Morlocks

Morlocks

Morlocks

27. září 2018 Píchy Týmy 0

Všichni mutanti jsou si rovní, ale někteří jsou si rovnější. Alespoň v očích lidských obyvatel Marvel světa. A ti, kteří jsou si méně rovni, a tudíž jsou více nenáviděni, žijí v podzemí a říkají si Morlockové.

Morlocks

Přivedeni k existenci Chrisem Claremontem a Paulem Smithemkvětnu 1983 a pojmenováni po zdegenerované rase lidí z románu Stroj času (The Time Machine) ** od H. G. Wellse, Morlockové jsou podskupinou populace mutantů v Marvelu. Konkrétně těch, jejichž mutace způsobila výrazné a oku příliš nelahodící viditelné změny v jejich fyziologii, což je činí lépe identifikovatelným a stejně snadno napadnutelným terčem pro ustrašené homo sapiens. Nepříjemné pohledy, slovní urážky nebo přímé útoky z nich udělaly vyvrhele společnosti, kteří se nechtějí paktovat ani s X-Meny a podobnými skupinami, kteří jsou na rozdíl od nich společností alespoň částečně přijatí. Morlockové se tudíž dobrovolně izolovali **v podzemních stokách, tunelech a bunkrech.

V komiksech se Morlockové poprvé objevili jako celek v The Uncanny X-Men #169. Výjimkou byl Caliban, který se objevil už dřív, ač ne jako součást skupiny. Tu dala dohromady Callisto, která zrekrutovala Calibana, aby jí pomohl najít další podobně společností odvrhnuté mutanty. Spolu s dalšími zakládajícími členy Masque, Sunderem a Dark Beastem (zlá verze Hanka McCoye z Age of Apocalypse vesmíru) se usídlili v tunelech a bunkrech pod Manhattanem, vybudovaných jako protibombové úkryty během studené války v 50. letech, na které život na povrchu už úplně zapomněl. Hlavní z těchto tunelů byl přezdíván Alley, byl 50 stop (víc jak 15 metrů) vysoký a táhl se pod celým ostrovem. Ten se také stal hlavním sídlem skupiny, která si začala říkat Morlockové podle výše zmíněné reference na Wellsovu novelu.

O mutanty, jejichž vzhled dělal jejich životy na povrchu nesnesitelnými, nebyla nouze a jejich počet brzy vzrostl minimálně do řádu stovek, přičemž obsadili podzemí pod celým New Yorkem, New Jersey a Connecticutem. Skupina byla neorganizovaná, kromě velitele (Callisto), a připomínala spíš obrovský gang. Tomu nahrávalo i jejich chování, v jehož rámci často prováděli noční „nájezdy“ na povrch. Ač vnímali lidi a „mainstreamové“ mutanty s nedůvěrou, závistí a vztekem, jejich činy a pohnutky nebyly klasicky záporácké. Z většiny kradli jen věci, které nutně potřebovali k přežití: nábytek, oblečení, zdroje, jídlo, atd. Jediným velkým zločinem byly občasné únosy dětí, ale i ty vycházely z jejich nelehké situace, jelikož většina Morlocků byla sterilních. Gangová mentalita se projevovala i tak, že všechny vnitřní spory mezi Morlocky se řešili soubojem, obvykle na smrt.

Příběh, který zjevil existenci Morlocků jak X-Menům tak čtenářům, začal únosem Angela. Čin opět motivovaný nedostatkem vlastního potomstva a strachem o vlastní budoucnost, neboť Warrena si Callisto vyhlédla jako svého druha. Intervence ostatních X-Menů v podzemních tunelech vyústila až v souboj Callisto a Storm. V sázce bylo nejen propuštění Angela a Kitty Pryde, kterou mezitím zajal Caliban, ale i celé svrchované velení nad Morlocky. Ač pravidla zakazovala Storm použít její schopnosti, Ororo i tak dosáhla vítězství a stala se vedoucím podzemní skupiny. Oficiálně tuto pozici vlastně držela od té doby navždy, i když pochopitelně ve stokách nezůstala a předala výkonné vedení zpět Callisto. Zároveň ale zakázala plundrování povrchního světa.

Tím Morlockové získali pevnější morální základ, a tudíž, když někteří z nich později opět unesli děti, aby je jedna z nich, Annalee, mohla vychovat jako vlastní náhradou za její zemřelé potomky, Callisto okamžitě nařídila jejich propuštění. Jejich nedůvěra ve svět na povrchu ale přetrvávala, protože, ač jim Profesor Xavier nabídl, že zařídí jejich přesídlení na povrch, odmítli. Sami se ale začali dělit na skupiny. Například Tunnelers, podskupina nespokojená s vedením Callisto, se v čele s Masque oddělili od hlavní skupiny, nazývané také jako Drain Dwellers.

V roce 1986 postihla Morlocky zřejmě největší pohroma v jejich historii během crossoverové události Mutant Massacre. Během ní poslal Mister Sinister Sabretootha a ostatní členy své skupiny mutantních zabijáků, Marauders, vyvraždit celou populaci podzemních mutantů. Důvodem bylo odhalení, že mnoho Morlocků vzniklo genetickými experimenty Dark Beasta. To se Sinisterovi nelíbilo zřejmě proto, že tím Beast dělal konkurenci jeho vlastním experimentům. Až o 10 let později se čtenáři dozvěděli, že velitelem akce byl Gambit, který Marauders na Morlocky přivedl, ač netušil, jaké s nimi má Sinister plány. Kromě stovek mrtvých Morlocků utrpěli ztráty a zranění i X-Meni a X-Factor, kteří se je snažili zachránit ve spojení s Power Packem a Thorem. Povedlo se jim to jen s hrstkou, ale Nightcrawler skončil v kómatu a Colossus byl paralizován od krku dolů.

Někteří přeživší se přidali k organizacím jako X-Corporation a Generation X. Někteří se ale vrátili do Alley, kde se Masque ujal vedení. Ti museli čelit dalšímu útoku Sabretootha, který se rozhodl dokončit svůj někdejší úkol. Po jeho porážce rukou Calibana se odpojila skupina vedená Pixie, snažící se od Masque oprostit. Po jeho domnělé smrti se vedení ujal Mikhail Rasputin, který zatopil podzemní tunely. Před tím ale transporotoval Morlocky do jiné dimenze nazývané The Hill. Tam později cestovala Storm a přinutila Rasputina, který nebyl tak benevolentní velitel jako někteří jeho předchůdci, aby evakuoval Morlocky zpět do Země 616 vesmíru. Nakonec našli útočiště v severní Africe.

V průběhu X-Men: Prime zformovala část Morlocků z The Hill útvar s názvem Gene Nation. Tato nová generace pod vedením Marrow, která byla součástí prvotní skupiny od dětství, se zvrhla v násilnou větev Morlocků s vendetou proti Dark Beastovi. Zaslepeni svojí nenávistí se uchýlili k nastražení bomb a útokům na lidi, dokud nezasáhla Storm přímou konfrontací s Marrow. Další skupiny čtenáři nebo X-Meny nazývané Morlocks se objevili i v jiných městech. V Chicagu bojovali proti Sentinelům (krom jiných i Angel Dust) ve čtyřdílné minisérii Morlocks z roku 2002. V Londýně se zase snažili utéct před Church of HumanityPoptopia příběhu. Jiná skupina říkající si Tunnel Rats (Krysy z tunelů) nebo Those Who Live in Darkness (Ti, jenž žijí v temnotě) obývala stoky pod povrchem Mutant Town (a.k.a. District X). Nicméně autor District X, David Hine, tvrdí, že nikdy nezamýšlel jakékoli spojení skupiny s původními Morlocky.

V roce 2005, u příležitosti desátého výročí Age of Apocalypse, bylo odhaleno, že Morlockové byli součástí i této reality ve formě převážně mírumilovné skupiny odmítající následovat Apocalypsův režim. To mělo za následek jejich uvěznění v Breeding Pens a ohavné experimenty prováděné na nich Sinisterem a Beastem. Tento zvyk si pak Dark Beast přinesl i do 616 reality, jak jsme zmínili již dříve. Podobně jako u všech mutantů, i většina Morlocků přišla o svoje schopnosti během M-Day. V průběhu Decimation (2005) ** pak někteří z těch, jimž mutace zůstaly, našli útočiště v Xavierově institutu jako součást tzv. **198. Mezi nimi byl i Caliban. Jiní se uchýlili zpět do tunelů pod ochranou a vedením Marrow. Ta v interview prohlásila, že ze zbylých Morlocků (kterých už tak nebylo mnoho) přišlo o schopnosti 80% z nich. Protože jejich vzhled byl součástí jejich mutace, vypadali teď jako obyčejní lidé. Přesto se ale většina z nich stále bála vyjít z podzemí a žít na povrchu, což svědčí o tom, jak silná a jak hluboko byla jejich nedůvěra k lidem získaná lety špatných zkušeností.

Další pohroma zasáhla mutanty v Endangered Species, kdy se Zemí šířil terrigenní oblak, vzniklý následkem události Infinity. Ten probouzel latentní Inhuman gen, ale na mutanty měl následky v podobě nemoci nazývané M-Pox. Populace Morlocků tím paradoxně vzrostla, neboť zástupy mutantů z povrchu se chtěli schovat před možností nákazy přesunem do podzemí. Tam nalezli útočiště pod opětovným vedením Callisto, která mezitím získala zpět svoje schopnosti. Callisto prokázala soucit i tím, že vzala pod ochranu své kolonie i lidi, kteří také utíkali ve strachu z povrchu. Paradoxně se toto soužití mutantů a lidí pod názvem New Morlocks stalo jedním z nejlepších případů naplnění ideálu Charlese Xaviera v historii.

Za zmínku stojí ještě verze Morlocků z Ultimate Universe. Zde měla skupina výrazně lepší infrastrukturu než v 616 realitě. V Ultimate X-Men #80 na ně narazí Nightcrawler tak, že zachrání Morlocka jménem Pyro, kterého honí Friends of Humanity a policie. Další členové i tady zahrnují Calibana, Callisto a Sundera, který je v této realitě ale vůdcem Morlocků. Po konfliktu s X-Meny je ale novým vůdcem zvolen právě Nightcrawler. Kromě něj byli v různých realitách a iteracích skupiny v určitém čase členy Morlocků i Kitty Pryde, Lockheed, Spyke a Wolfsbane.

Morlocky hodlá zobrazit právě začínající nová řada The Gifted, ale to zdaleka není jejich první prezentace na malých obrazovkách nebo velkých plátnech. Krom animovaných seriálů X-Men: The Animated Series a X-Men: Evolution se skupina objevila i ve filmech X2 (i když pouze jako reference ve jméně složky), X-Men: The Last Stand pod jménem The Omegas včetně své vedoucí postavy Callisto (navíc také Leech, který ale v tomto pojetí nebyl součástí skupiny) a mají dokonce i vlastní 13timinutový fanouškovský film s názve X-Men – The Morlocks, dohledatelný na YouTube. Objevili se i individuální členové jako Caliban (Logan a X-Men: Age of Apocalypse) a Angel Dust a Marrow (Deadpool).

Dokážete sympatizovat s těžkou situací a osudy Morlocků? Těšíte se na jejich reprezentaci na obrazovkách? A sledujete vůbec The Gifted? A kdo (kromě výše jmenovaných) z dobře známých mutantů by do řad podzemních vyvrhelů společnosti zapadl? O to a mnohé další se můžete s ostatními podělit v komentářích.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení článku se, prosím, přihlaš zde.

Průměrné hodnocení 0 / 5

O autorovi
Píchy
Píchy
Píchy
Redaktor

„The world will look up and shout: "Save us!" .... and I'll whisper: "No!" ;)“

Komentáře

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaš nebo zaregistruj.

Zatím nebyl napsán žádný komentář.