Peggy Carter

Peggy Carter

Středa, hrdina je třeba
Peggy Carter

Koho si rozebereme tuto hrdinskou středu? Jednoho z nejdůležitějších agentů SSR, spoluzakladatele S.H.I.E.L.D.u a postavu, bez které by Captain America vlastně dost možná vůbec neexistoval. Řeč je samozřejmě o Margaret “Peggy” Carter.

395 0
3. říjen 2018, napsal Svět Marvel

Kdo je (v MCU) Peggy Carter?

Margaret se narodila Harrisonovi a Amandě Carterovým v roce 1921. Už od dětství měla smysl pro dobrodružství, za nějž bezpochyby může především její starší bratr Michael, **kterého bezmezně obdivovala. Právě její akční povaha byla trnem v oku její matky, ta totiž od Margaret vyžadovala chování hodnější “pravé dámy”.

Margaret během 2. světové války

Její zajímavý příběh začíná už ve Druhé světové válce. A i když Peggy začínala jako pouhá pracovnice v kanceláři, po smrti milovaného bratra zrušila svoji svatbu a vrhla se do akce. Jako člen MI5 byla propůjčena do služeb Strategic Scientific Reserve, kde pracovala jako poradce. V listopadu 1940 se Peggy infiltrovala do hlavního sídla generála SS Johanna Schmidta. Vydávající se za služku Evu osvobodila Abrahama Erskina, výrobce séra na stvoření supervojáka, a spolu s ním ze sídla utekla. Nelze opomenout ani její roli při samotné “výrobě supervojáka”. Peggy nejen, že přivezla Steve Rogerse na samotnou aplikace séra, byla také jednou z prvních, již mohli nového supervojáka vidět.

Během oslavy na počest toho, že se Američanům povedlo stvořit svého vlastního supervojáka, Heinz Kruger, jeden z hostů, odpálil bombu a zničil tak velkou část laboratoře. Kruger potom také zastřelil tvůrce séra, Abrahama Erskina. Peggy vraha pronásledovala, zabít se jí ho ale nepovedlo – ba naopak, nebýt Steve Rogerse, zabil by on ji. Steve pak Heinze úspěšně lapil, nezabránil ale tomu, aby se Kruger sám zabil.

Aktivity po válce

Margaret samozřejmě pokračovala v zajímavém životě i po válce. Přestěhovala se do New Yorku a nadále pracovala s SSR. Jenže vzhledem k tomu, že byla pod vedením agenta Johna Flynna, který ji jako ženu nepovažoval za vhodnou agentku do akce, vlastně jen dělala analýzy a prolamovala kódy. Ale jednou se do akce opravdu dostala – šlo v ní o získání nebezpečného Zodiacu. Akci jen tak tak zvládla, po příjezdu ji ale nic moc dobrého nečekalo. Její šéf ji vskutku nepochválil (stal se pravý opak), během jeho “vystoupení” ale zazvonil telefon, informující Peggy o tom, že nyní povede organizaci S.H.I.E.L.D.. V SSR ale skončila až v roce 1949. Potom se už opravdu stala agentem S.H.I.E.L.D.u na plný úvazek. Vzala si také muže, kterého během války zachránil Captain America. Měla s ním dceru a syna.

Důchod a smrt

S.H.I.E.L.D. opustila před rokem 2012, v takto pokročilém věku už ale trpěla Alzheimerem, což ji donutilo zůstat v domově důchodců. Když se Steve Rogers probudil ze skoro 70 let trvajícího zmražení, za Peggy se zašel podívat až dva roky po své záchranně, nejspíš proto, že se bál, jak bude Margaret reagovat, když uvidí, že je stále mladý. Peggy zemřela v roce 2016 ve spánku. Konec, který není superhrdinský – není se ale čemu divit, Peggy totiž ani žádný superhrdina nebyla. Byla to prostě obyčejně neobyčejná žena, bez které by ten náš milovaný svět Marvelu mohl vypadat naprosto jinak.

Tales of Suspense #77

Tales of Suspense (po stém dílu známý jako Captain America) byla komiksová série, zaměřující se především na Iron Mana s Kapitánem Amerikou. V 77. díle z května 1966 se ale také poprvé (tedy, jedno naprosto nepatrné představení měla Peggy už v díle 75. z března 1966) objevila postava, na kterou se dnes zaměřujeme – Margaret Carter.

Komiks začíná popisem souboje mezi Mandarinem a Iron Manem, který je sice velmi zajímavý, nás ale tolik nezajímá – pro příběh Peggy je samozřejmě zajímavá část o Kapitánovi. Stačí jen úvodní strana, říkající: „Marvel poprvé odhaluje příběh dívky z minulosti Kapitána Ameriky.“ A fanoušci Margaret Carter, procházející si tímto komiksem teprve po pár letech studování Marvel univerza, ví, o kom bude řeč.

Vše začíná pohledem na Steva, kterak si pouští dokument, na kterém je zaznamenáno velké vítězství spojenců. Jenže on sám se v něm mračí. Jak později vysvětluje, důvodem je JEJÍ smrt. Koho? Pro čtenáře, co o Peggy tehdy nic vědět nemohli, velká otázka, my ale samozřejmě víme, o kom je řeč.

Z dokumentu se přesouváme rovnou do Stevových vzpomínek. Po souboji s pár Nacisty přibíhá za Kapitánem pohledná blonďatá žena, kterou se Steve snaží přesvědčit, aby raději z bojiště odešla. Jejich rozhovor pokračuje zamilovanými slovy, jak je nic nesmí rozdělit, jak jen musí věřit, že jednou spolu budou moci žít klidný a bezstarostný život… Rozdělit se ale musí ihned potom, Kapitán totiž musí jít vymlátit bandu Nacistů do bunkru a neznámá žena, o které ale my dobře víme, že je Peggy, zase do Paříže.

A zatímco se dozvídáme, že Steve dostává jeden úkol za druhým, dostáváme pohled na unesenou Peggy. A Nacisté se z ní snaží dostat informace – jenže Margaret nezklame a svými slovy i činy dává jasně najevo, že raději zemře, než aby zradila své přátele. Následně přichází další epický souboj!

Paříž spojenci ovládnou, Nacisté jsou pryč, co je ale horší, stejně jako oni, i Peggy. Jak se dozvíme, těsně u ní vybuchl granát a nikdo, ani Kapitán samotný, neví, co se s ní stalo. My ale ano – granát jí způsobil amnesii a Peggy byla odvezena do Virginie za svými rodiči.

munne1


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama
ComicShop.cz