Killmonger

Killmonger

EVIL neděle
Killmonger

Původem poslušný obyvatel Wakandy, který se stal úhlavním nepřítelem své země i jejího vládce, Black Panthera.

5 / 5 1310 0
27. září 2020, napsal Johnny

Komiksová historie

Erik Killmonger, rodným jménem N’Jadaka, se poprvé objevil v září 1973 v komiksu Jungle Action vol. 2, #6. Když Ulysses Klaue a jeho žoldáci zaútočili na Wakandu, přiměli N’Jadakova otce, N’Jobua, aby jim pomáhal. Poté, co byli poraženi, však N’Jadakův otec zemřel a celá rodina byla ze země vyhoštěna.

N’Jadaka skončil v New Yorku, v srdci mu ale zůstala zášť vůči lidem, kteří všem jeho blízkým ublížili a vůči králi T’Chakovi, jenž jeho rodinu vyhnal. Později se nechal přejmenovat na Erika Killmongera. Po dospění nastoupil na MIT (Massachusetts Institute of Technology) odhodlán vystudovat a pomstít otcovu smrt.

Když se vlády ve Wakandě ujal T’Challa, Killmonger ho kontaktoval a po domluvě mu byl umožněn návrat do rodné vlasti. Usadil se zde v malé vesnici, kde snil o nové podobě Wakandy. Toužil ji zbavit všech kulturních vlivů z ciziny a navrátit se ke starodávným způsobům života.

Díky tomu, že nový král Wakandy jako Black Panther často cestoval a spolupracoval například s Avengery, se Killmongerovi naskytla příležitost zorganizovat státní převrat. Spojil se v této záležitosti s Baronem Macabrem, ale brzy byl během nepokojů zabit.

Zpátky k životu Killmongera za použití svých prstenů přivedl Mandarin. Killmonger se poté navrátil ke své milence Madam Slay, se kterou zosnovali plán, jak zabít Black Panthera a získat nad Wakandou vládu.

Když Wakandu navštívil Tony Stark, Madam Slay zdrogovala a zajala jeho přítele Jamese Rhodese, zatímco Killmonger zdánlivě Black Panthera zabil. Společně pak z úkladné vraždy obvinili právě Starka a Rhodese. Black Panther se ale vrátil a poraziv Killmongera uvedl vše na pravou míru.

Mandarin poté zrušil dříve použité kouzlo a opět Killmongera zbavil života. Následně několik Killmongerových stoupenců svého pána znovu oživilo.

Později Killmonger vyzval T’Challu k rituálnímu souboji, z něhož měl jako vítěz vzejít král Wakandy a nositel Black Pantherova brnění. Killmongerovi se povedlo uspět, když potom však podstupoval potřebnou ceremonii, během které měl sníst bylinu ve tvaru srdce, mělo jeho tělo těžkou reakci, neboť tato bylina byla pro všechny mimo královskou pokrevní linii jedovatá.

V návaznosti na tělní reakci upadl Killmonger do kómatu, ale po nějaké době se z něj dokázal probrat. Poté, co převzal vládu nad sousední zemí Nigandou, stal se T’Challa znovu svrchovaným vládcem Wakandy.

Do následného souboje mezi těmito dvěma se vložila Monica Rambeau, kterou Killmonger předtím věznil, a Killmongera zabila. Podobně jako kdysi N’Jadaka, přísahal Killmongerův mladý syn Black Pantherovi strašlivou pomstu.

Schopnosti

Killmonger je zdatný bojovník oplývající velikou silou a geniální myslí. Je také zkušeným taktikem a stratégem. Velmi dobře se vyzná v historii a zákonech jak Wakandy, tak i celé Afriky.

Dále je i schopným obchodníkem a bilingvistou (hovoří anglicky a jazykem Xhosa). Jelikož však nepochází z královské linie, nemůže získat v plné míře stejné schopnosti, jako Black Panther.

To ovšem neplatí ve filmu, kde pochází přímo z královské rodiny. Jako Black Panther pak disponuje zvýšenou silou, rychlostí, výdrží, odolností, obratností i reflexy. Díky vojenskému výcviku dobře ovládá široké spektrum střelných zbraní, umí ale bojovat i s mečem, či kopím.

Filmy, seriály a hry

Killmonger se objevil jako hlavní antagonista ve filmu Black Panther z roku 2018, kde si tuto postavu zahrál Michael B. Jordan. Erik Stevens, jak se zde jmenuje, rodným jménem N’Jadaka, je bývalým příslušníkem jednotek Navy SEAL a synem prince N’Jobua, bratra bývalého krále Wakandy T’Chaky. Přezdívku Killmonger získal v armádě za svou divokost.

Když byl Killmonger malý, zabil T’Chaka jeho otce za zradu Wakandy. To vedlo Killmongera k tomu, aby svůj život zasvětil snaze uzurpovat vládu nad Wakandou a uskutečnit plán svého otce, který spočíval v ovládnutí celého světa prostřednictvím vyspělé wakandské technologie. Vznešeným cílem mělo být zachránění Afrického lidu po světě od útlaku.

Killmonger nejprve zmanipuloval a posléze zabil pašeráka Ulyssese Klaue. Poté, co získal přístup do města, vyzval T’Challu k rituálnímu souboji o trůn. V něm také zdánlivě T’Challu zabil a uspěl.

Nežli však stačil uvést všechny své plány do chodu, vrátil se T’Challa živý. Nastal poslední střet, ve kterém T’Challa Killmongera vážně zranil. Přestože mu T’Challa nabídl možnost léčby a záchrany života, rozhodl se Killmonger raději zemřít při západu slunce, než aby byl jako zločinec uvězněn.

V animované podobě se Killmonger objevil v krátkometrážním snímku Lego Marvel Super Heroes: Black Panther – Trouble in Wakanda a v seriálu Avengers Assemble. Měl by se objevit také v pořadu stanice Disney+ – What If…?.

Jako hratelná postava se Killmonger nachází ve hrách Lego Marvel’s Avengers, Lego Marvel Super Heroes 2, Marvel Future Fight a Marvel Contest of Champions.

Zajímavosti

• Vyobrazení Killmongera v komiksu a ve filmu se rapidně liší, jak jeho původem, tak i vzezřením (ve filmu má tělo poseté jizvami, podle vlastních slov každá jizva představuje jeden život, který vzal)

• Jeho postava je explicitně zmíněna v písni King’s Dead, jejímiž autory jsou Jay Rock, Kendrick Lamar a Future a která je součástí soundtracku k filmu Black Panther

• Ačkoliv je Wakanda smyšlená země, Xhosa, jazyk, kterým její národ a tedy i Killmonger mluví, je skutečný jazyk, používaný na jihu Afriky

(Zdroje obrázků – cbr.com, comic-watch.com, comicbook.com, nybooks.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama