Madcap, Pokerface, Ringmaster či Slapstick vs. Arthur Fleck alias Joker! Komu se nejvíce podobá z MU?

Madcap, Pokerface, Ringmaster či Slapstick vs. Arthur Fleck alias Joker! Komu se nejvíce podobá z MU?

Marvel vs. DC
0 0
26. listopad 2019, napsal Tony Trojan

Veleúspešný snímek Joker v hlavní roli s Joaquinem Phoenixem trhá rekordy v kategorii eRkových filmů a už se pomalu chystá pokračování. Tato postava je nanejvýš ojedinělá, avšak určité podobnosti je možno vysledovat u většího počtu postav Marvelu.

Madcap, Pokerface, Ringmaster či Slapstick vs. Arthur Fleck alias Joker! Komu se nejvíce podobá z MU?

Je sólový film Jokera podle komiksu? A jak divadlo ovlivnilo Deváté umění?

Další díl Ekvivalentů postav Marvelu a DC vám dá odpověď i na tyto otázky a bude opravdu výživný. Vzhledem k tomu, že počet charakterů k řešení je vysoký, není třeba ztrácet čas a jen musím dodat, že článek z tohoto důvodu bude mít odlišnou formu než první dva díly.

JOKER

Smutný příběh Arthura Flecka s hereckými výkony Joaquina Phoenixe nikdy nebyl ztvárněn v komiksu, a tak filmaři skutečně tvořili novou látku. Je to sice neuvěřitelné, že i přes velké množství komiksů od Detective Comics nezná jejich universum Jokerovu minulost, ale je tomu skutečně tak. I když komiks Batman: The Killing Joke řeší muže, jenž opustil práci v chemičce a vydal se na cestu stand-up komika, aby se z něho vzápětí stal sociopatický klaun. The Killing Joke patří k těm nejlepším komiksům s touto postavou, ale o tom později. Dále tu máme Batmana od Tima Burtona a taky jistý experiment DCAU – Batman: Mask of the Phantasm. Jenže tím Jokerovy origin příběhy končí. Jsou to pouze střípky a navíc, nikdy nevidíme jeho vývoj. Ten není komplexně zpracován, jako tomu je v případě nového kinematografického počinu, který jistě ovlivní budoucí autory komiksu o tomto nevyzpytatelném maniakovi.

Kde se inspiroval Joaquin Phoenix? Jednoduše ve všech dosavadních hereckých zpracováních Jokera. Za naši redakci jsme však rádi, že nejméně čerpal z toho předcházejícího – Jareda Leta. Tomu nešlo věřit nic (ani když posílal štábu kulky v obálce) a rozhodně jeho vžití do role nebylo na filmu Suicide Squad nikde znát. Zůstal tedy výrazně pozadu za famózním a Oscarem oceněným hercem Heathem Ledgerem, Jackem Nicholsonem či Cesarem Romerem.

Joker pochází z batmanovské dílny Billa Fingera, Boba Kanea a Jerryho Robinsona. Stalo se tomu tak v dubnu roku 1940 v komiksu Batman #1. Není proto divu, že je s Brucem Waynem spojen už od začátku. S touto tématikou velice opatrně pracují scénaristé nového Jokera Todd Phillips a Scott Silver, kdy ukázali vskutku seriózní důvod fixace Arthura Flecka na Bruceovu rodinu a tím pádem i na něj samotného. Stejně tak pracovali i s jeho smíchem, když hledali inspiraci v románu od Victora Huga The Man Who Laughs (1869) a také ve stejnojmenném expresionistickém filmu (1928) od Paula Leniho. Nutno poznamenat, že roku 2005 ještě více zformoval charakter šíleného klauna Ed Brubaker (Captain America), jenž toto tvurčí vnuknutí utvrdil svým komiksem Batman: The Man Who Laughs.

Mezi nejlepší komiksy s Jokerem patří Batman #251, Batman #321, Detective Comics #475 & 476, Batman: The Dark Knight Returns (z roku 1986 od Franka Millera), Batman: Death of the Family, Batman: Going Sane, Batman #23.1: The Joker, anebo Arkham Asylum: A Serious House on a Serious Earth.

Joker je jedním z původních zakladatelů Injustice League, protipól Ligy Spravedlnosti. Býval také ve druhé formaci Injustice Gang of the World, přetvořil Harveyho Denta na Dvě Tváře a jeho nejčastějším parťákem je Red Hood. Joker nosí bílé líčidlo, tzv. Whiteface makeup. Tak se nazývá i jeden z několika typů klauna, který se snadno splete s francouzskou obdobou – Pierrotem. Do základních druhů klaunů patří spolu s nimi ještě Harlequin (harlequiniáda), Jester, Blackface, Buffoon, Mime, Pirouette, Pueblo, Rodeo clown a Tramp. Všichni mají jistá specifika a podobu. Naše klauniáda tímto ale nekončí!

Vizuální podoba – Ringmaster a Slapstick vs. Joker

To, co znamená dnes klaun, nejlépe vysvětloval řecký pojem sklêro-paiktês (po hraní jako dítě) anebo deikeliktas (rustikální, nemotorný). Dokonce v Řecku existovala varianta pro šaška, u které zkombinovali slova gelao, tedy smát se, a khleuastes, což znamená nevhodné (až drzé) zesměšňování a někdy i sarkasmus. Vzniklo tedy z toho slovo geloiastes. V antickém Římě rustikálním blázínkům říkali fossor, doslovně rolník. Není tedy divu, že renesanční divadla navázala na řeckou komedii i klaunstvím v období, kdy většina tvorby napříč uměním v Itálii spadala do slohu Renesance. Zejména komedie profesionálních herců, Commedia dell’arte, kdy tehdejší umění zažilo vzhlídnutí ke klasickému řeckému divadlu a nejslavnější éru zažilo znovuzrození kompozice antického dramatu mezi lety 1570 až 1650 n.l. Mix všeobecně známých postav, které měly pevně danou část, masku a povahové rysy a zbytek bylo na podání herce a jeho umu improvizace.

Poté na dlouho nastal útlum klaunů. Až do roku 1849, kdy jistý Frederick Gleason vydal krátký příběh Hop-Frog z pera Edgara Allana Poea, kde můžeme sledovat prvního ďábelského klauna. Oblibu ve zlých bláznech potrvrzují i italské opery Cavalleria rusticana (1890) či Pagliacci (1892). Je kuriózní, že autor druhého díla byl obviněn z plagiátorství.

Padesát let na to vtrhl do Devátého umění Joker z prvního Batmana v roce 1940. O rok později Joe Simon a Jack Kirby přišli s Ringmasterem v Captain America Comics #5 a o více něž 20 let později s novou verzí – Maynardem Tiboldtem z Incredible Hulk Vol.1 #3 ze září 1962. Ten ovládal hypnózu a manipulovat s realitou pomocí nepojmenovaného prstenu. Zde došlo také k rebootu týmu Circus of Crime plném klaunů.

Dále v MU existuje Slapstick, jehož jméno bylo inspirováno fraškou (styl komedie), ale také nástrojem z řad perkusívních bicích nástojů. Jak nástroj, tak i typ komedie, má původ v již zmíněné Commedia dell’arte, jež stojí na přehnané fyzické aktivitě a neštěstí z nedbalosti. Podobný styl razil v roce 1915 Charlie Chaplin, který zrychloval záběry kvůli akčnosti a ve snímcích přímo způsoboval lidem okolo nehody. Tak se dá charakterizovat i marvelovský šašek z The Awesome Slapstick #1 z listopadu 1992. Když už jsme u Charlieho Chaplina, tak ve filmu Joker (2019) zní písnička Smile z jeho snímku Modern Times (1936).

Celé jméno Slapsticka je Steven Winsor McCay Harmon a bylo odlhaleno až ve Slapstick Vol. 2 #4 z roku 2017. Odkazuje na animátora Winsora McCaye. Nepřekvapí tak, že Slapstick pochází z dimenze kreslených filmů (Looney Tunes) a je tedy animovaný. Platí na něj tedy fyzikální zákony těchto animáků a zaručuje mu to zvýšenou sílu, aktivnost, výdrž a rychlost. Shodně to tak mají i další animovaní hrdinové jako je Spider-Ham s Daily Beaglem za ocasem, Captain Americat, Goose Rider, Deerdevil či záporák Kingpig s Hogzillou. Taktéž je nezničitelný díky své foremnosti a manipuluje s realitou, zrovna jako Ringmaster. Hráčům mobilní hry Marvel`s Future Fight se Slapstick zanedlouho představí v rámci nového updatu 5.6.0.

Slapstick je v komiksech členem New Warriors, Avengers: The Initiative či Heroes of Hire. Za zmínku pak stojí deadpoolovský tým žoldáků Mercs for Money ve složení Foolkiller, Masacre, Terror, Scott Adsit, Stingray, Solo a další, kdo je v něčem podobný Jokerovi – Madcap.

Šílenost – Madcap vs. Joker

Madcap je lidský mutant, záporák a ojediněle i anti-hrdina od Marka Gruenwalda a Paula Nearyho pro komiks Captain America #307 (1985). Jako Jokerovi, i jemu solidně šplouchá na maják a jeho indikace šílenství se regulérně bere jako Madcapova super-schopnost. V případě očního kontaktu způsobuje pomatenost, mánii a šílenství. Do určité míry umí ovlivnit člověka i pozitivně. Příkladem budiž Deadpool. Stejně jako Wade Wilson, i on má velmi vysoký regenerační faktor. Madcapova příslušnost patří organizacím Wild Pack, Masters of Evil, Unkillables nebo Ghost Rider Assassination League. Madcap infiltruje Mercs for Money (Wadeův tým) a způsobí tak velký chaos, ostatně jak je jeho dobrým zvykem.

V tom vyniká i Joker, jelikož je chaos nepředvídatelný a velmi dobře se skrze něj šíří davová panika.

Jizvy a znetvoření – Pokerface a Skinless Man vs. Joker

První verze Poker Face měla kamennou tvář hráče pokeru a přišla v komiksu Strange Tales of the Unusual #7 v roce 1956 od Jacka Kirbyho, který postavě navrch přidal imunitu vůči střelným zbraním. Nový PF je však odlišný a jedná se o další postavu, která odkazuje na Commedia dell’arte, protože v komiksu Power Man and Iron Fist Vol.2 #2–4 (2011) vede aukci jedné z masek profesionálních renezančních herců a je obyčejným člověkem. Rovněž jako Joker má znetvoření, v jeho případě jde o oko. U mutanta se jménem Skinless Man jde zase o chybějící kůži, přičemž klaun z DC má rozřezanou pusu, o které několikrát mluvil Joker v podaní Leadgera a častokrát obměňoval znění historky o původu jizev. Všichni tři zmínění jsou společně s Madcapem šílení záporáci. Náhoda?

Uzavřu to s tím, že Joker by nejspíš s většinou zmíněných svou bitku prohrál. To nemění však nic na tom, že byl prvním klaunem v komiksu. Spousta charakterů se mu podobá, přitom nikdo není jako on. Historie a význam této postavy je tak enormní, že se dá s klidem označit za kultovní a jedinečný charakter.

Jaký názor máte na šíleného klauna? A co říkáte na nový film?

(Zdroje obrázků -Cbr.com, IGN.com, Disney.fandom.com, čtvrtý Comicbasics.com, Marvelousnews.com, Comicvine.com)


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!