Falcon

Falcon

Středa, hrdina je třeba
Falcon

Je to pták? Je to letadlo? Je to Superman? Ne! Je to Falcon!

1559 0
5. květen 2021, napsal Excelsior

Jmenuje se Wilson. Ale nikoli Wade Wilson (Deadpool), ne Wilson Fisk neboli Kingpin, ani ne Slade Wilson/DeathstrokeDC či snad Owen Wilson – herec ze seriálu Loki. Řeč je o Samu Wilsonovi alias Falconovi, chcete-li o čerstvém nástupci Kapitána AmerikyMCU.

Celým jménem Samuel Thomas Wilson je považován za prvního afroamerického superhrdinu v rámci mainstreamových komiksů (1. africký hrdina je Black Panter). Za jeho zrodem stojí Stan Lee spolu s kreslířem Genem Colanem a světlo světa poprvé spatřil v září roku 1968 v komiksu Captain America #117. O 45 let později, r. 2014, získal v sešitech titul „Kapitán Amerika“ a v témže roce se také prvně ukázal v MCU ve druhém pokračování příběhu Steva Rogerse.

Komiks

Malý Samy se narodil Paulovi a Darlene Wilsonovým jako třetí dítě po Sarah a Gideonovi. Vyrůstal s nimi v newyorské čtvrti Harlem. Prožil šťastné dětství. Otec se živil jako prominentní ministr a bratr měl zálibu v ornitologii. Tento vřelý vztah s ptactvem dokazuje fakt, že Gideon vlastnil největší holubník v sousedství. Odtud pramení i Samův zájem o opeřence. Během dospívání byl však frustrovaný a nešťastný, jelikož měl zkušenost s rasismem a xenofobií. Když mu v 16 letech rodiče navrhují vstup do církve, tak nesouhlasí, protože je oba vidí jako přehnaně věřící. Poměrně nečekaně však Sama dál nepřesvědčují a dají mu nejrůznější teologické knihy, aby si sám mohl udělat obrázek. A teď přichází zlom! Další noc totiž umírá jeho otec Paul ve snaze o přerušení sporu jejich sousedů. Aby toho nebylo málo, 2 roky na to jeho matka na místě podlehla kulce od lupiče, kterou schytala jediný blok od bydliště. Sam chtěl být, po vzoru otce, prospěšný společnosti.

Když byl Sam v Riu de Janeiru, koupil tam sokola Redwinga a následně havaroval s letadlem na ostrově Exile v Karibiku, kde se ukrýval Red Skull. Ten za použití Kosmické kostky změnil Samovy vzpomínky a vytvořil mu falešnou minulost jeho zločineckého alterega, mafiána Snapa Wilsona z Los Angeles. Vůdce Hydry se jej pak pokusil přimět k zabití Kapitána Ameriky. Avšak neúspěšně. Kapitán dokázal Sama přivést zpět k rozumu, udělal z něj hrdinu jménem Falcon a společnými silami přemohli Rudou lebku. Od toho okamžiku jsou dobrými parťáky.

S.H.I.E.L.D. později pověřil Sharon CarterovouFalconem, aby vyšetřili Kapitánovu „smrt“. Steva zachránili a spolu s Avengers navždy skoncovali s Red Skullem. Po Kapitánově domnělé smrti vzal Bucky do ruky štít s hvězdou a pruhy, ale po „oživení“ jej vrátil Rogersovi. (V Civil War byl totiž Kapitán střelen kulkou, která jej uvěznila v jiném časoprostoru.) 

Filmy, seriály a atd.

Ve filmovém zpracování známe Falcona v podání Anthonyho Mackieho od snímku Kapitán Amerika: Návrat prvního Avengera, kde byl Capovi nápomocen při likvidaci Hydry. Legendární hláška „Pozor, vlevo! /On your left!“ byla jejich vůbec první interakce pří ranním běhu ve Washingtonu D.C. Následovaly týmovky Občanská válka, pokračování Avengers a cameo v Ant-manovi. Nyní se dočkal i vlastní minisérie spolu s Buckym alias Winter Soldierem, kde nastala jeho proměna v dalšího Kapitána Ameriku po Stevu Rogersovi a Johnu Walkerovi. Během šesti filmů a jednoho seriálu vystřídal čtyři obleky. Jeho příběh se rozvíjí, ovšem nebylo by vůbec špatné nahlédnout i do jeho minulosti a vidět ho při para-záchranářské misi s jeho bohužel zesnulým parťákem Rileym. Po tom, co Rileyho z oblohy smetl granát, opustil Sam armádu a pomáhal veteránům vyrovnat se s podobnými zkušenostmi. Patří k té polovině populace, která se na 5 let vytratila z existence.

Zajímavost: Anthony Mackie se ucházel o roli Jamese „Rhodeyho“ Rhodesea později si chtěl zahrát i Mandarina ve třetím Iron Manovi. Jeho dobrý výkon při kamerových zkouškách na druhou jmenovanou postavu mu nakonec přinesl roli FalconaMCU.

Animovaná verze

Falcon se dále objevuje ve většině kreslených seriálů o Avengers. Kupříkladu Avengers: Nejmocnější hrdinové světa či Avengers: Assemble. Zmiňme i jeho japonskou verzi v rámci Marvel anime.

(Video)Hry

Z téhle kategorie má Sam na kontě hry jako Marvel Super Hero Squad, Marvel: Future Fight nebo třeba Lego Marvel’s Avengers a mnoho dalších.

Schopnosti

Je velmi zdatný v pěstním souboji. Koneckonců v komiksech jej Kapitán Rogers trénoval v judu a karate. A umí se hezky ohánět vibraniovým štítem. Přeci jen, teď to potřebuje ke své „práci“.

Telepatie

Dále umí v komiksech navázat telepatické spojení s ptáky. Nejsilnější pouto má se svým sokolem Redwingem, který se na filmovém plátně objevil alespoň v podobě dronu. Za touto jeho psychickou dovedností stojí Red Skull, který pomocí kosmické krychle (ve filmech Tesseract) přepsal realitu. Sam se může myslí napojit na kteréhokoli okřídleného tvora (mimo netopýry, ti mají své místo v DC) a vidět jeho očima, což se hodí např. při špionáži. V USA má k dispozici 6 miliard párů očí. Navíc když se „nabourá“ do hlavy některého ze zvířecích spolupracovníků, má také přístup k jejich vzpomínkám. Jedinou obtíží je, že ptáci mají jiné vnímání plynutí času než lidé, čili chvíli trvá, než se zorientuje.

Letecký postroj EXO-7

Původní uniforma obsahovala tryskový batoh se skládacími kloubovými křídly, která byla vytvořená z žebrovitých kusů odlehčené slitiny titanu a mylaru. Na povrch křídel byly zabudovány solární panely, sloužící k transformaci slunečního záření na elektřinu, která pohání malé vysokorychlostní turbíny v jetpacku a botách. Samotný oblek byl vyroben z umělé pružné látky, opatřen ochranou ocelovou síťkou.

Když byla výstroj zničena, Black Panter Samovi opatřil novou s několika vylepšeními. Kostým má na zádech soustavu holografických projektorů, které společně za pomoci „pevného světla“ daly dohromady křídla z hologramu. Byla mnohem flexibilnější a dosáhla rozpětí až 15 metrů. Navíc jsou nezachytitelná termovizní kamerou. Jednoduší vzlétnutí opatřil „magnetický pohon“. Dále má ve výbavě rušičku GPS signálu, proti sledování satelitem. Díky přidanému vibraniu na Falcona neplatí ruční střelné zbraně. Celkové ovládání je, stejně jako u Iron Mana, kybernetické pomocí obvodů v masce/brýlích. Brýle mají také funkci přiblížení pohledu, nastavení infračerveného spektra např. k nočnímu vidění nebo senzory pro plný okolní pohled 360° a také širokopásmový vysílač a přijímač s neurčitým dosahem.

Další Falconové

Samozřejmě když Sam vyměnil svou identitu Falcona za Kapitána, musel po něm status někdo převzít. Měl celkem tři alternace.

Joaquin Torres

Je označován jako Falcon II a jedná se o hybrida mezi lidským a ptačím tvorem. Za to je zodpovědný Karl Maulus, který s ním a s Redwingem experimentoval. Díky přítomnosti DNA Redwinga může Sam telepaticky komunikovat i s Joaquinem. V MCU jde o vojenského kolegu a Sam mu přenechal svá rozbitá křídla, čili se druhého Falcona možná dočkáme i v hrané podobě.

Adrian Toomes

Tohoto muže známe především jako Vultura/Supa. Nicméně když byla přezdívka Falcon volná, neváhal a prostě se dočasně přejmenoval. Na jeho charakter to však nemělo vliv a nadále byl Spider-manovým nepřítelem.

Carl Burgess

Carl je takovou divokou kartou, jelikož je „komiksově“ starší než Sam. Podobnou postavu se jménem Falcon vytvořil už o 30 let dříve, v roce 1939 Bill Everett, tehdy ještě pro Timely Comics (předchůdce Marvel Comics).

Redwing

Také o ptáku Redwingovi existuje pár zajímavých informací. Třeba, že má (a teď se podržte) určité rysy upíra. Jedná se pravděpodobně o nějakou hybridní chybu v genomu. Pak je také členem Pet-Avengers, uskupení super-zvířat a mazlíčků, kteří patří hrdinům. Mezi dalšími členy jsou pes Lockjaw (přerostlý, teleportující se buldok týmu Inhumans), Throg (žabí princ Thor), Hair Ball (kočka Speed Balla), Ms. Lion (malá fenka, paničkou je teta May Parkerová) a ještě dráček Kitty Prideové jménem Lockheed.

Redwing, jakožto umělý dron, nese oficiální označení „Stark Drone MK82 922 V 80Z V2 Prototype Unit V6“. Tedy alespoň první model, který zničila Karli Morgenthau. Tento technologický pomocník je vybaven videokamerou, tažným lanem, dvojhlavňovou puškou a ohlušující raketou. Navíc stejně jako u živého sokola, lze i zde u techno-sokola vidět jeho pohledem při použití brýlí. Ovládá se hlasem nebo ovladačem, umístěným na levé rukavici, spolu s malými střelnými zbraněmi.

Zajímavosti o Falconovi

  • Stal se šéfem oddělení Super-Agentů v S.H.I.E.L.D.u.
  • Jeho synovcem byl Hulkův parťák Jim Wilson, jedna z prvních HIV pozitivních postav Marvelu.
  • Sam Wilson byl podle IGN zvolen jako 96. nejlepší komiksový hrdina a umístil se na 45. místě v žebříčku „Top 50 Avengers“.

Přijali jste Sama jako dalšího Kapitána Ameriku, nebo pro vás navždy bude Falconem?

(Zdroje obrázků: Decider, Comic Basics, Comics Blog, Samachar Central, Yahoo Lifestyle India, Henchman-4-Hire)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama