Hank Pym

Hank Pym

Hank Pym

Minulou středu jsme věnovali první dámě superhrdinské hmyzí říše, dneska se podíváme na jejího chotě. Nahlédneme do mysli Ant-Mana I – Henryho „Hanka“ Pyma. A pozor, v bonusech na konci článku číhá potenciální Schrödingerův SPOILER k Avengers 4!

Hank Pym

Dr. Henry Jonathan Pym byl v prvé řadě biochemikem s rozsáhlými znalostmi nejrůznějších vědních oborů a jeho oblíbeným působištěm byla laboratoř. Impulzem pro více hrdinské smýšlení pro něj byla smrt jeho první ženy – Maďarky Marie Trovayové, která v něm zanechala hlubokou emocionání jizvu a přiměla ho hledat efektivní způsoby boje proti nespravedlnosti a nelidskosti. Paradoxem je, že obojího se postupem času sám dopouštěl.

K Hankovi Pymovi se vztahují dva zásadní kánonické počiny – tím prvním je objev vzácné skupiny subatomických částic, známých později jako „Pymovy částice“. Henry se do zkoumání těchto částic plně ponořil a podařilo se mu vyvinout dvě protichůdná séra – jedno dokázalo snížit velikost osob a objektů a druhé naopak obnovilo jejich původní velikost. „Redukční“ sérum testoval sám na sobě a zjistil, že je mnohem silnější, než za jaké ho považoval – zmenšilo ho na velikost hmyzu. Po nepříjemném zážitku s mraveništěm obě původní séra zničil s poznámkou „příliš nebezpečná pro použití“. Jen o chvíli později toto rozhodnutí naštěstí pro čtenáře ant-manovských komiksů přehodnotil a přidal novou oblast zájmu – mravence. Zjistil, že mravenci mezi sebou komunikují skrze psionické či elektrické vlny, přenášené jejich tykadly a na základě tohoto zjištění si vytvořil „kybernetickou“ helmu, která mu umožnila vysílání stejných vln, kterými komunikují právě mravenci. Zhotovení ochranného obleku a nového „zmenšovacího lektvaru“ na sebe nedalo dlouho čekat, stejně jako setkání s Janet van Dyne.

Druhým počinem, který se k Hankovi pojí, je stvoření Ultrona (kdo si myslel, že je autorem Stark, ruku nahoru!). Pro jeho vytvoření použil vzorec vlastních mozkových vln a Ultron tento postup posléze zopakoval při vytváření Visiona a Jocasty, kteří ovšem oba přešli na stranu dobra.

Hank Pym za dobu své kariéry vystřídal hned několik altereg (z nichž o sobě dost možná některá ani navzájem nevěděla). Kromě identity Ant-Mana se svého času „pyšnil“ i titulem Yellowjacket (prvně v Avengers #59 z prosince 1968), který nebyl ničím jiným, než produktem Hankovy schizofrenie, kterážto byla způsobena vážnou nehodou, při níž byl Hank vystaven směsi chemikálií, která vážně narušila jeho psychiku. Ačkoli těžká schizofrenie byla záležitostí pouze dočasnou, nalomená psychika a stupňující se paranoia nikoli. Yellowjacket přinesl alespoň jednu relativně pozitivní věc – svatbu s Janet, která poznala, kdo se skrývá pod maskou údajného Hankova vraha a ve snaze nezhoršovat jeho psychický stav, svolila ke sňatku. Mezi další tituly, kterými se v průběhu let Hank honosil, patřily také Giant-Man (prvně v Tales of Astonish #49 z listopadu 1963), Goliath (prvně v Avengers #28 z května 1966), Ultron (Avengers: Rage of Ultron #1, červen 2015) a Wasp (Secret Invasion: Requiem #1 z února 2009). Identitu Wasp převzal poté, co se mělo za to, že původní Wasp, Janet van Dyne, zemřela (viz. https://svetmarvel.cz/…net-van-dyne ). Sám Hank Pym jako (ne)obyčejný vědec se poprvé objevil v komiksu Tales of Astonish # 27 z ledna 1962, tedy o půl roku dříve, než se objevila Janet (Tales of Astonish #44, červen 1963), jako Ant-Man figuroval od #35 (stále Tales of Astonish) ze září 1962.

Hank Pym, vzhledem k množství svých „já“, kterými v průběhu let byl, nasbíral neuvěřitelné množství schopností. Ty nejklasičtější získal vlastní prací s „Pymovými částicemi“, a tedy schopnost zmenšit se na velikost mravence (Ant-Man), anebo naopak „vyrůst“ až do výšky, jejíž limit možná ani sám nezná (Giant-Man, Goliath). Rovněž dovede komunikovat s mravenci a ovládnout je tak, aby z nich mohl učinit své spojence v boji. Pymův intelekt je na úrovni supergénia, je považován za jednoho z nejvýznamnějších biochemiků světa a je géniem v mnoha vědních oborech (subatomická fyzika, robotika, kybernetika, optika, entomologie atd.). V boji je vynikajícím taktikem a umí plně využít potenciál své malé i velké verze.

Co o Hanku Pymovi možná (ne)víte:

1. Je kyborg. Jop, už je to tak, parta kyberneticky vylepšených hrdinů má dalšího člena. U Hanka k tomu došlo po sloučení s Ultronem, přičemž části jeho těla zůstávají organické a jiné byly nahrazeny kybernetickými součástmi. Tato podoba otevírá Pymovi nové možnosti, dává mu nadlidskou sílu i rychlost a činí ho téměř nezranitelným. Rovněž mu umožňuje létat, lokálně narušit gravitaci, nebo ovládat mysl jedinců díky zařízení ve své lebce.

2. Trpí bipolární poruchou. Ano, tak zní oficiální lékařská diagnóza Henryho Jonathana Pyma. Náhlé výbuchy agrese si ponejvíce odnesla Janet van Dyne, již nejednou udeřil a v záchvatu zuřivosti na ni poštval i své mravence. Hank byl také nejspíš jediným hrdinou, který byl pro nekázeň vyhozen z týmu Avengers.

3. SPOILEROIDNÍ ČÁST: Může cestovat mezi dimenzemi. O tom, co se stane, když se Ant-Man hodně (ale fakt HODNĚ MOC) zmenší, už něco málo víme. Pokud se zmenší na méně než 99,99 % své velikosti, dokáže Pym proniknout do subatomického vesmíru, tzv. Mikroverse. Skrze něj se může dostat do tzv. Overspace, prostoru nad bodem existence všech ostatních skutečností, kde je možné komunikovat s abstraktními kosmickými entitami. Kdyby Hank tedy chtěl, může se kouknout do obýváku například Living Tribunalu nebo In-Betweenerovi.

Co říkáte na Ant-Mana seniora? Uvítali byste, kdyby dostal v Ant-Man and the Wasp více prostoru? Zasloužil by si Hank Pym vlastní film, nebo upřednostňujete Scotta Langa?

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení článku se, prosím, přihlaš zde.

Průměrné hodnocení 0 / 5

O autorovi
Mia
Mia
Mia
Administrátor

„Fanatická fanynka Kapitána Ameriky a Buckyho Barnese, s příležitostnou obsesí pro padouchy a zastánkyně práv komiksových parťáků.“

Komentáře

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaš nebo zaregistruj.

Zatím nebyl napsán žádný komentář.