Joe Simon

Joe Simon

Joe Simon

Blížící se Vánoce nejsou jen svátky plné tradic a nahánění dárků na poslední chvíli, jsou i časem vzpomínání na ty, kteří se dotkli našich životů a zanechali v nich stopu. Jedním z nich je i skutečný hrdina dnešního dne – Joe Simon.

Joe Simon

Hymie Simon, úředně překřtěný na Josepha Henryho Simona, přišel na svět 10. října kdesi v Rochesteru a s jeho životem bylo od samého počátku spjato umění. Už na střední škole zastával pozici uměleckého ředitele školních novin a ročenky, což mu vyneslo první finanční odměnu získanou tvůrčí činností. Po skončení školy působil jako asistent uměleckého ředitele časopisu Rochester, kde na místě nahradil svého budoucího „komiksového kolegu“ Ala Liedermana. Poté, co Joe přesídlil do New Yorku, pracoval jako retušér pro Paramount Pictures, ilustroval pro True Story a další časopisy, než obdržel svou první komiksovou pracovní nabídku – jednalo se o zakázku na sedm stran, dohozenou „tvůrčím ředitelem“ Timely Comics, Lloydem Jacquetem. Jen pár dní po obdržení této „výzvy“ se objevila další – od nám už známého Martina Goodmana.

Timely Comics, nyní Marvel, se potácelo od ničeho k ničemu, staré hity sice pořád jakž takž vynášely, ale nové nebyly na obzoru – komiksové oddělení si žádalo novou krev se svěží vizí a obojí získal v Joe Simonovi. Chopil se příležitosti a pro Goodmana vytvořil postavu Fiery Mask, která kolem sebe střílela plameny. Jeho styl zaujal a Goodman jej požádal, ať vytváří další postavy, tentokrát přímo pro Timely. Simon si uměl spočítat, že tahle nabídka je z kategorie těch, které se neodmítají, a Goodmanovi na ni kývl. Jak zároveň s prací pro Timely Comics stíhal ještě šéfredaktorování u Fox Publications, často nechápali ani jeho kolegové či podřízení.

Práce u Viktora Foxe přihrála Simonovi do cesty další eso – jednadvacetiletého kreslíře jménem Jacob Kurtzberg, kterého o pár let později proslavil pseudonym Jack Kirby. Změnu rodného jména mají ostatně všichni tři marvelovští velikáni společnou – a u všech tří k této změně došlo v průběhu komiksové tvorby. Tvůrčí spojení Simona a Kirbyho z nich učinilo parťáky na poli komiksové práce – Kirby byl mimořádně výkonný a nadaný kreslíř, Simon měl literární talent a zrovna tak byl nadaným výtvarníkem, a přestože jejich první společná „mise“ – Red Raven – dopadla menším fiaskem, Goodman poznal nadání a Simona si nechal. Dobře udělal – vložená důvěra se zúročila v postavách Marvel Boy a Vision, ale největší úspěch přinesl „star-spangled hero“, jehož předlohou byl hrdina MLJ Comics, zvaný Shield.

Simon sám vzpomínal, jak zůstával vzhůru celou noc a kreslil – neprůstřelná kroužková vesta, svaly na pažích a prsou, přiléhavé kalhoty, rukavice, vysoké boty založené pod kolenem – přidal hvězdu na hruď, pruhy od pasu po prsa, vše v červené, modré a bílé a do rukou původně zamýšlenému Super Americanovi vložil štít. Obratem budoucímu supervojákovi a jednomu z nejikoničtějších hrdinů Timely Comics a později Marvelu změnil jméno na Captain America. Jako svého času jediní se místo vytváření fiktivních protivníků tvůrci z Timely Comics pustili rovnou do těch skutečných, jen tu a tam poupravili jméno (Hiller by Goodmana nejspíš nežaloval, ale dle jeho názoru by takový Hitler klidně mohl). Důraz na boj Kapitána Ameriky s nacisty byl u Simona a Kirbyho umocněný jejich židovským původem a zejména dobrou informovaností ohledně situace v Evropě i mimo ni, což se pravidelně promítalo do jednotlivých čísel raketově úspěšného Captain America Comics (např. motiv přístavu, který je třeba chránit, po útoku na Pearl Harbor). V době, kdy šel do tisku Captain America Comics #1, byl tvůrčí skupině Simona, Kirbyho a v té době také Syda Shorese představen tehdy ještě mladičký Stanley Lieber, budoucí Excelsior Stan Lee. A stejně jako předtím Goodman přijal Simona, přijal i on komiksů neznalého, ale do práce nadšeného Stana s myšlenkou na to, že „z toho kluka možná jednou něco bude“.

Neshody s Goodmanem, ke kterým v průběhu času došlo, vyhnaly Simona s Kirbym z Timely Comics a náhoda je zavála i do konkurenčního Detective Comics, nynějšího DC. V průběhu let pomáhal Simon vytvořit celou řadu ikonických postav a příběhů – např. Blue Bolt, Betsy Ross, Bucky Barnes, Red Skull, Young Allies, či Sandmana a Guardiana pro DC, nebo Jigsawa pro Harvey Comics. Vydal také dvě knihy – The Comic Book Makers (1990) a My Life in Comics (2011). Joe H. Simon nás opustil po krátké nemoci 14. prosince 2011 ve věku 98 let, jeho odkaz má ovšem nezpochybnitelně nakročeno k nesmrtelnosti.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení článku se, prosím, přihlaš zde.

Průměrné hodnocení 0 / 5

O autorovi
Mia
Mia
Mia
Administrátor

„Fanatická fanynka Kapitána Ameriky a Buckyho Barnese, s příležitostnou obsesí pro padouchy a zastánkyně práv komiksových parťáků.“

Komentáře

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaš nebo zaregistruj.

Zatím nebyl napsán žádný komentář.