One-Above-All

One-Above-All

Kosmické entity
One-Above-All

Těžko by se asi hledalo nějaké pořadí, v jakém se kosmickým entitám věnovat, ale s jistotou můžeme říct, že dvě entity ty ostatní přece jen převyšují. Chtějí-li náboženství vzívat postavu Boha, pak by měla uctívat právě jeho…

4.5 / 5 3549 0
30. červenec 2018, napsal Zechy

Velmi málo se o této postavě ví, několikrát je jen zmíněna jistá síla či entita převyšující všechny ostatní, a ještě o dost míň má tato entita výskytů. Ono taky, jste-li opravdu všemohoucí, zjevně máte na starosti jiné věci, než se plést do komiksových příběhů. I přes to málo informací, co je k této postavě dostupné, se pokusíme udělat si nějaký ucelený obrázek.

Je důležité si pro začátek zdůraznit, že tímto jménem se honosí ještě jedna marvelovská postava: Vůdce rasy zvané Celestials, udávaný jako One Above All (na obrázku níže). Mezi tímto vůdcem a entitou, které se budeme věnovat, není krom jména žádná spojitost.

První zmíňka o všemocné bytosti padne v komiksu Fantastic Four #72roku 1968. Těhotná Susan Storm se zde obává, že její muž padne rukou ”všemocného” Silver Surfera. Z omylu všemocnosti Surfera ji ovšem vyvádí Uatu, the Watcher, který jí poví, že zde je jen jedna bytost, která je opravdu všemocná. A její zbraní je… Láska!

Že při hledání této bytosti je potřeba jít opravdu hodně vysoko ve vesmírné hierarchii, nám ukáže komiks Doctor Strange: Master of the Mystics Arts Vol. 2 #13roku 1976. Mystik se zde setkává s entitou zvanou Eternity, která Strangovi odhaluje, že existuje podstatně vyšší moc.

“Já a můj bratr Death ovlivňujeme celou vaši realitu, mystiku! Ale ani on či já nejsme bůh, neb bůh vládne všem realitám!”

Respekt z jeho moci vyjadřuje i Thor v komikse Thor Annual #14roku 1989. I když Thor sebe a Odina přirovná k ostatním podobným bohům, poznamená, že i tak zde je vyšší moc. Ten, jenž se nazývá Living Tribunal – představující Poslední soud. Ten oplývá takovou silou, kdy dokáže vynutit svou vůli v kterémkoli kosmosu, který soudí, představující nejvyšší moc Multiversa. A co teprv, když by si měl dokázat představit moc, která toto vše stvořila…

Zmínky o nějaké vyšší moci či entitě se naskytnou ještě v několika komiksech, odehraje se tak například ještě v prvním komiksu série Adam Warlock and The Infinity Watch, kde je Tribunalem Warlock souzen za držení rukavice. Entita je schopna jediným lusknutím obnovit destrukci, kterou Adam během soudu napáchal, kdy Warlockovi vyjasní, že zastupuje moc, se kterou se ta jeho vůbec nemůže rovnat.

Po zmínkách v komiksech Dr. Strange fanoušci vyrukovali s teorií, zda není One-Above-All tvůrcem komiksů, tuto teorii ale autoři zamítli. Přesto, když dojde na Fantastic Four #511 (2004), kde se tým vydá do Nebe, aby získali duši Bena Grimma, potkají jistého starého muže, který pracuje na svých kresbách. Reed si všimne, že všechny kresby jsou založeny na jejich životech, načež mu muž odpovídá, že takhle vytváří věci. Pouze svou tužkou pak vrátí k životu Bena Grimma či gumou na tužce smaže jizvy na tváři Mr. Fantastika. Zajímavým faktem na tomto setkání je také to, že Bůh zde měl formu Jacka Kirbyho, jednoho z největších tvůrců Marvel komiksů.

Mezi svými všemohoucími povinnostmi si One-Above-All našel čas na cameo v Sensational Spider-Man Vol. 2 #40 z roku 2007. Zde se zjeví Peterovi jako bezdomovec, když jeho teta May čelí smrti. Spideymu se snaží vysvětlit, aby myslel na smrt jako na přirozenou součást života, což Peterovi samozřejmě moc nestačí… A tak Boha žádá, aby vzal jeho schopnosti výměnou za život tety May. Jenže takhle se věci nemají, je nutné, aby pochopil, že vše, co se děje, se děje z nějakého důvodu.

Jelikož je One-Above-All tou nejmocnější postavou, je schopen obnovit i celou realitu. To nám je ostatně vyobrazeno v Thanos: The Infinite Finale #1, kdy obnoví realitu Earth-616. Ovšem výměnou za to, že Adam Warlock (Earth-19141) převezme pozici nyní zesnulého Living Tribunala.

Abychom to tedy nějak shrnuli… Tato entita představuje to, co říká její jméno. Je to Jeden nade všemi. Vidí mnoha očima. Buduje mnoha rukama. Ty ruce jsou sice samy sebou, ale jsou též jeho. Je všemocný, a přesto jeho jedinou zbraní je láska. Operuje z dimenze, kde je mimo veškerý čas a prostor. Tento je popsán jako ten, o němž se věří, že je zodpovědný za veškerý život v Marvelovském Multiversu, a dost možná i mimo něj. Jako abstraktní entita samozřejmě nemá žádnou fyzickou podobu, nejčastěji ovšem na sebe bere formu mužské postavy.

Těžko jen říct, čemu se tato entita věnuje ve svém volném čase, ale zjevně nemá čas dohlížet na to, co stvořila. Proto reprezentací jeho moci a vykonavatelem jeho vůle je kosmický soudce, jeho stvoření, entita zvaná Living Tribunal. Její tři tváře Equity, Necessity a Vengeance (Spravedlnost, Nutnost a Pomsta) dohlížejí na rovnováhu sil v kosmu mezi jednotlivými realitami.

Pokud byste jeho schopnosti chtěli zařadit do nějakého systému… No, nezařadíte. Jelikož je tato entita všemohoucí, všudypřítomná a vševědoucí, přesahuje schopnosti všech abstraktních entit a kosmických sil. Je mimo kterýkoli systém abilit a schopností.

Je jen otázkou, jestli si toto stvoření najde mezi svými všemohoucími povinnostmi čas, a střihne si nějaké cameo i ve filmovém univerzu. A možná by nebylo od věci dát mu formu Kevina Feige!


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama
ComicShop.cz