Ekvivalenty postav #001: Thanos vs. Darkseid

Ekvivalenty postav #001: Thanos vs. Darkseid

Marvel vs. DC
0 0
1. listopad 2019, napsal Tony Trojan

V pilotním díle tohoto seriálu článků se podíváme na Thanose z MU a Darkseida z DCU. Na jejich vizuální i charakterové podobnosti a jejich dovednosti a zbraně. Kdo by vyhrál vzájemný souboj? Co mají společného?

Ekvivalenty postav #001: Thanos vs. Darkseid

V některých dílech se budu zabývat minisérií DC vs. Marvel z roku 1996 (dle zúčastněných postav). Jako první jsem zvolil dvojici arcipadouchů, Thanos a Darkseid, kteří v této sérii nejsou, ale mají velice kuriozní vznik.

Jack Kirby a jeho New Gods

Původně byla vize New Gods určena pro Marvel Comics a její autor, Jack Kirby, ji zde nakousl se svými Asgardians (severská mytologie) a Olympians (řecká mytologie). Bohužel se však pohledy Stana Leeho a Martina Goodmana od těch Kirbyho lišily. Ve vzduchu začalo být cítit, že Marvel má finanční potíže a už v této době začal postupný odprodej filmových práv na jednotlivé postavy. Možná i to byl důvod Kirbyho odchodu ke konkurenčnímu vydavatelství DC a nápad na jeho Nové Bohy si vzal s sebou. Takto se z Darkseida stal jeden z největších záporáků DCU, kdy se nejprve mihl v Superman's Pal Jimmy Olsen #134 (cameo) z listopadu roku 1970 a v lednu roku 1971 už dostal plnohodnotný prostor ve Forever People #1.

O tři roky později upravil Kirbyho nápad Jim Starlin, který v The Invincible Iron Man #55 představil Šíleného Titána Thanose. Zajímavé je, že se Kirby v roce 1976 vrátil od DC zpět k Marvelu a i když už jeho padouch vypadal jinak, dost se přičinil i k formování charakteru Thanose. Po jeho návratu tak svoji práci dokončil a přidal do MU rasy Eternals a Deviants. Thanos se stal hybridem těchto dvou mimozemských etnických skupin a tudíž se dá předpokládat, že v MCU ještě neřekl poslední slovo a minimálně bude zmíněn ve filmu The Eternals.

The Thanos Quest, Infinity Gauntlet a Infinity War jsou klasické příběhy, které představují Thanose a jeho touhu po genocidě náhodné půlky obyvatel celého vesmíru. Darkseid se narodil na planetě Apokolips a z komiksů můžeme zjistit, že je otcem Oriona, Kalibaka, Grayvena a Grail. Nejvíce zatápěl hrdinům ve Final Crisis, kdy v plné parádě ukázal své zlověstné úmysly, ale také v minisérii Seven Soldiers. Jeho souboj s Diem je jasným ukazatelem jeho síly. Každopádně si DC a Darkseid odnesli pomyslné vítězství v kategorii, kdo s tím přišel jako první, i když stačilo málo a vše mohlo být jinak.

Thanos vs. Darkseid

V širokém spektru schopností těchto postav nalezneme silné průsečíky v nadlidské síle, rychlosti, výdrži a odolnosti. Oba jsou géniové, kteří lační po uplatnění své vůle i přes mrtvoly, k čemuž jim pomáhá jejich zdatnost v boji na blízko, či manipulace s určitými druhy energie. Thanos ovládá plazmovou energii a naopak Darkseid energii s Omega zářením. Ta se, na rozdíl od jeho dnešního protivníka, projevuje jen zřídkakdy a jen v některých komiksech, kde je schopen telekineze. Thanos je napůl Eternal a napůl Deviant a má tak zvláštní fyziologii těla (kupříkladu fialová barva kůže). Jeho deviantská polovina mu určuje nadprůměrnou inteligenci, a proto třeba taktizuje mnohem lépe, než Darkseid.

Pokud jde o schopnosti teleportace a létání, tak to v základu ovládá pouze Darkseid, i když tyto schopnosti si Thanos vykompenzoval svou sbírkou Kamenů nekonečna a Infinity Gauntlet, rukavice od Eitriho. Jednoduše řečeno, Thanos se nedokáže teleportovat a ani létat, pokud nemá Infinity Stones.

Stejně jako byla zastavena Thanosova hra s Kameny nekonečna, byl u DC Darkseid poražen Supermanem (s velkou dávkou štěstí), jenž překazil jeho pokusy o naplnění Anti-Life Equation, která podobně jako u Kamenů nekonečna zaručuje totalní kontrolu nad životem ve vesmíru. Anti-Life Equation známe ze Seven Soldiers a jedná se o jakousi transcendentální matematickou rovnici postavenou na zoufalství, odsouzení, výsměchu a vůbec všech negativních emocích. Interpretuje se také jako matematický důkaz marnosti bytí, který má původně základ u martianské teorie Life Equation, která je jejím opakem. Obě vychází z existence zvané The Source, česky Zdroj. Jak napovídá název, je zdrojem všeho včetně života a též neomezeného množství energie. Life Equation říká, že stojí za to žít. Darkseid nejprve poznal tuto problematiku a upravil si ji po svém právě na Anti-Life Equation. Podle té stojí život za zlámanou grešli a je beznadějný. Tuto tématiku jsme měli již dostat v Justice League od Zacka Snydera, ale nakonec šli Darkseidovi přívrženci po Mother Boxech, které shodou okolností také využívají energii ze Zdroje.

Další podobností jsou věrní následovníci, kdy Darkseid využívá svých Paradémonů, kteří chrlí oheň, létají a páchají sebevraždy (tím, že vybuchují) stejně jako Thanosovi Outriders a Chitauri ve filmu Infinity War. Thanos má kolem sebe ještě Corvuse Clavea, Proximu Midnight, Black Dwarfa či nejloajálnějšího z Black Order – Ebonyho Mawa. V komiksu byl však právě Maw zrádcem a je tak úsměvné vidět ho věrného a krotkého jako čtyřnohého přítele.

Není to však jediný rozdíl, protože tvůrci vynechali postavy Supergiant a Mistress Death, která je spolu s Gamorou jediná bytost, kterou kdy opravdu miloval. Darkseidův nějvěrnější služebník byl zřejmě Steppenwolf, kterého jsme na filmovém plátně viděli v již zmíněném snímku Justice League. Dále pak mu sloužil Hades a využíval i služeb některých individuí z manhattanovského nočního klubu Dark Side, kam chodí Metahumans, monstra a poloviční bohové. Když už jsme u těch nočních klubů, tak je třeba zmínit také Lux a jeho majitele Lucifera, který Darkseidovi také pomohl.

Thanos díky své pýše často podceňoval hrdiny. Určitě si pamatujete filmový moment, kdy nechal některé z nich po Infinity War žít, což se mu krutě vymstilo v Endgame. Darkseid naopak nikoho nikdy nepodceňoval a šel do každého plnou silou. To by mohl být ve vzájemném hypotetickém souboji klíčový faktor. Navíc je Darkseid bezectný a bez milosti, takže by využil každé možnosti svého soupeře zabít. Thanos v Infinity Saga ukázal, že je milostivý a citlivý, když ušetřil Starka a oplakal Gamoru.

Darkseid nepotřebuje Kameny nekonečna, aby cestoval prostorem a časem. Jenže Thanos nemá pouze Infinity Stones. Jeho trůn je totiž schopen pohlcovat útoky nepřátel, takže kdyby se pomyslný souboj odehrával na jeho lodi, byla by to velká výhoda.

Sečteno podtrženo, z 14 000 605 v­zájemných duelů by Darkseid vyhrál většinu. Odhadem bych tipoval okolo 8 mil. vítězství pro arcipadoucha DC. Pokud by se však souboj odehrával v trůnním sále Thanose, tak by to byl on, kdo by měl navrch.

Jak to vidíte vy? Kdo by podle vás vyhrál?

(Úvodní obrázek – ramonzer0)


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!