NAMOR

NAMOR

EVIL neděle
NAMOR

Pokud neděle patří záporákům a středa kladným hrdinům, pak bychom správně měli Namora představit v pátek. Pojďme se společně podívat na tohoto slavného podmořského antihrdinu.

5 / 5 506 0
15. leden 2023, napsal Homer91

Historie postavy

Tento slavný marvelovský Atlanťan je znám pod mnoha jmény: Namor Sub-Mariner, Princ Namor, Namor McKenzie, K´uk´ulkan (filmová přezdívka) nebo První mutant. Objevil se v komiksu Marvel Comics #1 vydaném v roce 1939, o trochu později než první Human Torch. Díky tomu se tedy Namor oficiálně stává druhým superhrdinou, který byl představen na stránkách komiksů Marvelu. Tuto postavu vymyslel Bill Everett, který působil v té době jako scénárista a kreslíř ve společnosti Funnies Incorporated. Se svým kolegou Carlem Burgosem (tvůrce prvního Human Torche, Jima Hammonda) chtěli na stránkách komiksu představit čtenářům dvě rozdílné postavy, které mají protikladné schopnosti. V tomto případě zde samozřejmě figurují voda a oheň.

Postava se brzy stala velmi oblíbenou a Namor si v roce 1941 vysloužil vlastní sérii nazvanou Sub-Mariner Comics.

Otcem Namora byl Leonard McKenzie (mutant), matkou atlanťanská princezna Fen. Leonard McKenzie působil jako kapitán lodi hledající v Antarktidě vibranium. Když Fen na Leonarda narazila, okamžitě se do něj zamilovala. Tento románek však neschvaloval otec princezny Fen, král Thakorr. Nařídil svým vojákům suchozemce zabít a svou dceru nechal přivést zpět. Princezna Fen následně porodí syna a pojmenuje ho jako Namora, což v jejím jazyce znamená „Mstivý syn“. Namor je následně vychováván v duchu nenávisti ke všem suchozemcům. I přes tuto výchovu se při jedné ze svých výprav zamiluje do jedné ženy na mělčině. Jmenuje se Sandy a Namor s ní zažívá krátký románek.

Během svého působení na souši během druhé světové války zjišťuje, jaké hrůzy páchají nacisté, a připojí se do týmu Invaders. Dalšími členy tohoto týmu se stávají Captain America, jeho pomocník Bucky, Human Torch a jeho pomocník Toro. Spolu s tímto týmem zažívá nejen úspěch, ale také značné roztržky a vzbouření. Sám Namor své výkyvy nálad později omlouvá jako důsledek odloučení od své domoviny a nedostatek trpělivosti s politikařením suchozemců.

Po úmrtí krále Thakorra a jeho dcery Fen se králem Atlantidy stává Namor.

Během jednoho jaderného výbuchu je zničena část Atlantidy a Namorovi dochází s lidmi trpělivost. Vyhlásí lidem válku a sám zaútočí na Manhattan. Útok odrazí Johnny Storm, druhý Human Torch a člen Fantastické čtyřky. Právě zde Namor poprvé poznává svou životní lásku Sue Storm (Invisible Woman), do které se bezhlavě zamiluje. Nabídne jí místo po svém boku na atlanťanském trůnu. Přestože Sue k Namorovi také něco cítí, nabídku odmítá a rozhodne se tak zůstat se svým týmovým kolegou a budoucím manželem Reedem Richardsem (Mister Fantastic).

Namor následně zažíval mnoho dobrodružství v různých hrdinských týmech. Jak již bylo zmíněno, byl součástí Invaders, následně pomohl k založení týmu Defenders, připojil se k alianci Kabala, ale rovněž byl důležitým členem seskupení Iluminátů. Na okamžik se také připojil k týmu Magneta – Brotherhood of Evil Mutants. Magnetův extrémismus se mu ovšem příliš nezamlouval, a tak raději tým zlých mutantů opustil. Z tohoto výčtu je patrné, že se Namor nebojí vystřídat jak ty kladné týmy, tak i ty zlé. I přes tuto skutečnost se Namor vždy silně drží svých morálních zásad, a právě to z něj dělá jednu z nejzajímavějších a nejpropracova­nějších postav ze světa Marvelu.

Aktuálně vystupuje na stránkách komiksů spíše jako kladná postava. To je způsobeno převážně tím, že se Namor nad svými počiny zamyslel a uvědomil si, že pokud bude páchat zlo, tak nebude mít u Sue Storm nikdy šanci.

Výskyt ve filmech

Namor měl možnost se představit divákům až v roce 2022 v posledním filmu čtvrté fáze MCU, jímž je Black Panther: Wakanda Forever. Ztvárnil ho Tenoch Huerta, jenž se zde představil jako hlavní padouch. Oproti komiksové předloze je postavě (a podmořskému světu) přidán Mayský původ. Co naopak zůstává totožné, je jeho mutantský gen a dnes již charakteristická křídla na nohou.

Zajímavosti

  • Jméno Namora je stvořené z anglického slova „Říman“, které se řekne „Roman“. Bill Everett pouze napsal jméno pozpátku.
  • Kontrast boje ohně a vody (Human Torche a Namora) a přesedlavá povaha Namora mezi dobrem a zlem je skvěle vyobrazena v knize „Zázraky“, která vyšla v edici „Legendy Marvelu“ od autora Alexe Rosse.
  • Většina superhrdinů je spojována se svou vlastní ikonickou hláškou. Namorovou hláškou se stala: „Imperius rex!“.
  • Namor je po boku Hulka, Doctora Strange a Silvera Surfera členem komiksového týmu Defenders.
  • Namor je po boku Doctora Strange, Iron Mana, Profesora X, Black Bolta a Mistra Fantastica členem komiksového týmu Ilumináti.
  • Namor je po boku Normana Osborna, Emmy Frostové, Doctora Dooma, Lokiho a Hooda členem seskupení Kabala.
  • Namor se v jednom z crossoverových eventů utkává s DC hrdinou Aquamanem. I přes obrovskou rychlost a sílu je hrdina z Marvelu v tomto souboji poražen. Více o tomto eventu zde
  • Během eventu Avengers vs X-Men se Namor postavil na stranu mutantů. Zároveň se tady stal jedním z hostitelů entity zvané Phoenix Force.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama
ComicShop.cz