Dr. Strange

Dr. Strange

Středa, hrdina je třeba
5 / 5 0 0
3. duben 2019, napsal Michal Černý

Chcete se stát superhrdinou, ale nechcete použít radioaktivní zvíře či hmyz, spadnout do záhadné tekutiny, a nebo aby vás vylepšila vláda nějakým tajným pokusem?

Dr. Strange

Pak máte naději, protože to jde, ale chce to přece jen o něco víc, než pár hodin bolesti při změně DNA.

Magie života

Dr. Stephen Vincent Strange, narozen ve Philadelphii, byl uznávaný a úspěšný neurochirurg. Všechny jeho úspěšné kroky na poli medicíny se ale neznámého dne začaly ubírat zvláštní cestou. Odmítal nemovité pacienty, jeho arogance a pýcha začaly předcházet jeho jméno a spíše než lékařem se stal ztělesněním temného ega.

Na vrcholu tohoto stavu ale zasáhla vyšší vůle a Stephena určila jako účastníka autonehody. Bohužel, následkem bylo ochromení jeho rukou natolik, že se musel vzdát svého povolání. S tím se ale nechtěl smířit. Snažil se mnohokrát spolu se svými kolegy o nápravu, ale nic nepomáhalo. Dokonce ani alternativní způsoby, ke kterým se uchýlil, když ho klasická medicína zklamala. A čím víc peněz vkládal do své domnělé léčby, tím zoufalejším se stával.

Pak se ale k němu dostal příběh o zázračném mystikovi z Himalájí, který si říká The Ancient One (Prastarý) a pro Stephena to byla poslední šance na záchranu. Za své poslední zdroje a se zbytkem naděje se za ním vydal.

Prastarý s pomocí souhlasil, ale za podmínky, že Stephen projde náročnou očistnou cestou. Během svého výcviku narazil na plány jednoho z učňů Prastarého, Barona Morda, který se jej chystal zabít. Zcela nezištně tuto zradu pomohl zastavit, díky čemuž si vysloužil přízeň a Prastarý se rozhodl, že jej zasvětí do tajů magie. Díky svému vrozenému talentu a neobyčejným duševním schopnostem se mu podařilo nejen uzdravit své ruce, ale také se stát Sorcerer Supreme, nejvyšším čarodějem, který se zavázal k ochraně Země.

Komiks a život v něm

Poprvé se tato postava ukázala v roce 1963 v sérii Strange Tales, kde se dělila o místo s Human Torchem, anebo Nickem Furym. Autory jsou Stan Lee a Steve Ditko, který prozradil, že inspirací pro toho hrdinu je rozhlasová hra Chandu the Magician. Svoji vlastní sérii si vysloužil až v roce 1974 (Doctor Strange: Master of the Mystic Art). Díky oblíbenosti vznikly také 4 knihy, kde se objevuje např. s ikonickým Doktorem Doomem nebo Spider-Manem a taktéž nějaké limitované edice. Většinu ale v češtině nenajdete.

Po roce 2000 se Dr. Strange objevuje i v týmovkách Avengers a New Avengers. Pokud ale hledáte skutečnou doktorovu srdcovku, pak je to uskupení Defenders, jehož členy jsou také Hulk, Silver Surfer a Namor The Sub-Mariner. Nejedná se ovšem o žádné pevné uskupení, spíše se vždy v nouzi tito hrdinové potkají a společně postupují.

Tím nejhlavnějším pomocníkem je Wong, který spolu s ním bdí nad pořádkem v realitě v místě zvaném Sanctum Sanctorum, sídlícím v New Yorku (další dvě se nachází v Londýně a Hong Kongu), což je jakési hlavní ústředí pro přední čaroděje.

A nesmíme samozřejmě zapomenout na lásku, kterou v jeho životě ztělesňuje Clea. Kouzelnice a neteř démona Dormammu, jednoho z nejsilnějších protivníků Strange. Seznámili se, když ho chránila v Temné dimenzi, ale to už je jiný příběh.

Během svého působení v komiksu zažívá Strange díky svým schopnostem mnoho zajímavých zkušeností, zejména s démony a protivníky z jiných dimenzí a realit, díky čemuž ale nabírá nové zkušenosti a čím více jich potkává, tím odolnějším se stává. Ne nadarmo se z něj stal nejen jeden z nejoblíbenějších, ale také nejmocnějších pozemských superhrdinů.

Ještě je dobré zmínit, že existují tři základní pomůcky pro jeho sílu. Oko Agamottovo, které skrývá Kámen času, knihu Vishanti, z níž pochází mocná kouzla a levitující plášť s vlastním úsudkem.

Filmová a televizní tvorba

Charismatický čaroděj si odbyl svoji televizní premiéru už v roce 1978 a mělo jít o pilotní film k chystanému seriálu, na ten ovšem už nedošlo. Strange se tak aspoň objevil např. v kreslené sérii o Spider-Manovi, anebo v r. 2007, kdy dostal další filmovou příležitost, ovšem taktéž v animaci.

Ten pravý boom nastal až při příležitosti začlenění do MCU v r. 2016, kde postavu ztvárnil vynikající Benedict Cumberbatch, který se okamžitě stal pro svoji roli ikonickým představitelem a vy si tak již pravděpodobně nedokážete v této roli představit nikoho jiného. Film se stal jedním z těch úspěšnějších a tak není divu, že se s ním v rámci MCU ještě setkáme.

Zajímavosti

Čarodějové používají speciální druh magie, při níž většinou kreslí do prostoru posvátné obrazce. Existují ale i další tvorové v naší galaxii (alespoň v rámci filmového univerza), kteří dokáží podobné věci.

  • V komiksech je Ancient One muž, zatímco pro film byla zvolena žena.
  • Produkce a samotné přípravy na hraný film začaly již v roce 1986.

NeomichalOhodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Redaktor

Kde nás najdeš