Hercules

Hercules

Středa, hrdina je třeba
152 0
17. červen 2020, napsal Johnny

Mytologie byla odjakživa vděčným zdrojem a inspirací (nejen) komiksové tvorby. Pro příklad nemusíme chodit daleko, vždyť mezi Avengery nalezneme mimo jiné i severského boha. Dnes ovšem zavítáme více na jih.

Hercules

Komiksová historie

Hercules je synem nejvyššího řeckého boha Dia a Alkmény, manželky krále Amfitryóna. Vědom si toho, že potřebuje syna schopného ochránit jak Olympské bohy, tak smrtelný lid, svedl Zeus před více než třemi tisící lety Alkménu, převlečen za jejího manžela.

Největší slávu Herculovi přineslo vykonání takzvaných dvanácti úkolů, jimiž měl prokázat, že je hoden nesmrtelnosti (ačkoliv jeden z těchto úkolů, konkrétně vyčištění Augiášova chlévu, byl ve skutečnosti vykonán jedním z Eternalů, který je někdy chybně za Hercula zaměňován – znalci mytologie koneckonců vědí, že tento úkol mu ještě společně s jedním dalším uznán nebyl, což je také důvod, proč jich není kulatých deset, ale celých dvanáct).

Právě těmito úkoly si ale zároveň do budoucna nadělal mocné nepřátele. Chycením Kerbera, tříhlavého obludného psa, jenž střeží podsvětí, proti sobě poštval Pluta, který podsvětí vládne; zabitím Nemejského lva a Hydry si znepřátelil Typhona, posledního z Titánů a vypořádáním se se Stymfálskými ptáky si rozhněval boha Area, kterému byli zasvěceni (avšak existuje i příběh, ve kterém Hercules Areovi naopak pomáhá zastavit invazi japonských bohů na Olymp).

Na stránkách Marvelu debutoval Hercules v listopadu 1964 v komiksu Avengers #10. Tehdy ho padouch známý jako Immortus přivolal, aby bojoval s Thorem. V podobě, v jaké ho známe dnes, se ovšem objevil o rok později v komiksu Journey into Mystery Annual #1. Navzdory předchozím událostem zde bylo vylíčeno, že dosud se Hercules s Thorem ještě nepotkali. Teprve o více než třicet let později, v limitované edici Avengers Forever #1 – 12, která vycházela od prosince 1998 do listopadu 1999, jsme se dozvěděli, že napoprvé se vlastně vůbec nejednalo o Hercula, ale o jinou postavu v přestrojení.

Následně se Hercules objevil v komiksech Thor #126 z března 1966 a Tales To Astonish #79 z května téhož roku. Začal zde být vyobrazován jako Thorův a Hulkův rival, zejména co se síly a temperamentu týče. Když Pluto přiměl lstí Hercula, aby se místo něj ujal vlády jeho říše, nebyl to nikdo jiný než Thor, kdo svého rivala osvobodil.

Právě s Thorem také v další době mnohokrát spolupracoval. Jejich soupeři byli například Ares s Plutem, Destroyer, Mongoose, Doctor Doom, nebo Firelord. Se všemi Avengery se nicméně poprvé setkal v roce 1967, v komiksu The Avengers #38. Tehdy ho jako svého otroka ovládala Enchantress, která ho chtěla využít ke zničení Avengerů. Kouzlo však bylo zrušeno a poté, co Hercula vykázal Zeus z Olympu, navázal s Avengery další spolupráci. Svého oficiálního členství v týmu se dočkal v komiksu The Avengers #45.

V dalších letech se namátkou vracel a spolu s Avengery bojoval proti různým hrozbám – nepřáteli jim byli kupříkladu démon Surtur, Maelstrom, Terminus, Nebula, Morgan Le Fay, nebo Immortus; po boku Avengerů stanul Hercules také v průběhu dějové linky „Operation: Galactic Storm“.

Během Kreesko-Skrullské války byl unesen dvěma Titány. Poté, co byly v New York City vyvolány nepokoje, za což nesl zodpovědnost Ares, vydali se Avengeři na Olymp, aby Hercula osvobodili. Zjistili pak, že Hercules ztratil svou paměť, když byl z Olympu svržen a údajně padal po šest dní a šest nocí.

Jako „kráska v nesnázích“ je Hercules vykreslován poměrně často. Během událostí „Avengers Under Siege“ upadl do komátu a teprve v navazující dějové lince „Assault On Olympus“ se za pomoci dalších hrdinů plně zotavil.

Ikonický je jeho vztah s otcem Diem. Ten ho střídavě vykazuje z Olympu a milostivě přijímá zpět. Vládce bohů si rozkmotřil třeba účastí na natáčení Hollywoodského filmu (kde hrál sám sebe), nebo poté, co ho rozhořčeně napadl, když zjistil, že se zamiloval do dívky, která byla pouhým Diovým výtvorem.

Je také jedním ze zakládajících členů týmu Champions. Ten byl představen v říjnu 1975 v komiksu The Champions #1 a jeho dalšími původními členy jsou Angel, Iceman, Black Widow a Ghost Rider. Společně tehdy bojovali proti Plutovi a Hippolytě.

Rozpuštění Avengerů v příběhu „Disassembled“ nesl velmi těžce a stal se z něj alkoholik. Po vypuknutí rozbrojů mezi superhrdiny během linky „Civil War“ se jasně vymezil proti registraci superhrdinů a její příznivce dokonce označil za zrádce.

Po uzavření příběhu „World War Hulk“, kde taktéž figuroval, se mu na nějakou dobu stal společníkem Amadeus Cho. Stěžejní roli Hercules zastal v lince „Secret Invasion“, kde zformoval tým zvaný God Squad, aby zabránili invazi na Zemi nařízenou Skrullskými bohy.

Dále se objevil také v dějových linkách „Dark Reign“, „Chaos War“, „Fear Itself“, „All-New, „All-Different Marvel“, „Civil War II“, nebo „Secret Empire“ a je mu samozřejmě věnováno i několik vlastních sérií, mimo jiné například jedna humoristická, popisující jeho dobrodružství ve 24. století.

Schopnosti

Vedle pro Hercula typické nadlidské síly (uzvedne více než 100 tun) oplývá také nadlidskou vytrvalostí, odolností, rychlostí, obratností a reflexy. Je nejsilnějším z Olympanů, schopný holou rukou rozdrtit skálu na prach. Pouhým tlesknutím, nebo dupnutím, umí vyvolat tlakovou vlnu. Díky supersilným nohám dokáže běžet rychlostí více než 160 km/h a vyskočit až do výšky 30 metrů. Bez větších obtíží ustojí i úder od Thora a je kompletně odolný i vůči kulkám vyšší ráže.

Je velmi dobře cvičený v lukostřelbě, boxu a řecko-římském zápasu. Dokonce si nárokuje i vymyšlení vlastního bojového umění – Pankration. Do boje se obvykle vrhá s pozlacenou adamantiovou palicí, která se vyrovná i Mjolniru. Ovládá ale i moderní zbraně, umí zacházet třeba s odstřelovací puškou, nebo granátometem.

Jako Olympan má přibližně třikrát hustší kožní, svalovou a kostní tkáň a je zcela imunní vůči všem lidským nemocem a zčásti i proti magii, má zvýšený hojivý faktor a je nesmrtelný.

Filmy, seriály a hry

Zpravidla jako epizodní postavu jsme jej mohli zahlédnout ve spoustě animovaných pořadů. Objevil se v The Marvel Super Heroes, X-Men: The Animated Series, Fantastic Four, The Super Hero Squad Show, Hulk and the Agents of S.M.A.S.H. a Avengers: Secret Wars. Na svou hranou podobu nicméně ještě stále čeká.

Ve hrách jsme se s ním mohli setkat v Marvel: Ultimate Alliance 2, Marvel Super Hero Squad: The Infinity Gauntlet, nebo Marvel Heroes. Jako hratelná postava byl představen v Marvel Avengers Alliance.

Co se týká nekomiksové produkce, postava Hercula se objevila v mnoha živých i animovaných seriálech a filmech americké a italské produkce. Přece jen je oblíbenou a známou postavou našich dějin. Těmi nejznámějšími představiteli jsou ale Arnold Schwarzenegger, Lou Ferrigno (který si v r. 1977 střihnul i roli Hulka), Dwayne „The Rock“ Johnson a samozřejmě Kevin Sorbo, který asi pro mnohé navždy zůstane tím nejlepším Herculem v dějinách kinematografie.

Zajímavosti

• Jméno „Hercules“ je římskou verzí jména této postavy, ačkoliv řecké, tedy původní jméno charakteru, ze které postava vychází, zní „Heracles“

• Stejnojmenná postava, založená taktéž na řecké mytologii, se nachází i ve stáji konkurenčního DC

• Hrdina nazývaný „Hercules“ se objevil už v komiksu Mystic Comics #3, vydaném Timely Comics (předchůdce dnešního Marvelu) – až později byla tato postava identifikována jako jistý Varen David

• Dalším nositelem krycího jména „Hercules“ byl blíže neurčený člen týmu The Order, který se poprvé objevil v komiksu Civil War #7

• V alternativním univerzu MC2 je jedním z posledních žijících Avengerů a má syna Arga

• Jeho zombie verze je ke spatření také v příbězích Marvel Zombies

• V alternativní sérii „X-Treme X-Men“ má homosexuální vztah s Wolverinem

(Zdroje obrázků – Cbr.com, Marvel.com, Reportdoor.com, Screenrant.com, Youtube/TheIn­humanBeatdown)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.


PILSCO