Baron Zemo vs. Two-Face.

Baron Zemo vs. Two-Face.

Marvel vs. DC
164 0
13. listopad 2019, napsal Tony Trojan

Máme tu již druhý díl našeho nového seriálu. Po Thanosovi a Darkseidovi se tentokrát zaměříme na dvojici, která si je velice podobná v chování a lidských vlastnostech. Taktéž oba dva po střetu s hrdiny o někoho přišli.

Baron Zemo vs. Two-Face.

Nejedná se sice o stoprocentní ekvivalent jako v případě Namora a Aquamana, či Man-Thinga a Swamp-Thinga. Oba se však vydali na zcestí po zkušenosti s určitými superhrdiny. Oba se již dočkali filmového zpracování, ale to není všechno. Hledáte další podobnosti?

Pár slov o každém z nich.

Baron Zemo

Zemo nás bavil v Civil War a s jistotou nás bude bavit i v seriálu Falcona s Winter Soldierem. Zde bude vypadat více jako z komiksu (obrázek dole). Tomu dávám palec nahoru. Zajímavostí je, že v komiksech má spadeno nejen na Buckyho, ale taktéž na Black Panthera.

Je součástí Thunderbolts, o kterých se dlouhou mluví v rámci nových akvizic do MCU. Fanoušci po tom volají a určité zdroje to mají za hotovou věc. Thunderbolts jistě budu řešit v dalších dílech tohoto seriálu, jelikož se jedná o ekvivalent dnes již známějšího záporáckého týmu Suicide Squad od DC. Dále je pak leaderem Masters of Evil, kam též patří Black Knight, Skurge a Enchantress, kteří se již v MCU objevili, anebo nás to teprve čeká.

Pojďme však k rodu Helmuta Zema v Marvel Universe. Jeho kořeny sahají až do roku 1480, kdy jistý Harbin Zemo ochránil německé město Zeulniz před Slovany. Tím zapůsobil na Císaře Svaté říše Římské Maximiliana I. z rodu Habsburků. Ten ho na základě tohoto činu učinil lenním pánem Zeulnizu. Stal se Baronem a tento titul se stal dědičným.

Jeho vzdálený potomek Heinrich Zemo kolaboroval s nacisty během druhé světové války v komiksu The Avengers #4 (1964) a dále. Jedná se o jeho debut v MU. Asi nikoho nepřekvapí, že byl také členem Hydry. Jeho syn Helmut se potatil nejen v různých dovednostech, ale i ve svých záměrech. Dokázal ovládat lidi a velmi účinně získávat informace, což se naučil během jeho výcviku u speciálních složek. I když je to elitní voják, tak jeho nějvětší síla je právě velká a silná manipulace s lidmi, což je doména i jeho protivníka.

Two Face – Dvě tváře

Harvey Dentovi alias Dvě tváře se mluví v souvislosti s novým filmovým Batmanem a spekuluje se o herci, který by měl tohoto bývalého hrdinu města Gotham ztvárnit. Bude opravdu Matthew McConaughey hrát Two-Face? To nám ukáže až čas, ale ať to bude kdokoliv, rozhodně to bude mít těžké z hlediska srovnání s jeho předchůdci.

Harveyho Denta většina lidí zná z filmu The Dark Knight (Temný rytíř), který se právem označuje za jedno z nejlepších komiksových zpracování na stříbrném plátně. Kromě Aarona Eckharta ho hrála stálice hollywoodské scény Tommy Lee Jones.

Two Face se objevil v roce 1942 v Detective Comics #66 od autorů Batmana Billa Fingera a Boba Kanea. Dvě tváře již nebyl Harvey, ale vzhledem k jeho bývalému povolání, měl trochu navrch oproti ostatním padouchům Gothamu. Musel být dobrý rétor a mít silnou vůli. Ta se projevovala i v jeho chování kriminálníka a měla základ v Harveyho dětství, když ho týral otec. V tomto ohledu je podobný i Jokerovi, který ho pomohl stvořit. Nebyl sice tak šílený, ale rozhodně se dá říct, že v této disciplíně s ním dokázal držet tempo. Dodejme k tomu vysokou znalost výbušnin a celkově zbraní, taktické a manipulativní myšlení a máme tu Dvě tváře.

Jeho rozhodnutí ovlivňuje filozofie Flipism, od anglického flipping a coin. To znamená, že se rozhoduje na základě hodu mincí a následného náhodného výsledku. Panna – Orel. Ano – Ne. Drastické je na tom to, že podobná rozhodnutí činí kupříkladu během míření komukoliv na hlavu, anebo když má připravenou výbušninu k odpálení.

Později se takto rozhodoval Kačer Donald, ovšem bez použití agresivního způsobu vyjednávání. Donald je chybně uznáván v tomto filozofickém směru jako první zástupce v komiksu, přestože jeho příběh Flip Decision je až z roku 1952.

Později na něj navázal Luke Rhinehart, vlastním jménem George Cockcroft, v novele The Dice Man z roku 1971. Flipism se promítnul i do postavy Antona Chigurha z novely Cormaca McCarthyho (taktéž oscarového snímku) Tahle země není pro strarý.

Ať už je to tak nebo onak, panna nebo orel je zkrátka náhodná hra s šancí padesát na padesát, kterou již hráli Římané a mnoho dalších národů v historii lidstva.

Podobnosti našich záporných hrdinů.

Jak už bylo řečeno, naše dva hrdiny spojuje sociopatství způsobené sakra špatnými zkušenostmi, tedy ztrátou blízkých, a krutým dětstvím. Dle jejich názoru však za to nejvíce mohli jejich protivníci, samozvaní hrdinové. Jako další společné atributy se dá brát vysoká inteligence, pragmatismus, vůle, schopnost manipulace, znalost zbraní a podsvětí. Nuže, kdo vyhraje?

Baron Zemo vs. Two-Face

Vítejte u dnešní online reportáže tohoto boxového klání. Komentářem Vás provázím já. Souboj probíhá v aréně na Sakaaru. V soutěži o to, kdo se představil na stránkách komiksu dříve, vyhrál Two-Face. Jak ale dopadne fyzicky náročný boj?

Představme si zápasníky.

V levém rohu je Baron Helmut Zemo v tradičních fialových trenýrkách a masce. Váží 83 kilo a měří 178 cm.

V pravém rohu tu máme Two-Face s tváří Mathewa McConaugheyho, který je o něco vyšší než tomu bylo v komiksu (182 cm), protože Harvey Dent váží a měří stejně jako jeho dnešní protivník, tedy 83 kg na 178 cm. Jinak řečeno stejná váhová kategorie.

Souboj pěst proti pěsti bych viděl na výhru Zema, už jenom kvůli jeho zkušenostem ze speciálních jednotek, stejný výsledek bych viděl i u duelu se zbraněmi.

Pokud by souboj probíhal ve volném prostranství a měli by k dispozici i své stoupence, bylo by to vyrovnané. Remíza. Pravděpodobností by se to rovnalo hodu mincí. Panna anebo orel? Baron Zemo anebo Two-Face? Přeci jen, Two-Face si nedokázal poradit ani s Batmanem, kdežto Helmut rozeštval Avengers a přímo způsobil, že se rozhádali a jako tým rozpadli.

Co myslíte? Kdo je váš favorit?


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO