Jack Kirby

Jack Kirby

Jack Kirby

Už jsme v našich středečních článcích vzdali hold Joe Simonovi i Stanu Lee. Z ústřední trojice velikánů nám ovšem zbývá ještě jeden – Jack „King“ Kirby.

Jack Kirby

Když se svého času neznámý kreslíř Jacob Kutzberg učil v chudinské čtvrti Lower East Side v New Yorku kreslit karikatury, zřejmě ještě netušil, že se jednou stane doslovným králem komiksového světa. Od dětství prokazoval hluboký zájem o příběhy nejen filmové a brzy jim věnoval většinu volného času. Tehdejší školy nebyly připravené na studenty podobného ražení a Jacob tak byl kreslíř-samouk, bez jakéhokoli vedení. Sbíral inspiraci, kde se dalo a postupně piloval vlastní, osobitý styl. Jedním ze zdrojů jeho inspirace byl například animovaný panel Flash Gordon Alexe Raymonda.

Ačkoli měl budoucí King Kirby nesporný talent, srdce ho táhlo od „vážných ilustrací“ ke komiksu. Styl jeho kresby nikdy neměl přesně zachycovat realitu, fyziologie jeho postav ji ostatně často spíše popírala, viz. zajímavá scéna z Captain America Comics #2, kde se Cap vydává na misi v přestrojení – za ženu – ano, včetně korzetu a ano, nacpal pod něj i svou ikonickou kroužkovku. Pravdou ovšem bylo a je, že proporce postav, které Jacob kreslil, nikdo příliš neřešil – poutaly zejména tím, jak perfektně do nich Kirby vpravil pohyb a dynamiku, často přehnané a pro efekt, ale do komiksových panelů zapadaly dokonale. O to zajímavější je, že svou kariéru nezačal rovnou mezi komiksovými tvůrci, ale jako animátor kreslených filmů.

V okamžiku, kdy se jeho cesta zkřížila s cestou Joe Simona, bylo jasné, že tito dva se stanou nerozlučnou dvojicí. Pocházeli z podobných poměrů, pojil je tentýž židovský původ, oba byli děti přistěhovalců a oba chodili tak trochu s hlavou v oblacích. Jakmile se navíc propojil jejich talent a cit pro příběhy, svět komiksů získal pravé hrdiny. Jejich „parťáctví“ bylo formálně zpečetěno nástupem do tehdy nově vzniklé společnosti Timely Comics. Pod jejich rukama vznikaly dnes už téměř zapomenuté kousky jako Hurricane, Tuk Cave-Boy, Merkur či Red Raven, stejně jako ty, které do dnešních dnů zapomenuty nebyly, a jejich popularita trvá – příkladem za všechny budiž Captain America.

Právě úspěch Kapitána Ameriky ale Kirbyho a s ním i Simona od Timely Comics odehnal – dohoda, která oběma měla zařídit zisk z úspěchu společně vytvořeného komiksového veledíla, byla ze strany Timely Comics jednoduše ignorována a oba muži se tak právem cítili podvedeni. Sbalili tak kufry a vydali se o dům dál. DC je ostatně přijalo s otevřenou náručí a Kirby pro něj pomáhal vytvořit ságu Čtvrtý svět.

Když na Jacka Kirbyho vzpomínal v jednom z rozhovorů Stan Lee, podotkl, že Kirby byl skutečnou duší Marvelu. Vzpomínal na jeho charisma a obrovskou sílu osobnosti, nezdolnou houževnatost a odvahu, kterou prokázal v době, kdy za války sloužil v pěchotě. Zastal nejednu nebezpečnou misi, sloužil na Omaha Beach těsně po D-Day (vylodění spojeneckých vojsk v Němci okupované Francii, konkrétně Normandie, v rámci Operace Overlord) a dokonce se účastnil i osvobozování koncentračních táborů. Kirby si zážitky z těchto událostí bolestně nesl po celý život, stejně jako odpor k nacistům a všem jim podobným. Jednoduše, nebylo muže, který by se „více hodil“ k tomu, aby stvořil Captaina Americu. A stejně jako Capovi se ani Kirbymu nedostalo skutečného uznání od těch, pro něž pracoval.

Jack Kirby se podílel na vzniku celé škály postav, příkladem budiž kromě Kapitána Ameriky také Bucky, Black Panther, Hulk, Thing, Thor, Doctor Doom, Medusa, Silver Surfer, Ant-Man a Wasp, Absorbing Man, Angel, Arnim Zola, Baron Zemo, Beast či Annihilus. Sám Jack „King“ Kirby se objevil ve svém vlastním komiksu, a sice ve Fantastic Four #10 z ledna 1963, kdy spolu se Stanem Lee spolupracovali s Fantastic Four, za účelem publikování jejich příběhů v komiksu. Nápomocní byli také při „souboji“ s Doctorem Doomem. Kirbyho i Leeho zbraní v tomto příběhu byla nadlidská schopnost…umělecké představivosti.

Pro svou povahu byl často přirovnáván k Benu Grimmovi z Fantastic Four – drsná, zdánlivě izolovaná postava, která dokázala svou něhou překvapit všechny, kteří nebyli schopní nahlédnout pod její povrch. Jack Kirby zemřel 6. února 1994 na zástavu srdce, které více než 50 let bilo pro komiksový svět.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení článku se, prosím, přihlaš zde.

Průměrné hodnocení 0 / 5

O autorovi
Mia
Mia
Mia
Administrátor

„Fanatická fanynka Kapitána Ameriky a Buckyho Barnese, s příležitostnou obsesí pro padouchy a zastánkyně práv komiksových parťáků.“

Komentáře

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaš nebo zaregistruj.

Zatím nebyl napsán žádný komentář.