Ironheart

Ironheart

Středa, hrdina je třeba
714 2
18. listopad 2020, napsal Johnny

Jeden z nejnovějších členů takzvané Iron Family – geniální teenagerka inspirovaná Tonym Starkem, která se rozhodla pomoci přetvářet svět k lepšímu.

Ironheart

Komiksová historie

Riri Williams, jak zní civilní jméno této postavy, se poprvé objevila v květnu 2016 v komiksu Invincible Iron Man Vol. 2 #7. V obleku Ironheart pak poprvé stanula o několik komiksů později na sklonku téhož roku.

Riri se narodila po smrti svého otce; s matkou Ronnie a tetou Sharon společně žijí v Chicagu. Na základě testů bylo Riri v pěti letech diagnostikováno IQ na úrovni génia.

Během dospívání se u Riri naplno projevil její zájem o technologie. Již v útlém věku dávala přednost vymýšlení nových vynálezů, než aby trávila čas se svými vrstevníky, koukala na televizi, nebo si prostě jen hrála.

Díky vysoce nadprůměrnému IQ již v jedenácti letech nastoupila na MIT (Massachusetts Institute of Technology), kde začala studovat strojní inženýrství. V té době byla fascinována miliardářem a superhrdinou Tonym Starkem.

Ten ji inspiroval natolik, že začala důkladně studovat jeden z jeho obleků, Mark 41. Prostřednictvím reverzního inženýrství se jí poté na jeho základě povedlo vytvořit vlastní oblek.

K sestavení obleku Riri použila materiály, které doslova nakradla po celém univerzitním kampusu, včetně robotické laboratoře. Když do jejího pokoje na koleji dorazila ochranka, aby jí ohledně této záležitosti konfrontovala, Riri se ve svém brnění rozhodla prostě odletět a školy zanechat.

Zanedlouho poté se Riri naskytla příležitost zapojit se do boje proti zločinu, když zabránila v útěku dvěma vězňům ze Státní věznice v Novém Mexiku. Její oblek byl ovšem během této akce poškozen.

Po návratu domů se Riri i přes tetinu nevoli dále věnovala vylepšování obleku. Toho času se o ní doslechl samotný Tony Stark, který se s ní rozhodl setkat. Během jejich schůzky pak Tony dospěl k závěru, že mladou hrdinku vezme pod svá křídla a bude ji podporovat. Tak se zrodila Ironheart.

Krátce po událostech Civil War II využívala Ironheart jako své útočiště Starkovy laboratoře. Samotný Tony přenesl své vědomí do elektronické podoby – jeho mysl se jinak řečeno stala umělou inteligencí, která fungovala její Ironheartin hlavní operační systém.

Později je jí nabídnuto členství ve skupině Champions. Společně s nimi se Ironheart během příběhu Secret Empire postaví organizaci Hydra, která se zde pokouší převzít nadvládu nad zemí. Zde dojde například k situaci, kdy se do Riri zamiluje týmová kolegyně Viv Vision, z čehož je Riri zpočátku v šoku.

V dějové lince Outlawed patří Ironheart k superhrdinům, na které má vliv zákon známý jako Underage Superhuman Warfare Act, který poté, co Ms. Marvel upadla v důsledku boje s Asgardským drakem do kómatu, navrhl senátor Geoffrey Patrick.

Smyslem zákona bylo zabránit osobám mladším 21 let „vykonávat superhrdinské činy“. Své příznivce si tento legislativní akt našel především mezi rodiči mladých superhrdinů, ale také mezi superhrdiny samotnými (mezi podporovatele patřil například Peter Parker).

Dále je Ironheart stěžejní postavu v sérii Iron Man 2020. Po jejím boku zde stojí umělá inteligence N.A.T.A.L.I.E., jejíž program je založen na Natalie, zesnulé nejlepší kamarádce Riri.

Schopnosti

Nejvýraznější schopností Riri je bezpochyby její výjimečný intelekt, díky kterému se útlém věku dostala na jednu z nejprestižnějších vysokých škol na světě a posléze si dokázala podle Iron Manova vzoru vyrobit vlastní brnění.

Samotné brnění jí umožňuje létat, dává jí nadlidskou sílu, magnetickou moc, nebo třeba také schopnost uzavřít své protivníky dovnitř energetické bubliny.

S dalšími vylepšeními obleku získala Ironheart například schopnost střílet z rukavic energetické paprsky a její systém byl vybaven umělou inteligencí, čímž dosáhla skutečné srovnatelnosti se svým vzorem, Iron Manem.

Filmy, seriály a hry

V animované podobě se Ironheart objevila ve filmu Marvel Rising: Heart of Iron a poté v seriálu Spider-Man v rámci epizody Amazing Friends. Hlas jí v obou případech propůjčila Sofia Wylie.

Jako hratelná postava se Ironheart vyskytuje v titulech Marvel Puzzle Quest, Marvel Future Fight, Lego Marvel Super Heroes 2, nebo Marvel Strike Force. Figurovala také v již zrušené mobilní hře Marvel Avengers Academy.

Zajímavosti

• MIT v roce 2017 zveřejnilo video, ve kterém Riri Williams, kterou zde hraje studentka Ayomide F., na své koleji staví své brnění

• V komiksu Spider-Men II se nachází alternativní verze Riri, která je členkou skupiny Ultimates

(Zdroje obrázků – artstation.com, cbr.com, justwatch.com, screenrant.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Prečo zase čierna? a Viv vision? čo to do boha je?

Vivian „Viv“ Vision je v podstatě Visionova komiksová „dcera“, respektive jeho výtvor. Druhý dotaz bych směřoval na autory postavy, jimiž jsou pánové Brian Michael Bendis a Mike Deodato.

Autor článku

Johnny
Korektor

Kde nás najdeš


PILSCO