Black Widow vs. Black Canary

Black Widow vs. Black Canary

Marvel vs. DC
33 0
5. duben 2020, napsal Tony Trojan

Po delší době je tu nový díl z našeho tematického seriálu Ekvivalenty Postav – Marvel vs. DC. Obě dámy spojuje mnoho a řadí se k tradičním postavám obou amerických gigantů. Kdo z koho? Černá vdova nebo Černý kanárek?

Black Widow vs. Black Canary

Natalia Alianovna „Natasha“ Romanova alias Černá vdova patří mezi nejkultovnější hrdinky Marvelu, zejména kvůli jejímu filmovému ztvárnění v podání Scarlett Johansson. Romanovová byla původně balerínou, jenže postupem času si KGB všimlo Natašiných atletických dovedností a byla naverbována do jejich řad. Později pronikla do organizace Red Room, kde se cvičily nadané ruské dívky na elitní zabijáky. Do zákulisí této organizace bychom se měli dostat ve filmu Black Widow (2020), jehož premiéra se musela odložit kvůli koronavirové krizi. Natalia Romanova se však vzepřela sovětskému útlaku a začala pracovat pro S.H.I.E.L.D. Následně ji osud zavedl do řad Avengers, ale tohle pochopitelně všichni znají. Nataša byla oblíbená mezi superhrdiny a chodila s některými z nich – Red Guardian, Daredevil či božský Hercules, což ve vzájemném souboji může taky hrát svou roli. Red Guardian se objeví v její sólovce. Napodobí ho i Daredevil s Herculem a proniknou do MCU?

Dinah Laurel Lance alias Black Canary je metahuman, tedy člověk se superschopnostmi. Svá umění a titul podědila po své matce (Dinah Drake Lance) a smysl pro dobro zase po svém otci, který byl policistou. Dinah byla součástí několika týmů, kdy rozhodně stojí za zmínku Justice League nebo Team 7. V DC rebootu jejich univerza je však výhradně zakládající členkou Birds of Prey. Tuhle týmovku jsme mohli vidět i ve filmovém zpracování, jenže i přes skvělý vizuál, pár zajímavých prvků a Margot Robbie v roli Harley Quinn, zůstal za očekáváním a pohlíží se na něj dost negativně. Black Canary je v komiksech drahou polovičkou Olivera Queena – Green Arrowa, její nejlepší kamarádkou je Helena Bertinelli alias Huntress.

Kdo byl dříve?

Původní Black Widow nebyla Nataša, ale Claire Voyant. Ta měla celou řadu superschopností, mezi které patřil i dotek smrti a nesmrtelnost, oživování mrtvých a komunikace s nimi, létání, teleportace či neviditelnost. Její debut proběhl v Mystic Comics #4 v roce 1940. Romanovová však debutovala jako ruská špionka až v dubnu roku 1964 v sešitu Tales of Suspense #52, jakožto antagonistka Iron Mana. U Black Canary je to podobné. Dinah Drake, původní Black Canary, debutovala ve Flash Comics #86 z roku 1947, takže byla sice dříve než Nataša, ale nebyla dříve než Claire. A současná Black Canary, Dinah Laurel Drake, zažila premiéru v limitované sérii Crisis on Infinite Earths z roku 1985.

Black Widow vs. Black Canary

Nehodlám však porovnávat Black Canary s prapůvodní Black Widow, nýbrž s naší milovanou Natašou. Claire by totiž jednoznačně vyhrála, kdežto souboj Romanoff a Lance je mnohem vyrovnanější. Začněme u pěstního souboje, protože obě dámy v souboji na blízko dominují a byly tak schopné porazit i zdánlivě neporazitelné soupeře.

Nataša vyniká snad ve všech bojových umění, kdežto Dinah pouze v tradičním boxu, Muay Thai, Capoeiře, Krav Maze a Hapkaidu. Pokud by tedy souboj probíhal v pomyslném ringu bez použití arsenálu a nadlidských schopností, jednoznačně by vyhrála Nataša. Jenže Dinah Lance má trumf v rukávu. Jak už bylo řečeno, je to meta člověk a její schopností je zabijácký hlas, kdy její křik převyšuje frekvenci 20 kHz. Jedná se tak o ultrasonický zvuk, který je nebezpečný nejen pro lidské ucho, ale i pro celé tělo. To by ji v souboji dalo velkou výhodu. Má to však limit v tom, že se musí Black Canary plně soustředit a vyčerpává jí to. Za tohoto předpokladu by ji měla šanci Nataša porazit, pokud by ji napadla znenadání, nenechala ji vydechnout a znemožnila ji tak tuto superschopnost použít. V sešitu Birds of Prey Vol 1 #7 dokonce tuto schopnost ztratila, takže kdyby v tuto chvíli narazila na Natašu, byla by nahraná.

Navíc Nataša není vyloženě bez superschopností, i když se to nezdá. V Red Room Academy totiž prošla genetickou úpravou a její buňky se tak dokáží zregenerovat mnohem rychleji. Nejedná se o silný regenerační faktor jako v případě Wolverina, Deadpoola či Dakena, takže jí třeba nedoroste končetina, ale v případě lehčího zranění se jí rána zacelí během několika hodin namísto několika dnů a oproti obyčejným lidem je zpomalen proces jejího stárnutí. Díky těmto procedurám z Red Room se jí částečně zvýšila výdrž, reflexy a je i hbitější. Jedna schopnost ji ale byla odebrána a Natasha je tak od té doby neplodná.

Nataša je schopná zvládnout vypjaté situace mnohem lépe než Dinah a má mnohem více zkušeností. Řada fanoušku ji také podezřívá z toho, že je skvělá v hypnóze, ale nikdy se to v realitě Earth-616 nepotvrdilo. Mírným favoritem v souboji je stále Black Canary se svým zabijáckým hlasem. Je však pravděpodobné,že by nakonec vyhrála Black Widow díky její komplexnímu uvažování a duševní odolnosti. Tolik k boji beze zbraní.

V bojovém arzenálu má jasně navrch Natalia Romanova. Její oblek a výbava je lepší a umí toho dobře využít. Je tak schopná lézt po zdech či se zhoupnout z jedné budovy na druhou, podobně jako Spider-Man. Protivníka také zpacifikuje pomocí elektrických šoků. Black Widow je vybavena vším, co může špión potřebovat. Pokud vezmeme v potaz i jiné reality Marvel Universe, tak je jednoznačným vítězem, jelikož v sešitu What If: Age of Ultron #3 z roku 2014 to byla právě Nataša, kdo po Thorovi převzal Mjölnir.

Výsledek

V celkovém hodnocení tak vítězí Black Widow. V bojových dovednostech je lepší, zkušenější, má lepší výbavu a jistě by se v ní našlo i něco proti Black Canary a jejímu křiku. Výhodu by měla i ve spojenectví s organizací S.H.I.E.L.D. a týmem Avengers, takže by se v boji neocitla sama. Black Canary nebyla v řadách Justice League dlouho a její spojenectví nejsou tak pevná. Vlastně by s jistotou mohla počítat pouze s pomocí Green Arrowa a Huntress, kdežto Černá vdova je ještě navíc členkou týmů Champions, Heroes of Hire či Marvel Knights. Také měla hodně nápadníků, kteří by za ni položili život a kdykoliv jí pomohli. Není ale jisté, že by takovou pomoc potřebovala.


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO