Hellfire Club

Hellfire Club

Hellfire Club

21. srpen 2018 Mia Týmy 0

Jak jistě víte, nejen hrdinové mají své prominentní kluby pro nadané a vlivné jedince. Padoušstvo také příležitostně zakládá zájmové kroužky – Hellfire Club je ostatně jedním z nich. Tedy, částečně.

Hellfire Club

Hellfire Club se pod názvem, pod jakým ho známe, poprvé objevil v komiksu X-Men #129 z ledna 1980, to ovšem nebyl jeho první výskyt v komiksu, jako Council of the Chosen se objevil již v X-Men #100 v srpnu 1976. Předně je třeba si uvědomit, že Hellfire Club není klasickou superpadoušskou partou, jejímž primárním účelem je páchání zla. Ve skutečnosti se jedná o elitní skupinu, chcete-li společenský klub, jehož cílem je sdružování vlivných a bohatých jedinců a využívání jejich moci k určování chodu světa. Ačkoli nám zatím jediný výraznější filmový výskyt tvrdí opak (X-Men: First Class, 2011), nikdy se nejednalo o klub, jenž by do svého středu přijímal pouze mutanty. Díky svému vlivu se mezi členy Hellfire Clubu mohou řadit například i Tony Stark nebo Norman Osborn, kteří oba byli přizváni. Často se členy klubu stávají bohatí jedinci pouze proto, že se jim chce a o aktivní činnost a vnitřní záležitosti se blíže nestarají. Členství v klubu je dědičné.

Hellfire Club je vzácným případem toho, kdy se komiksová organizace objevuje i v reálném světě. Skutečný Hellfire Club doopravdy existoval a v polovině 18. století ho založil Sir Francis Dashwood, náplň činnosti klubu ovšem nebyla zdaleka tak širokého dosahu, jako v případě toho komiksového. V podstatě se jednalo o zájmový kroužek v pravém slova smyslu, který sdružoval „lehce dekadentně založené“ britské a irské prominentní jedince a umožňoval jim dávat průchod jejich vášním. Mottem klubu bylo „Fais ce que tu voudras“, tedy „dělej, co chceš“. Divoké pitky, pornografické dýchánky nebo zábavné večery s prostitutkami, to byla běžná náplň setkání Hellfire Clubu, která se konala dvakrát měsíčně. Setkání za účelem oslavy boha Baccha a Venuše probíhala na Medmenhamském panství, přebudovaném pro účely jejich dýchánků. Pokud bychom chtěli v historii rýpat trochu více, ještě před Dashwoodem založil svůj Hellfire Club vévoda Philip Wharton a to v Londýně roku 1718. Jeho verze klubu vydržela jen dva roky a omezila se jen na parodie náboženských rituálů. No, myslím, že tvůrci X-Menů se do toho obuli trochu víc.

Hellfire Club se objevil rovněž v epizodě britského špionážního seriálu The Avengers z roku 1966 a stal se přímým předobrazem toho x-menovského. Epizoda, v níž se Hellfire Club objevuje, rozšiřuje původní koncept z 18. století v organizaci, jíž se později v komiksech postaví do čela Sebastian Shaw, ačkoli nádech dekadence přetrvává a je dokonce natolik mocný, že epizodu v Americe ani nevysílali. Dnes by ženský kostým složený z prádla a bičíků nejspíš prošel s bouřlivým potleskem.

Hellfire Club takový, jak jej známe, si drží pozici stínové organizace, jež má za cíl hýbat chodem světa ve prospěch svých členů a dosáhnout pro ně co největšího bohaství a moci. Skutečná touha po moci a schopnost jí dosáhnout se ovšem soustředí v tajném kabalu, o němž ví jen málo vyvolených členů klubu, jedná se o tzv. Inner Circle. Tyto „vnitřní kruhy“ obvykle fungují jeden, maximálně dva najednou a usilují o světovou nadvládu prostřednictvím politického a ekonomického vlivu, nejrůznějších podvratných aktivit a samozřejmě také schopností mocných mutantů. V čele vnitřních kruhů stojí králové a královny, kteří společně tvoří tzv. Lords Cardinal. Na otevřené aktivity klubu dohlíží Lord Imperial, tvář celého Hellfire Club a jeho nejvyšší autorita. Aktuálním Lordem Imperialem je Roberto Da Costa, alias Sunspot. Před ním tuhle funkci zastávali například Elias Bogan, Sir Gordon Phillips nebo Sebastian Shaw. Hellfire Clubu náleželo v průběhu let hned několik poboček – například v Bostonu, Hong Kongu, Londýně, Los Angeles, New Yorku, Paříži, Philadelphii nebo San Franciscu.

Členové vnitřního kruhu mají své tituly podle šachových figur, stejně tak barvy černou a bílou (později se přidává i červená). Členy jsou černý a bílý král (Black + White King), černá a bílá královna (Black + White Queen) a černí a bílí střelci (Bishops) a věže (Rooks). Centrálou Hellfire Clubu (přesněji řečeno nového klubu, jehož členové sestávají z těch, kteří v 80. letech emigrovali do New Yorku) je opuštěný kostel, který se bez nadsázky nachází jen pár bloků od Avengers Mansion.

Princip fungování Hellfire Clubu byl mnohdy příčinami jeho vnitřního rozkolu, neboť ve skupině, kde každý usiluje o moc a bohatství, je jen přirozené, že dříve či později začne útočit i na své spolučleny. Následkem těchto vnitřních otřesů došlo v klubu několikrát k hierarchickým převratům, ačkoli jeho struktura zůstala zachována. O jeden z vnitřních excesů se postaral například svého času White King Edward „Ned“ Buckman (který do klubu přizval např. Howarda Starka), který měl tendence z Hellfire Clubu odstranit mutantní členy. Poměrně propracovaný plán mu zhatila Emma Frost, která ovládla jeho mysl a přiměla ho vyvraždit celou jeho radu a nakonec sebe. Po Buckmanově smrti převzal kontrolu nad Inner Circle jako Černý král Sebastian Shaw. Ten také přejmenoval the Council of the Chosen na Lords of the Cardinal. Krapet psí kusy s Hellfire Clubem provádí i Sebastianův syn Shinobi Shaw (který se snaží mezi členy přidat například Psylocke nebo Storm, přičemž obě odmítnou) a jeden čas v čele klubu stojí jedenáctiletý kluk – Kade Kilgore, který titul Black King získal dědičně. Na svůj věk je mimořádně inteligentní až geniální a také nemilosrdný. Velmi výraznou kapitolou novodobé historie klubu je příběhová linie spojená s Dark Phoenix.

Hellfire Clubem prošla celá řada osobností zvučných jmen, zejména pak poté, co v čele klubu stanuli Shaw spolu s Emmou Frost. Než převzali vedení klubu, v jeho čele stáli Edward „Ned“ Buckman jako White King, Paris Seville jako White Queen a Sebastian Shaw jako Black Bishop, zbytek starého osazenstva není znám. Od okamžiku, kdy se z Councilu stali the Lords Cardinal, se množství obsazených pozic rozrostlo: Sebastian Shaw – Black King, Emma Frost – White Queen, Donald Pierce (jediný přítomný kyborg, nakažený stejným techno-organický virem jako Cable) – White Bishop, „Jean Grey“ (respektive Dark Phoenix) – Black Queen, Harry Leland – Black Bishop, Jason Wyngarde (Mastermind) – Rook (jen není známo která), Tessa (Sage) – Shawův osobní poradce, Mitchell Tanner (Warhawk) – spolupracovník. Po záležitosti s Dark Phoenix zůstalo místo Black Queen prázdné a Donald Pierce byl vyloučen po dosažení hodnosti White King. Novými členy klubu se stali Selene jako Black Queen, Emmanuel da Costa jako White Rook, Friedrich von Roehm jako Black Rook, Erik Lehnsherr (Magneto) jako White King, o tuto pozici se dělil s Ororo Munroe (Storm), později zastával funkci „šedého krále“. S každým „mocenským převratem“ v Inner Circle došlo k menším či větším obměnám v jeho osazenstvu, jak si aktuální vládce budoval svůj dvůr pouze z těch jedinců, kterým se dalo v rámci možností věřit. Významnou roli v Hellfire klubu svého času hráli například Cordelia Frost, Madelyne Pryor, Holocaust, Chronomancer, Blackheart, Hellstorm, Viper či Negasonic Teenage Warhead. V případě zájmu o podrobný přehled všech členů a jejich příslušnosti ke konkrétnímu vnitřnímu kruhu se neváhejte ozvat do komentářů.

Paralela komiksového Hellfire Club se skutečným světem se neprojevila jen ve struktuře samotné organizace či jejím původu, ale i v jednotlivých charakterech. Autorská dvojice Chris Claremont a John Byrne, která stojí za podobou klubu takovou, jak ji známe, neváhala čerpat inspiraci právě z britských The Avengers a vzdát poctu klasickým hollywoodským hercům. Sebastian Shaw byl pojmenován podle známého herce Roberta Shawa (Čelisti, Srdečné pozdravy z Ruska aj.), za své křestní jméno Emma Frost vděčí postavě z The Avengers Emmě Peel (ztvárnila ji Diana Rigg), kyborgský White Bishop Donald Pierce své jméno získal podle Donalda Sutherlanda, jenž ztvárnil postavu Hawkeye Pierce ve filmu M.A.S.H., tutéž postavu si ve stejnojmenném seriálu posléze zahrál Alan Alda. Harry Leland, Black Bishop, byl vizuálně založen na Orsonu Wellesovi (Harry Lim z filmu The Third Man), druhé jméno Leland má svůj původ ve snímku Občan Kane. Jason Wyngarde alias Mastermind byl pojmenován podle herce Petera Wyngarda z „klubové“ epizody The Avengers. Tento herec byl známý pro svou roli v britské show „Jason King“.

Jak je vidno, Hellfire Club byl utvářen systematicky a velmi realisticky, způsobem, kterým dnes bezpochyby operují skupiny, o nichž možná ani nevíme, možná intenzivně spekulujeme, ale jen málo z nás se stane jejich členem.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení článku se, prosím, přihlaš zde.

Průměrné hodnocení 0 / 5

O autorovi
Mia
Mia
Mia
Administrátor

„Fanatická fanynka Kapitána Ameriky a Buckyho Barnese, s příležitostnou obsesí pro padouchy a zastánkyně práv komiksových parťáků.“

Komentáře

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaš nebo zaregistruj.

Zatím nebyl napsán žádný komentář.