Morbius

Morbius

EVIL neděle
Morbius

O chystaném filmu s Jaredem Letem v hlavní roli jsme vás už informovali. Teď se pojďme podívat, co nám o Morbiusovi říká komiksový kánon.

5 / 5 3697 0
27. leden 2019, napsal Mia

Michaelu Morbiusovi (chcete-li doktoru Morganu Michaelsovi) budiž ke cti, že nikdy nebyl kovaným padouchem a většina jeho „zločinů“ plynula z fyziologické potřeby, nebo nedorozumění. Poprvé se nám tento skoro-upír představil v komiksu Amazing Spider-Man #101 z října 1971 a hned bylo jasné, že s Morbym bude o zábavu postaráno.

Morbius neměl život nikdy právě snadný, ani před svou „proměnou“ nebyl tenhle původem řecký biochemik právě fešák, přesto se však úspěšně zasnoubil a navíc získal Nobelovu cenu, bohužel pro něho mu štěstí komplikovala vzácná krevní porucha, způsobující rozpad krevních buněk. Jak už to tak u komiksových vědátorů bývá, co si neuděláte sami, to nemáte – což platí i o více či méně úspěšné experimentální léčbě. Morbius sám na sobě otestoval postup, jehož hlavním činidlem byli netopýři. Při experimentu se sérem vyvinutým z jejich krve došlo k mohutnému elektrickému výboji a milý Morby se sice zbavil své nemoci, ale s ní i svého lidství.

Místo touhy po poznání byl teď hnán hladem po krvi, který zprvu ukájel na každém, kdo se mu postavil do cesty, což mělo za následek nepříjemné setkání se Spider-Manem, Lizardem a Human Torchem. I když sám Morbius očekával opak, jeho snoubenka nad ním nezlomila hůl a nepřestala ho hledat. Společně se pak na čas uchýlili do domu, který získali za pomoci přátel, kde Morby pracoval na léku na svůj aktuální stav. Toto romantické mezidobí skončilo dočasnou (a posléze vyléčenou) proměnou snoubenky v upíra, objevem portálu do démonické dimenze přímo doma na dvorku a rozchodem jinak milujícího se páru.

Stmívání se sice nekonalo, Morbius však za svou cestu stihl navázat mnohá spojenectví, byť povětšinou dočasná (příkladem za všechny budiž Ghost Rider, Man-Thing nebo Werewolf). Za nejzajímavější si troufám označit jeho oboustranně výhodné spojenectví s Jennifer Walters, alias She-Hulk. V průběhu svého působení v komiksu se Morby setkal s prakticky každým hrdinou trochu zvučnějšího jména, od Doktora Strange po Bladea, Fantastic Four a X-Meny, nevyhnul se však ani interakci s neméně známými padouchy, povětšinou se silnou vazbou na démony či mystiku (Marie Leveau, Lilith).

Ačkoli jako „živý upír“ Morbius získal celou řadu výhod upířího bytí, není obvykle upírem v klasickém slova smyslu. Je vnímán jako mutant a v průběhu Civil War byl zaregistrován do „Superhuman Registration Act“ a spolupracuje s organizací S.H.I.E.L.D. Verze Morbiuse z Ultimate Marvel Morbyho vykresluje jako pravého upíra, Draculova syna, se všemi schopnostmi, které jsou pravému Draculovi připisované.

Morby se může díky svému pseudo-vampirismu těšit celé řadě schopností nad limity těch lidských – nadlidské síle, rychlosti, odolnosti a obratnosti, extrémně citlivým smyslům a regeneračnímu faktoru, který si poradí se zlomeninami i těžkými popáleninami, nedosahuje však kvalit toho Wolverinova, a například chybějící končetiny či orgány regenerovat nedokáže. Ačkoli není upírem nadpřirozené podstaty, stejně jako oni má protáhlé a extrémně ostré špičáky a zatahovací drápy podobné kočičím na špičce každého prstu. Dokáže také létat na krátké vzdálenosti a stylem „přískokem vpřed“ se pohybovat až rychlostí 35 mil za hodinu. Díky svému velmi blízkému setkání s Lilith získal navíc schopnost hypnoticky ovlivnit každého, kdo se mu dostatečně dlouho dívá do očí, osoby s mimořádně silnou vůlí toto „kouzlo“ ale dokážou prolomit.

Stejně jako „praví“ upíři dokáže Morbius vytvářet další sobě podobné pseudo-upíry, kteří posléze disponují stejnými schopnostmi jako on sám, pokud jsou však zasaženi smrtelnou ranou, rozpadnou se v prach (tuto schopnost využil dohromady sotva šestkrát a důvody, proč jsou výsledky této proměny pro zúčastněné pokaždé jiné, nejsou blíže objasněny). Morby má oproti mysticky stvořeným upírům tu výhodu, že není limitován jejich slabostmi. Náboženské předměty mu můžou maximálně připadat nevkusné, ale nijak ho neohrožují na zdraví, stejně jako česnek, svěcená voda nebo stříbro. Je velmi citlivý na sluneční záření díky fotosenzitivní kůži a očím, na denním světle se však pohybovat může, ideálně ale ve stínu, a s vědomím, že jeho upíří schopnosti jsou díky denní aktivitě utlumeny na minimum. Při dočasném spojení s démonem Bloodthirst získal schopnost své tělo protáhnout libovolně úzkými prostory, tato schopnost však vzala za své spolu s démonem. Aby se Morby udržel při síle a zdravém rozumu, konzumace čerstvé krve je pro něj nezbytná, jelikož je ale v jádru dobrák, uvolil se, že se omezí pouze na krev těch, již jsou vinni nějakým zločinem.

Co o Morbiusovi možná (ne)víte:

  1. Už několikrát na svou „nemoc“ vytvořil lék. Bohužel pro něj fungoval na všechny, kromě Morbyho.
  2. Jeho „upíří stav“ lze regulovat elektřinou. Už kdysi dávno v sanatoriích pro duševně choré tvrdili, že elektrošoky léčí – a u Morbiuse tomu tak opravdu je. Pokaždé, když se (většinou při některém ze soubojů) dostal do styku s bleskem či jiným zdrojem silné elektrické energie, dočasně se navrátil do lidské „podoby“.
  3. Marvel ho má na známkách. Tedy, přesněji řečeno měl, a to konkrétně mezi lety 1974–1976, kdy se svět mohl těšit z „Marvel Value Stamps“. Své vlastní známky se mimo jiných dočkali i Spider-Man a Captain America.

Ačkoli chystaná sólovka budí spíš rozpaky než radostná očekávání, postava Morbiuse si dle mého názoru pozornost zaslouží a to i mimo kreslené seriály, kde jsme ho doposud mohli zahlédnout nad rámec komiksu. Co na Morbyho říkáte vy? Vrať se do hrobu, nebo vítej v novém marvelovském miléniu?


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama