Mandarin (Zhang Tong)

Mandarin (Zhang Tong)

EVIL neděle
Mandarin (Zhang Tong)

V příštím roce zamíří do kin film Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Představit se v něm má i jeden z nejvěhlasnějších záporáků Marvelu – Mandarin. Zajímá vás tento tajemný a mocný muž? Pak se na něj pojďme společně podívat blíže.

5 / 5 730 0
5. červenec 2020, napsal Johnny

Komiksová historie

Mandarin debutoval v roce 1964 v komiksu Tales of Suspense #50. Udává se, že se narodil v Číně kolem roku 1920. Jeho otcem byl zámožný Číňan, matkou aristokratka z Anglie. Oba zemřeli v jeho útlém věku, v důsledku čehož Mandarina vychovávala jeho teta. Veškeré rodinné jmění bylo vynaloženo na jeho vzdělání v oblasti vědy a boje. Než dospěl, bylo všechno bohatství utraceno.

Po letech hledání prostředků, jakými by nabyl moci, se vydal do tajemného Valley of Spirits (Údolí duchů). Zde objevil trosky tisíce let staré kosmické lodi mimozemské rasy Kakaranatharianů (známé více pod jménem Makluan). Zásadním nálezem bylo deset prstenů pohánějících plavidlo.

Mandarin si osvojil Makluanskou technologii a začal šířit svou moc, vytvořil síť citadel a získal spoustu věrných následovníků. Za všechny zmiňme jména Po, Yu a Li Fong. Stanovil si jasný cíl ovládnout nejprve Čínu a posléze celý svět, kterému by panoval v souladu s moudrostí a harmonií svých předků. I přes své megalomanství a dobyvatelské choutky projevoval určitý smysl pro čest.

V této době zplodil syna Temugina a pojal za ženu vlastní učednici, kterou se stala dívka známá později jako Madam Macabre. Byla mu také zasnoubena dívka jménem Mei-Ling, jež se za něj měla provdat až dospěje. Uvnitř jedné sopky také objevil nečinného mimozemského robota, Ultima, kterého se roky snažil zprovoznit.

Jedním z jeho chráněnců se stal také revolucionář Wongu Chu. Ten unesl čínského génia Ho Yinsena a amerického génia, miliardáře, playboye a filantropa Tonyho Starka. Poté, co Ho Yinsen obětoval vlastní život, povedlo se Starkovi za použití prvního obleku Iron Mana utéct. Mandarin měl tehdy příležitost Iron Mana zadržet, ale nechal ho odejít.

Zanedlouho přiletěl Iron Man do Číny, aby pro vládu USA Mandarina vyšetřoval. V souboji Mandarin pomocí prstenů a bojových dovedností Iron Mana málem porazil, tomu se ale za použití lsti nakonec povedlo uprchnout. Iron Man se tak stal Mandarinovou nemesis.

Když byl Mandarin zasažen přístrojem Emotion Charger sestaveným Doctorem Doomem, zaútočil společně s několika dalšími padouchy na svatbu Richarda StormaFantastické Čtyřky. Dále si najal Swordsmana, jehož meč vylepšil pomocí moderní technologie, aby pro něj sloužil jako špeh mezi Avengery, ale nakonec se Swordsman obrátil proti němu.

Poté, co se Mandarinovi konečně povedlo přivést Ultima zpět k životu, teleportoval Starka do své citadely, aby mu předložil svůj triumf. Iron Manovi se nicméně podařilo nalákat robota zpět do sopky, kde ho uvěznil. Mandarin se také pokusil ovládnout mysl Hulka, kterého chtěl využít k rozpoutání chaosu, ale tento jeho plán zhatili Nick Fury a Yuri Brevlov z organizace S.H.I.E.L.D.

S již dospělou Mei-Ling po boku pak Mandarin unesl Starkovu milenku Janice Cord. Nicméně poté, co Mei-Ling uzřela skutečnou lásku, kterou Janice k Tonymu chovala, poznala Mandarinovu krutost a obětovala život, aby ho Iron Manovi pomohla porazit.

V naději, že ještě více posílí moc svých prstenů, zmanipuloval Mandarin královskou rodinu Inhumans, aby získal mystické Eye of Yin, vytvořené před staletími kouzelníky, kteří byli vycvičeni samotnými Makluany. Byl ale poražen Black Boltem, který ho dokonce dokázal o prsteny připravit. Zpátky do rukou se mu dostaly až poté, co se spojil s bývalým ruským agentem Unicornem.

Po boku Unicorna se pak (vybaven navíc speciální Makluanskou čelenkou) znovu utkal s Iron Manem. Čelenka však způsobila přepnutí Mandarinova vědomí do Unicornova smrtelně zraněného těla, načež z boje utekl. Následně zjistil, že v jeho nepřítomnosti se jeden z jeho rivalů jménem Yellow Claw zmocnil v Číně jednoho jeho hradu.

Mandarin zajal mutanta Sunfirea a přinutil ho pohánět stroj, jehož prostřednictvím se navrátil do svého těla. S Ultimem se vydal dobýt zpět také svůj hrad. Do konfliktu ještě zasáhli Iron Man se Sunfirem, nakonec byl Mandarin zdánlivě zabit a jeho prsteny převzal Loc Do, sluha Yellow Clawa. Mandarinova nová schopnost ovládání vlastního vědomí mu nicméně umožnila přenést svou mysl do prstenů samotných. Poté transformoval Loc Doovo tělo do své mladší verze.

Během experimentování s prsteny ztratil paměť. K její navrácení bylo potřeba všech deset prstenů, jeden z nich však ukradl Chen Hsu, jeden z maskovaných Makluanů. Jako Zhang Tong pak Mandarin došel až k postu vládce podsvětí Hong Kongu, prsteny nechal ovládat svými poskoky, v rámci takzvané organizace Hand. Bez předešlých vzpomínek hledal obchodního partnera dokonce přímo v osobě Tonyho Starka, dále se spojil s dalšími padouchy pod iniciativou Acts of Vengeance, veškeré plány byly ale zmařeny.

Po zjištění okolností krádeže Chen Hsua získal zpět prsten i paměť. Chen Hsu mu posléze dokonce prozradil, jak ovládnout Fin Fang Fooma, gigantického Makluanského draka. S jeho pomocí Mandarin dobyl celou třetinu své rodné země, než se do celé záležitosti opět vložil Iron Man.

Během potyček nejen se superhrdiny, ale i s ostatními padouchy se nejednou zdá, že přišla chvíle Mandarinovy smrti. Pokaždé se však dovede nějakým způsobem vrátit.

Schopnosti

Mandarin na velmi dobré úrovni ovládá energii Chi. Díky ní například vydrží roky bez jídla a vody. Absolvoval dlouhý výcvik, během něhož si osvojil řadu asijských bojových umění, důsledným tréninkem natolik zpevnil své tělo, že by dokázal zničit Iron Manův oblek i pouhými pěstmi.

Má veliké nadání v oblasti vědy. Věnoval celá léta studiu Makluanských technologií, sám dokonce učinil v tomto směru několik objevů. Dále disponuje vynikajícími znalostmi historie, především pak dějin Asie a Číny. Plynně mluví několika jazyky, nejvýznamnější jsou pochopitelně angličtina s čínštinou. Je také brilantním taktikem a stratégem.

Nejvýznamnějším zdrojem Mandarinovy moci jsou ovšem jeho prsteny. Dohromady je jich deset, na každém prstu u ruky tedy nosí jeden.

Levá ruka

• Malíček – Ice Blast/Zero: Dovede vytvářet ledové vlny k doslovnému zamrazení soupeře. Dokáže snížit teplotu určitého objektu až na absolutní nulu.

• Prsteníček – Mento-Intensifier/The Liar: Posiluje psionickou energii nositele a umožňuje mu tak telepaticky ovládat jiné lidi a vyvolávat iluze.

• Prostředníček – Electro-Blast/Lightning: Vytváří elektřinu v různém množství a intenzitě v závislosti na vůli nositele, maximální dosažitelný proud není znám.

• Ukazováček – Flame Blast/Incandes­cence: Vytváří infračervené záření/teplo schopné zažehnout oheň v intenzitě v závislosti na vůli nositele, maximální dosažitelné množství tepla není známo.

• Palec – White Light/Daimonic: Dokáže vytvořit různé formy energie podél elektromagnetického spektra (byl například použit k vytvoření gravitační síly o takové velikosti, že se Iron Man de facto sám pohřbíval zaživa pouhým pohybem vpřed).

Pravá ruka

• Malíček – Black Light/Nightbrin­ger: Umí vytvořit oblast absolutní temnoty, která pohlcuje veškeré světlo.

• Prsteníček – Disintegration Beam/Spectral: Vydává paprsek energie, jenž přetrhá všechny vazby mezi molekulami a atomy objektu, který zasáhne a v podstatě ho tak celý rozpráší. Po použití ovšem potřebuje 20 minut na opětovné nabití.

• Prostředníček – Vortex Beam/Spin: Dovede vytvořit vzdušný vír o vysoké rychlosti, který může být použit jako útočná zbraň, nebo k levitaci objektů, či samotného nositele.

• Ukazováček – Impact Beam/Influence: Vytváří různé formy energie, například intenzivní zvukové vibrace, nebo třeba magnetické vlny k telekinetickému ovládání objektů.

• Palec – Matter Rearranger/Re­maker: Dokáže měnit uspořádání atomů a molekul látky a tělesa a proměnit tak například člověka v kámen, nedokáže však transmutovat prvky ani přeskupit atomy a molekuly Iron Manova brnění.

Během let používání prstenů si k nim Mandarin vytvořil silnou vazbu, díky které do nich například odkázal přenést své vědomí. Dokáže také prsteny ovládat dokonce i na dálku, když je zrovna nemá nasazené a může nad nimi svěřit dočasnou kontrolu někomu ze svých služebníků.

Filmy, seriály a hry

Mandarin se objevil již v celé řadě televizních animovaných pořadů, kterými jsou The Marvel Super Heroes, Iron Man (1994), Iron Man: Armored Adventures, Lego Marvel Super Heroes: Maximum Overload a Marvel Disk Wars: The Avengers. Kromě seriálového působení zastal v animované produkci také roli ve filmu The Invincible Iron Man.

Podstatná je Mandarinova role v rámci Marvel Cinematic Universe (MCU). Mandarin zde figuruje jako vůdce organizace Ten Rings, která v roce 2009 stála za únosem Tonyho Starka. Když se Tony Stark stal poradcem S.H.I.E.L.D.u a zhotovil oblek pro svého přítele Jamese Rhodese, poslal Mandarin své muže, aby Rhodese zajali a brnění mu přinesli.

Později se jistý muž, který se světu představil jako Mandarin, přihlásil k odpovědnosti za teroristické útoky po světě, které označil za lekci pro obyvatele Ameriky. Autorem nápadu byl generální ředitel organizace A.I.M., Aldrich Killian, ke kterému se donesly legendy o Mandarinovi, o němž byl přesvědčený, že neexistuje. Tony Stark nicméně odhalil pravdu a Killian byl zabit.

Ukázalo se, že mužem, jenž měl Mandarina zosobňovat, byl jistý Trevor Slattery, britský herec, jehož si Killian najal. Skutečného Mandarina ovšem tyto události a fakt, že se za něj někdo opovážil vydávat, poněkud rozzuřily. Když byl Slattery umístěn do vězení, vyslal za ním svého agenta Jacksona Norrisse. Ten předstíral, že je dokumentarista, který za Slatterym přišel pro výpovědi. Jakmile se dovnitř věznice úspěšně infiltroval, tak Slatteryho unesl.

Mandarinovu pravou tvář bychom měli poznat již za rok ve snímku Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings. Ztvární ho zde Tony Leung Chiu-wai.

Mandarin je také k nalezení ve spoustě her, obvykle jako boss. Figuruje například v titulech Captain America and the Avengers, Marvel: Ultimate Alliance, Marvel Pinball, Marvel Avengers Alliance, Marvel Heroes, nebo Lego Marvel Super Heroes, jako hratelná postava se vyskytuje například ve hře Lego Marvel’s Avengers.

Zajímavosti

• Ve Spider-Ham univerzu se nachází Mandarinova lemuří verze Mandaringtail, v univerzu Heroes Reborn se jedná o robota

• Temugin, jak Mandarin pojmenoval svého syna, je rodným jménem Čingischána, za jehož potomky Mandarin členy svého rodu považuje

(Zdroje obrázků – cbr.com, comicbook.com, lowyat.net, marvel.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama