightcrawlerovi oběti, která Hope zachránila, při druhém byl poražen a zničen samotnou Hope. Purifiers byli ale činní i na dále v příběhových liniích jako Fear Itself a Avengers vs. X-Men. Jak se ukázalo, vedení převzal domněle mrtvý syn reverenda Strykera, Jason, kterého otec v mládí předal do rukou A.I.M.u za účelem potlačení jeho mutantních schopností.

I když jsou z většiny tvořeni pouze obyčejnými lidmi bez superschopností, není pochyb o zákeřnosti a nebezpečnosti Purifiers. Hnáni fanatickou ideologií, která jim nedovolí polevit do splnění jejich cílů nebo smrti, a disponující značným politickým a společenským vlivem, tahle temná, násilná a rádoby pobožná organizace má za svou nedlouhou historii už hodně mutantí i lidské krve na rukou. A není pochyb, že jí v budoucnosti bude jen přibývat. Sledovat jejich svatou válku můžete nejen na stránkách komiksů, ale i v nadcházející druhé řadě The Gifted.

Měli by se Purifiers ale dostat i na filmovou scénu? Je pro tématiku náboženského fundamentalismu vhodná doba? A bude vůbec někdy? A neměli by X-Meni zahodit svojí politiku co nejméně násilného odporu a bojovat proti ohni stejně krvelačným ohněm? To, a mnohé další jsou otázky, které historie Purifiers vyvolává nejen ve mně. Máte-li odpověď na ně, na svoje vlastní nebo názor na Purifiers obecně, můžete nám je sdělit v komentářích.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení článku se, prosím, přihlaš zde.

Průměrné hodnocení 0 / 5

O autorovi
Píchy
Píchy
Píchy
Redaktor

„The world will look up and shout: "Save us!" .... and I'll whisper: "No!" ;)“

Komentáře

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaš nebo zaregistruj.

Zatím nebyl napsán žádný komentář.