Nightmare: Noční můra z Marvel Street

Nightmare: Noční můra z Marvel Street

EVIL neděle
Nightmare: Noční můra z Marvel Street

A když byste si mysleli, že aspoň ve snu budete mít klid, přijde Marvel s tím, že je to ve skutečnosti další svět, Snová dimenze, ve které žije cosi temného. A chce to vaši sílu.

429 0
28. červenec 2019, napsal Michal Černý

Vysvětlit původ entity zvané Nightmare by samo o sobě vyšlo na několik filosofických textů, proto se na začátek spokojme s tím, že zkrátka existuje, jako celé další univerzum. Tato bytost se zrodila v dimenzi Everinnye. Na starost dostala tzv. Nightmare Realm (Svět nočních můr), který je součástí větší a mnohem komplexnější Dream Dimension (Snová dimenze). Zde se živí psychickou energií snících bytostí a samozřejmě, čím více strachu a beznaděje obsahuje, tím lépe. Občas si ale vybere někoho konkrétního, na kom se vyřádí a je schopen si jeho mysl udržet ve svém světě. Ku pomoci je mu jeho magická hůl, která dokáže vytvořit labyrint, ze kterého je velice těžké uniknout.

Spolu se zrozením lidstva ale přišla malá odplata. Blíže nespecifikovaná nehoda, spojená s cestováním v čase, málem ohrozila náš vznik a tím pádem i zdroj Nightmareovy síly. V tu chvíli na svět přišel i Gnit, malý démon, který je jeho osobní noční můrou, které se nikdy nemůže zbavit. A když se o to pokusí, okamžitě vzniknou dva další, dvojnásobně otravní.

A jak čas, aspoň v naší dimenzi, plynul, pokoušel se Nightmare s pomocí spících duší několikrát ovládnout celý svět. Naštěstí se mu to nikdy nepodařilo. Zvládnul ale zrealizovat jiný zlovolný plán. Zhruba před 800 lety znásilnil démonku Zillu Char, z čehož následně vznikla jeho dcera, Dreamqueen, která na Zemi uskutečnila svoje vlastní touhy a cíle. Nyní žije ve vlastní malé dimenzi.

Posuňme se ale do současné doby, kdy na sebe strhává největší pozornost, a to díky setkání s legendární osobností Marvel Univerza, Dr. Strangem. Stalo se to právě ve Snové dimenzi, kterou Strange navštívil, aby zjistil příčinu nočních můr jednoho člověka. Nightmare se ho pokusil zneškodnit, ale i díky pomoci The Ancient One se mu podařilo utéct. Tohle setkání bylo natolik zásadní, že Strange se vždy před spánkem musí chránit speciálním kouzlem, aby ho nedokázal NIghtmare napadnout. A aby to nebylo málo, mocný kouzelník pomohl uniknout i lidem, kteří zde lapeni proto, aby pomohli odhalit tajemství naší dimenze a on ji tak mohl ovládnout. Doktor se tak stal jedním z jeho nejnáviděnějších protivníků.

Od té chvíle se utkal s mnoha hrdiny. Několik let obtěžoval Hulka, kterého pronásledoval nejen strašnými sny, ale taktéž halucinacemi. Ve své domovině se setkal také s Ghost Riderem, který, podobně jako Strange, dokázal uniknout a i pro něj to znamenalo dost zásadní zlom a spolu s kouzelníkem se zařadil po bok úhlavních nepřátel.

Aby ho dokázali porazit, na krátký čas se dokonce spojili Wolverine a Venom.

Do hry se zapletl i Hercules s dalšimi bohy, a to během události Secret Invasion, spojenou se Skrully. Potřebovali se dostat do jiného světa a cesta vedla skrze jeho území. Nightmare jim byl ochoten poskytnout správnou cestu, výměnou za přístup ke strachu pěti z nich. Lživě souhlasili, což nakonec vedlo k boji, ze kterého vítězně odešli.

A protože Dr. Strange leží Nightmareovi v žaludku hodně moc, převzal jednou kontrolu nad Morbiem, mocným vampýrem, který měl na Strange sloužit jako past. Ta nakonec zafungovala a skrze jeho tělo dokázal vstoupit do fyzického světa. Tím byl Morbius propuštěn a nakonec, díky svým schopnostem, svedl s Nightmarem boj v Doktorově těle.

Jednoduše se dá říct, že Nightmare, aniž by reálně fungoval v našem světě, dokáže naše reálné hrdiny dost potrápit. Za zmínku určitě stojí jeho setkání se Spider-Manem, Kapitánem Amerikou, Deadpoolem, Lokim, Heimdallem, Daredevilem, Doktorem Doomem anebo Fantastickou 4. Na každého svého protivníka použil o trochu jiný styl, s každým z nich se setkal za jiných okolností. To nejhorší je ale ten fakt, že se prakticky nedá zabít, pouze na nějaký čas porazit. Jeho existence totiž závisí na tom, zda sníme, či ne. A dokud se lidem budou zdát sny, bude existovat i on.

Vždy připraven nás navštívit.

Schopnosti a zbraně

Kromě magické hole, kterou přichystá pro svoji oběť moc pěkný a hrůzostrašný labyrint, ze kterého zdánlivě není úniku, dokáže i nadobro do svého světa přitáhnout astrální formu spící osoby a tam ji mučit nekonečně mnoha způsoby.

Taky umí vyvolat nespočet nižších bytostí, které plní jeho vůli.

V případě potřeby dokáže vyvolat koně s černými křídly Dreamstalkera, na kterém se přepravuje.

Sice nedokáže nijak zasáhnout člověka, který je vzhůru, ale skrze různé obrazy a vjemy, spojené s událostmi ve spánku, ho pronásleduje i v bdělém stavu a má tak vliv i na běžný život.

Nightmare je samozřejmě nejsilnější ve svém světě, a proto čím dále je od něj, tím více slábne. Největším postrachem jsou pro něj ti, kteří nemají strach a tzv. Sleepwalkers, bytosti, které nikdy nespí.

Filmy, seriály, hry a kniha

Na svoji hranou podobu si musí Nightmare počkat do roku 2021, kdy se objeví ve snímku Dr. Strange: The Multiverse of Madness. Mezitím ale stihl nasbírat docela slušnou řádku příležitostí.

V televizi to byly dvě animované série. The Super Hero Squad Show, kde mu propůjčil hlas Jim Parsons (Sheldon Cooper, Teorie Velkého Třesku) a Ultimate Spider-Man s hlasem Marka Hammila (Luke Skywalker, Star Wars).

V r. 2016 byl jednou z hlavních postav animovaného filmu Hulk: Where Monsters Dwell

Hlavním záporákem byl i v knize Doctor Strange, Master of the Mystic Arts: Nightmare

Největší počet zastoupení má tak ve videohrách a jsou to hned tři. Marvel Super Hero Squad: The Infinity Gauntlet, kde opět dostal hlas Jima Parsonse. Lego Marvel Super Heroes, kde se objevuje v bonusové misi. A nakonec Lego Marvel Super Heroes 2, kde je součástí DLC Cloak and Dagger

Co je ještě dobré vědět

Nightmare se objevil nejen ve stejném roce jako Strange, ale dokonce to bylo i ve stejném komiksu a byl to jeho první představený protivník. Možná proto je mezi fanoušky považován za jeho úhlavního a nejmocnějšího nepřítele.

Ultimátní verze postavy se dokáže přeměňovat do nejrůznějších podob, což závisí na vzpomínkách jeho oběti.

Je považován za vševědoucí, všudypřítomnou a velmi mocnou bytost, démona třetí kategorie, která je tou nejvyšší možnou.

Podle postavy jménem Manslaughter vypadá Nightmare jako herec Tim Curry (Recepční z filmu Sám doma 2: Ztracen v new Yorku)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama