Gwen Stacy/Spider-Gwen

Gwen Stacy/Spider-Gwen

Středa, hrdina je třeba
5 / 5 0 0
22. květen 2019, napsal Michal Černý

Až do roku 2015 byla Gwen jenom obyčejná vysokoškolačka, zamilovaná do Petera Parkera. Jenomže s Multiversem přicházejí velké možnosti.

Gwen Stacy/Spider-Gwen

Země 616

V běžné realitě Marvel vesmíru je tato dívka sice postavou bez jakýchkoliv nadlidských schopností, ale i tak dokázala zůstat v paměti čtenářů navždy.

Fanoušci se už dlouho dohadují, kdo je ve skutečnosti Peterova pravá a první láska, jestli je jí tedy Gwen, anebo pozdější MJ, na tom ale až tolik nezáleží. Podstatný je fakt, že sehrála ve Spideyho kariéře dost podstatnou roli. V první řadě jde o jejího otce, policistu George Stacyho, který zemřel během bitvy Dr. Octopuse s naším hrdinou. Jak se ale už běžně stává, obrovská zlost vyhledává nejbližší oběť a při téhle příležitosti to schytal právě Spidey. Gwen ho obvinila z jeho smrti, což se samozřejmě podepsalo i na jejich osobním vztahu. Přichází ale další, o dosti významnější moment komiksové historie. Do hry se totiž navíc přidává odvěký nepřítel, Green Goblin, který Gwen unáší a háže ji z vysokého mostu do vody. Spider-Man, který je ale zrovna příliš vysoko, má jen jedinou možnost. Vystřeluje pavučinu, chytá ji za nohy a zdánlivě ji zachraňuje. Následuje slavný okamžik, kdy zjišťuje, jak to dopadlo. O tomto si řekneme něco na konci.

Zde příběh Gwen končí a na řadu přichází Mary Jane, s níž se rozhodne nadále sdílet svůj život.

Země 65

Co kdyby pavouk nekousnul Petera, ale…? Přesně tak. V téhle realitě to je právě Gwen, kterou kousne radioaktivní osminohej kámoš a příběh tak může pokračovat podobně, ale rozhodně ne stejně. Mimochodem, její první komiksová sólovka přišla už ve zmíněném roce 2015, a to po představení ve příběhové lince Spider-Verse.

Gwen je nejenom chytrá holka (co byste taky chtěli od Parkerovy kamarádky), ale i nadaná muzikantka, která spolu s Mary J. Watson a dalšími dívkami založila kapelu The Mary Janes. V neposlední řadě je taky pavoučí hrdinka, která ve volném čase tak nějak pomáhá policistům na místech, kde zrovna nejsou. Bohužel, i v téhle verzi přichází jeden z hlavních hrdinů o život, tady je to, celkem nepřekvapivě, Peter. Ten ve svém obdivu k pavoučí krásce provede nezdařený experiment, na jehož konci se z něj stane celkem agresivní ještěr. Je ale jenom jeden způsob, jak ho zastavit a naneštěstí pro Petera je tato varianta až moc trvalá. Gwen je prohlášena za zločince, kterého stíhá i vlastní otec, coby člen sboru.

Jestli se ptáte na schopnosti, pak jsou to úplně ty stejné, jako znáte od klasického Spideyho. Ať je to rychlost a dlouhá výdrž (to se dá skvěle využít při hraní na bubny), extra síla, anebo pověstný pavoučí smysl pro blížící se hrozbu. Nic se nemění, jen to pohlaví. :)

Gwen na plátně

Jako dívku ze 616 jsme ji mohli spatřit v obou dílech série The Amazing Spider-Man v podání Emmy Stone. Nachází se zde i slavná scéna s pádem z mostu, což je paradoxně jeden z nejlepších momentů této verze pavoučího zpracování.

Verzi 65 přinesl animovaný snímek Into The Spider-Verse, který se setkal s tak pozitivním přijetím fanoušků, že nemůžeme pochybovat o pokračování a se Spider-Gwen se ještě určitě uvidíme.

Zajímavosti

A konečně k tomu ikonickému pádu z mostu. Co se stalo? Spidey byl už moc vysoko, aby pro Gwen stihl skočit, použil tedy svoji pavučinu, aby ji aspoň chytl za nohy. Jenomže její zastavení se ve vzduchu bylo tak prudké, že jí to zlomilo vaz. Tato smrt byla pro čtenáře tak šokující (do té doby takto hlavní a blízké postavy neodcházely), že byla označena za jeden z milníků, který určil konec tzv. Stříbrného věku komiksu a začátek Bronzového.

Spider-Gwen není nijak vytrénovaná bojovnice a veškerý svůj um nakoukala z televize.

Marvel oficiálně přejmenoval postavu na Ghost Spider, neboť jako Spider-Gwen ji nikdo v komiksu neoslovil a používané Spider-Woman již patří jiné hrdince (Jessica Drew). Fanoušci si ovšem na její původní označení už uvykli a jinak jí mezi sebou neříkají.


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!