Man-Thing

Man-Thing

Středa, hrdina je třeba
Man-Thing

Tuto středu jsme si pro vás připravili další postavu, u které je status hrdiny trochu pochybný, avšak záporákem bychom ji nazvat nemohli.

401 0
18. leden 2023, napsal ajushh

V loňském roce jsme se s Man-Thingem mohli setkat v halloweenském speciálu Werewolf by Night, kde se nám představil jako vedlejší postava jménem Ted. Obecně jde o polointeligentní bažinatou bytost žijící v národním parku Everglades na jihu Floridy. Stráží zde bránu mezi dimenzemi zvanou Nexus of All Realities, přičemž podobnou bránu jsme mohli v rámci MCU vidět ve snímku Shang-Chi a legenda o deseti prstenech.

Man-Thing v komiksovém světě existuje již přes padesát let, konkrétně od jeho debutu v prvním čísle komiksu Savage Tales v květnu 1971. O dva měsíce tak předstihl docela podobnou postavu ze světa DC, jíž je Swamp Thing. Po boku dalších monster jako Dracula nebo Vlkodlak: Noční lovec byl Man-Thing představen v první vlně marvelovských hororových postav. Savage Tales #1 vypráví příběh o zmutovaném vědci, Dr. Theodoru Sallisovi, jenž se snažil vyvinout novou formu superséra pro tvorbu supervojáků (jako je Steve Rogers). Aby zabránil ukradení jeho formule skupinou sabotérů, Sallis sérum vypije a utíká do národního parku Everglades, kde je zmutován do podoby bažinatého stvoření na bázi rostlin s mocí kyselinového doteku, jenž spálí ty, kdo v jeho přítomnosti cítí strach. 

Příběh Dr. Theodora „Teda“ Sallise

Doctor Sallis byl před proměnou na Man-Thinga profesorem biochemie na univerzitě v New Yorku. Legenda vypráví, že je potomkem Adama K’ad-Mona, což znamená, že je jeho osudem strážit dimenzionální bránu mezi realitami (Nexus of All Realities). Ted ale o tomto dědictví nemá tušení.

Při svém působení na univerzitě se Ted stal součástí tajného projektu pro americkou armádu, sloužícího k vývoji vojáků odolným vůči jedovatým chemikáliím. Jak už to ale v těchto případech světa Marvelu bývá, vedlejší účinky vývoje séra způsobují přeměnu testovaných subjektů na monstra, a Sallis tak projekt opustil. Po návratu na univerzitu se zamiloval do své studentky Ellen Brandt, posléze se v tajnosti vzali.

Sallis poté pracoval na dalším projektu k vývoji superséra (tentokrát pod zastřešením S.H.I.E.L.D.u), jenž měl za cíl vývoj supervojáků. Tedova novopečená manželka Ellen však měla pocit, že ji Sallis kvůli projektu zanedbává a začala proto spolupracovat s teroristickou organizací A.I.M., která chtěla získat sérum pro sebe. Ted byl unesen, avšak zvládl utéct předtím, než se jeho formule dostala do spárů A.I.M., přičemž si do žil vpíchl jediný existující vzorek. Bohužel při útěku havaroval s autem do bažiny. Namísto smrti byl však vlivem séra a magické bažiny, v níž se skrývala dimenzionální brána, zmutován do monstra jménem Man-Thing. Sallisovo vědomí bylo z větší části ztraceno a jeho inteligence tak rapidně klesla. Když jej agenti A.I.M. dopadli, všechny povraždil a Ellen popálil obličej. Následně se odebral k životu v bažinách a naplnil tak svůj osud strážce multidimenzionální brány. 

Co Man-Thing dokáže?

Schopnosti Man-Thinga zahrnují regeneraci jakéhokoli zranění na vlastním těle. Stává se tak prakticky nesmrtelnou bytostí. Také umí procházet skrze pevné objekty, prodloužit své končetiny či z nich vytvářet zbraně (podobně jako Groot). Je navíc abnormálně silný (v komiksech je schopný bojovat i s Hulkem) a díky tomu, že není úplně „pevný“, je odolný vůči většině fyzických útoků (kulky i pěst projdou skrze něj).

Man-Thing po své transformaci již nepřemýšlí jako lidská bytost a není tak schopen racionálně uvažovat či vytvářet dlouhotrvající vzpomínky. Reaguje však na lidské emoce, které jako jediné dokáže rozpoznat. Pokud tedy není v dosahu lidí, je nečinným. Při vycítění emocí však jejich zdroj hledá, přičemž negativní emoce (zejména strach) u něj vyvolají útok. Jeho největší zbraní je kyselinový dotek, který může vážně popálit i úplně rozložit jeho nepřátele. Oproti tomu má však i schopnost vytvořit mýdlový sliz, jenž kyselinu zneutralizuje. Díky jeho poslání strážce multidimenzionální brány je Man-Thing schopný cestovat mezi realitami skrze portály, jež vytváří.

Man-Thing v MCU

V rámci Marvel Cinematic Universe můžeme Man-Thinga poprvé spatřit ve speciálu Werewolf by Night, který je momentálně dostupný na platformě Disney+. Překvapivě se však nejedná o jeho první filmové zobrazení. To náleží snímku Man Thing z roku 2005, jež však do MCU nenáleží, jelikož tento koncept vznikl až s Iron Manem o tři roky později. Film sám o sobě není komiksům příliš věrný a jde spíše o velmi obyčejnou odrhovačku s monstrem v pozadí.

Postava představená ve speciálu se zdá být oproti tomuto zpracování o mnoho věrnější jejímu komiksovému původu. Man-Thing zde nejednou usmrtí své nepřátele dotekem, který je zahalí do plamenů. Nejenže se jedná o jednu z nejbrutálnějších smrtí, které se Marvel Studios doposud odvážilo ukázat, ale také jde o klíčový element této postavy.

Budoucnost Man-Thinga v MCU je zatím nejistá, avšak bude jistě společně s Jackem Russellem (Vlkodlak: Noční lovec) tvořit základní stavební kámen hororového křídla marvelovských projektů. Jejich přátelství (podobné tomu Hana Sola a Chewieho) bylo bezesporu jedním z lepších aspektů speciálu. V budoucnu by se k nim mohl přidat také Blade či Moon Knight, jež jsou původně také součástí hororového Marvelu. Zda Marvel Studios naváže silněji na bohatou komiksovou historii a původ Man-Thinga, zůstává zatím otázkou. Je však jisté, že se s Tedem opět setkáme. 

Zdroje: gamesradar.com, hero.fandom.com

Poznámka: Starší verze tohoto článku je zařazena v kategorii Novinky.


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama
ComicShop.cz