Madame Masque

Madame Masque

EVIL neděle
Madame Masque

Korunní princezna italského podsvětí, jejíž život je silně poznamenán osobní tragédií a rozporuplnou osobností.

5 / 5 584 0
29. listopad 2020, napsal Johnny

Komiksová historie

Whitney Frost, jak zní jméno této postavy, debutovala v komiksu Tales of Suspense #98únoru 1969. Jako Madame Masque se ovšem poprvé objevila až o rok a půl později, v září 1969 v komiksu Iron Man #17.

Ve skutečnosti se však narodila v Římě jako Giulietta Nefaria. Jejím otcem byl vládce zločinu hrabě Luchino Nefaria. Matka zemřela při porodu a otec se rozhodl dát dítě do péče jednomu ze svých pracovníků, Byronu Frostovi (a jeho ženě Lorettě), aby aby měla jeho dcera šanci na normální život.

Frost dal dívce jméno Whitney a vychoval ji jako vlastní. Když dospěla, zasnoubila se s politikem Rogerem Vanem. Poté však její adoptivní rodiče zemřeli a hrabě Nefaria se odhodlal odhalit Whitney její pravý původ. Přál si, aby zaujala jeho místo vůdce organizace Maggia, mezinárodního zločineckého syndikátu.

Whitney nejprve odmítla, avšak když o svém pravém otci pověděla snoubenci, opustil ji, neboť se obával, že toto rodinné pozadí by mu mohlo zhatit politickou kariéru. Nato Whitney otcovu nabídku přijala a zahájila výcvik ve strategii a boji.

Ukázala se jako brilantní studentka a poté, co byl její otec uvězněn, převzala jeho roli hlavy rodiny Nefaria. To ji také dostalo do konfliktu s Iron Manem. Po přepadu Stark Industries byla Whitney nucena uprchnout v letadle, které se ale zřítilo a v důsledku havárie skončil její obličej posetý jizvami.

Zachránil ji tehdy zločinec Mordecai Midas, pro kterého začala pracovat. Od té doby Whitney schovávala svou tvář za zlatou masku a přijala přezdívku „Madame Masque“. Při jednom setkání s Tonym Starkem o ni Tony, i přes zjizvenou tvář, projevil milostný zájem. Vzhledem ke kriminální minulosti však Whitney Starka opustila.

Jelikož na něj ovšem nedokázala zapomenout, vrátila se později pod jménem Krissy Longfellow a začala pracovat jako Starkova osobní sekretářka. Oba pak navzájem odhalili své tajné identity a navázali mezi sebou milostný vztah.

Poté ale hrabě Nefaria v důsledku pokusu o získání nadlidských schopností pomalu umírá a Whitney si najme tým zvaný Ani-Men, aby k ní otce přivedli a Starka požádá o nalezení léku, který by ho zachránil. Nefaria se rozhodne přimět Starka k činu násilím, což vyvolá bitvu mezi Iron Manem a Ani-Meny.

Whitney se nemohla rozhodnout, na kterou stranu se přiklonit. Nakonec v důsledku boje dojde k poškození Nefariova systému životní podpory. Whitney z pocitu viny a smutku náhle zešílí a opět nastoupí na místo vůdce organizace Maggia. Od té doby často s Iron Manem a jeho přáteli bojuje.

Nicméně když se její otec vrátí jako živý a zničí, co Whitney vybudovala, spojí se s Avengery a Thunderbolty, aby otce společně porazili. V té době již byla Whitney velmi paranoidní a nikomu nevěřila, jejím vlastním původním plánem ve skutečnosti bylo zničit obě strany. Až později si hrdinové získají její důvěru a Whitney sama výrazně přispěje k otcově porážce.

Když byla komunita superhrdinů rozdělena zákonem známým jako Superhuman Registration Act, najal si ji padouch Hood, vůdce jistého zločineckého syndikátu, aby mu pomohla v boji s New Avengers. Náhodou však objeví, že Skrullové se chystají k invazi na Zemi a spojí se proti nim s hrdiny.

Svou roli sehrála také v příběhu Dark Reign, kde Norman Osborn vypsal odměnu na Starkovu hlavu a ona se ho vydala stopovat, přičemž se následně utkala v boji s Pepper Potts. Přímo se také, se zbytkem Hoodova gangu, účastnila obležení Asgardu.

V dějové lince Heroic Age vytvoří Hood plán k získání Rukavice nekonečna a za použití Kamene reality zahojí Madame Masque její tvář. V sérii Avengers Undercover poté figuruje Whitney jako pravá ruka Barona Zema.

Objevila se také v sérii All-New, All-Different Marvel, kde sbírala magické artifakty, aby nabyla na moci. Nakonec zde v boji stanula proti Iron Manovi a Doctoru Doomovi, kteří ji porazili. Za použití magie pak Doctor Doom vyhnal z jejího těla démona, jímž byla posedlá.

Schopnosti

Madame Masque nedisponuje žádnými nadlidskými superchopnostmi. Je ovšem velmi zdatná atletka, výborně vycvičená v boji v několika bojových uměních. Bez problémů ovládá také palné zbraně, je zkušenou střelkyní.

Vyniká také ve strategii a organizování, ačkoliv není mentálně stabilní a oficiálně je považována za šílenou. Díky postavení má přístup k vyspělé technologii.

Na sobě nosí brnění neznámé kompozice. Ikonická je ovšem především její zlatá maska, která zakrývá zjizvenou tvář. Tento plát je dostatečně odolný, aby dokázal odrazit i kulky, aniž by došlo k nějakému zranění.

Filmy, seriály a hry

Postava Madame Masque se v televizi objevila poprvé v animované podobě v seriálu Iron Man z roku 1994. Její variace pak byla k vidění i v seriálu Iron Man: Armored Adventures. Dále jako kreslená postava figurovala ještě v seriálu Avengers: Assemble.

Wynn Everett, která Whitney Frost nadabovala pro seriál Avengers: Assemble, si ji také zahrála v rámci seriálu Agent Carter, zasazeném do 40. let minulého století. Seriál se oficiálně řadí do MCU.

Zde se jedná o americkou herečku, pro níž byly inspirací Hedy Lamarr a Lauren Bacall. Kromě herectví se však věnuje i vědě a je vdaná za politika Calvina Chadwicka, který by se mohl stát senátorem USA.

Během nehody se ale Whitney dostane do kontaktu s takzvanou nulovou hmotou, která se v ní usídlí a Whitney pozmění. Získá totiž schopnost vysávat život. To se projeví i na jejím charakteru, neboť zatouží po moci a stane se hlavním nepřítelem agentky Peggy Carter. Nakonec je však Whitney svých schopností zbavena. Objevit by se údajně měla také v připravovaném seriálu Hawkeye.

Dále se Madame Masque vyskytuje ve videohře Iron Man z roku 2008. Jako boss se nacházela i ve hře Marvel: Avengers Alliance dostupné na Facebooku.

Zajímavosti

• V dějové lince House of M její postava zemře

• Její oblíbenou zbraní je revolver Wildey .475 Magnum

• Jedná se o jednu z mnoha komiksových milenek Tonyho Starka

(Zdroje obrázků – bustle.com, cbr.com, geektyrant.com, marvel.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama