Doctor Strange vs. Doctor Fate / John Constantine

Doctor Strange vs. Doctor Fate / John Constantine

Marvel vs. DC
151 0
1. červen 2020, napsal Tony Trojan

Po delší době je tu 5. díl Marvel vs. DC, který proti sobě postaví mocné postavy MU a DC Universe. Zvláště pak souboj Doctor Strange versus John Constantine v poslední době zaplavil celý internet. Kdo je silnější? A jak je na tom Doctor Fate?

Doctor Strange vs. Doctor Fate / John Constantine

Zatímco Doctor Strange a John Constantine dostali sólový film, tak Doctor Fate je pro mnohé zcela neznámou. Kde vzal své schopnosti? A v jakém roce vyšel jeho první komiks? Pojďme si ho tedy představit přednostně.

Doctor Fate

Původním Doctorem Fatem byl Kent Nelson, který objevil hrob čaroděje Nabu the Wise a byl jím vyškolen ve způsobech čarodějnictví, aby bojoval proti zločinu a silám zla. Debutoval v sešitu More Fun Comics #55 z května roku 1940 a jedná se o skvělého mistra magie. Byl také zakládajícím členem týmu Justice Society of America (Hour-Man, Spectre, Sandman, Atom, Flash, Green Lantern a Hawkman), který by se měl představit v seriálu Stargirl.

Nebude se však jednat o jeho absolutně první live-action zpracování. Zahrál si ho totiž herec Brent Stait v seriálu Smallville (dvoudílná epizoda Absolute Justice a také v díl s názvem Lazarus). Ve Smallville se objevila i Inza Nelson, kterou hrála Erica Caroll. Helma doktora Fatea se také krátce mihla v seriálu Constantine. Šlo o pilotní díl Non Est Asylum, kde je vidět mezi artefakty uloženými v domě Jaspera Wintera.

Do jeho repertoáru patří kouzla, let, nadlidská síla, nezranitelnost, telekineze, telepatie, pyrokineze a manipulace s blesky, teleportace, léčení, silová pole, manipulace s ledem, nehmotnost a schopnost cestovat mezi paralelními dimenzemi. Jeho magie se projevuje ve tvaru egyptských hieroglyfů, jako je kupř. Ankh (též nilský kříž). Síla Dr. Fatea byla popsána jako „skutečná přeměna energie na hmotu a přeměna hmoty na energii.“

Nabu the Wise byl součástí Lord of Order a jedná se o kosmickou bytost, která dorazila na Zemi před miliardou let, aby se aktivně zapojila do boje proti Pánům chaosu (Lord of Chaos). Tato kosmická bytost s téměř neomezenou magickou silou sídlí v Helmě Osudu (Helmet of Fate) a je zdrojem velké moci všech, kteří nosili plášť a říkali si Doctor Fate (Eric a Linda Strauss, Inza Cramer Nelson, Jared Stevens, Hector Hall, Kent V. Nelson, Khalid Ben-Hassin, Khalid Nassour).

John Constantine

John Constantine se poprvé objevil v roce 1985 jako stálá postava v hororové sérii The Saga of Swamp Thing, ve které působil jako „nadpřirozený poradce“ hlavní postavy. V těchto raných sešitech byl Constantine zobrazen jako čaroděj pochybné morálky, jehož vzhled byl inspirován baskytaristou, zpěvákem a zakladatelem skupiny The Police – Stingem.

Constantine má rozsáhlou znalost okultismu, je odborným uživatelem magie (telekineze, nekromancie, pyrokineze, chronokineze, iluzní projekce a teleportace), má vysokou inteligenci a je skvělým taktikem, manipulátorem a podvodníkem. Také hravě odolá telepatii a ovládání mysli, má zpomalené stárnutí a je skvělý v boji na blízko. Má širokou škálu ochranných kouzel, jako jsou sigily a magické kruhy, které ho ochrání před fyzickými i nadpřirozenými útoky. Je známý svým nekonečným cynismem a svojí prohnanou vychytralostí, která mu vyhrála nespočet bitev. Pohání ho upřímná touha udělat ve svém životě něco dobrého, což se ne vždy daří.

Johnova nejznámější schopnost je synchronicita, instinktivní nadpřirozená schopnost Constantina. Synchronicita je označení pro příčinně nevysvětlitelné (akauzální) setkání dvou nebo více událostí v čase, které tím na úrovni prožívání subjektu získávají význam. Zjednodušeně je synchronicita opakem kauzality. Pojem synchronicita je spojován s objektivním nahromaděním jevů, které si žádají společnou interpretaci, v čase nebo prostoru, ač mezi nimi není přímá kauzální souvislost, a vymykají se novověké představě o náhodě. To vedlo Johna k neobyčejnému štěstí při hazardních hrách, schopnosti vyhnout se škodám a uniknout jim, setkat se se správným druhem spojence, který by pomohl zabránit nebo zastavit apokalyptickou událost, která se děje. Je tedy schopen přetvořit bitvu, ve které bojuje, podle své vlastní vůle.

John Constantine tvoří pár se Zatannou Zatarou, jež dostal velký prostor v DCAMU. Zvláště pak v animovaném filmu Justice League Dark: Apokolips War (2020), kde byl John stěžejním charakterem v boji proti Darkseidovi. Nejvíc ho však proslavil Keanu Reeves v jeho sólovém filmu z roku 2005 a zahrál si ho i Matt Ryan v Arrowverse – Arrow a Legends of Tomorrow. Co se týče komiksů, tak stojí za zmínku jeho sólové série Hellblazer (1988–2013), Constantine (2013–2015), Constantine: The Hellblazer (2015–2016) a The Hellblazer (2016–2018).

John Constantine však není podobný pouze Doctoru Strangeovi, ale v Marvel Universe by mu mohly odpovídat ještě 2 další postavy – Hannibal King a Daimon Hellstrom. Ty nejsou tak známé jako Doctor Strange, se kterým toho navíc John sdílí daleko podstatnější vlastnosti, než jen vzezření, styl oblékání nebo démonické síly a pentagram na hrudi.

Doctor Strange

Doktor Stephen Vincent Strange je dílem legendárního dua – Steve Ditko a Stan Lee. Ti se inspirovali v díle Chandu the Magician, což je drama původně vysílané v radiu a později vznikl i stejnojmenný film z roku 1932. Doctor Strange je mistrem mystických umění a debutoval v komiksu Strange Tales #110 z června roku 1963.

Od Chandua si vypůjčil schopnost astrální projekce a znalost bojového umění, ale má širokou škálu magických dovedností a artefaktů. Díky Agamottově oku, ve kterém je ukryt Kámen času, dokáže cestovat časem a jeho plášť mu umožňuje levitaci. Dále je to geniální neurochirurg, což mu stouplo do hlavy a v minulosti (před autonehodou) byl přehnaně egoistický. Později cestoval do Himálají, kde se vypracoval až na nejvyššího kouzelníka. V originálním znění se mu říká Sorcerer Supreme, což je titul udělený praktikovi mystického umění, který má největší dovednosti a ovládá větší část magických energií, než jakýkoli jiný organismus v daném světě nebo dimenzi. Jeho největším záporákem je Dormammu, vládce „Temné dimenze“, jehož neteř Clea se později stane Strangeovou manželkou.

Příběhy nejvyššího kouzelníka Doctora Strange obsahují surrealistickou malbu a mystiku a staly se oblíbenými zejména u vysokoškoláků. V rámci MCU se Doctor Strange představil ve vlastní sólovce a 3 dalších filmech. Doctor Strange in the Multiverse of Madness (2022) bude jeho 5. snímkem a kdo ví, třeba se i ukáže v novém Spider-Manovi, když chrání svatyni v New Yorku – Sanctum Sanctorum.

Doctor Strange vs. Doctor Fate

Strangeova samostatnost mu dává vrozenou výhodu nad Doctorem Fatem. Doktor Fate je nesmírně silný, ale většinou spolupracoval s Justice Society of America nebo jinými čaroději, zatímco Strange byl povětšinou sólový hráč, který si všechno dělal po svém a na vlastní pěst. Výjimkou je pouze jeho působení u Avengers, Defenders, Iluminati, Midnight Sons nebo Infinity Watch, kdy se jednalo o existenční problém celé planety či dokonce vesmíru. Kdyby šlo do tuhého, měl by nakonec Dr. Strange i více spojenců.

Další výhodu by mu mohl poskytnout artefakt zvaný Crimson Bands of Cyttorak. Většina komiksových fanoušků zná jméno Cyttorak kvůli Juggernautovi. Cyttorak je temný bůh, který již existuje od doby středověké čarodějnice Morgan le Fay. Byl fanaticky uctíván, ale později byl vyhnán z naší reality, kdy se uchýlil do jiné dimenze – Crimson Cosmos, kde čas prakticky neexistuje. Jeho artefakt Crimson Bands of Cyttorak byl ukován v Babylonu 900 let před naším letopočtem. Mohli jsme ho vidět ve filmu Doctor Strange (2016), kdy ho Strange použil na Kaeciliuse, aby ho úspěšně zpacifikoval při bitvě o newyorskkou svatyni. To by bezpochyby zastavilo i Doctora Fatea, který by proti tomu nezmohl vůbec nic.

Navíc v průběhu let nashromáždil Strange další mystické artefakty. Vždy má Oko Agamotta a jeho Levitační plášť, ale také nasbíral všechny předměty od svých nepřátel. V jeho sbírce tedy najdeme Axe of Angarrumus, Book Of Cagliostro, Book Of Vishanti, Wand of Watoomb, Talisman of Abraxas nebo The Darkhold. Strávil mnoho času učením, jak tyto předměty používat a očistil je od všech zlých vlivů. Se všemi těmito mocnými artefakty může Strange zastavit téměř jakoukoli magickou hrozbu. Je navíc zvyklý bojovat s bytostmi, které jsou mnohem silnější než on, a přesto je dokáže porazit. Pro Fatea by mohly hovořit větší zkušenosti. Doktor Fate totiž bojuje se zlem od druhé světové války, kdy archeolog Kent Nelson našel helmu Nabu a připojil se k Justice Society of America. Když bojujete s Doctorem Fatem, nečelíte pouze jemu, ale také proti vám stojí samotný Nabu.

Když se dva snaží přijít na to, jak nejlépe porazit své nepřátele, dává to jistou výhodu. Doctor Fate takto vyhrál ve většině soubojů. Ovšem ne vždy to je ku prospěchu, protože mnohdy spolu dva zkrátka nevyjdou. Největším problémem vztahů Doctora Fatea a Nabua je to, že se ne vždy shodnou na nejlepším postupu. Toho by mohl využít Doctor Strange, který s entitami typu Nabu má velké zkušenosti. Bůh řádu Nabu existuje po tisíciletí a má asi větší znalosti kouzel než Strange. I když o tom se dá polemizovat, jelikož Strange má Kámen času, takže klidně v čistém času mohl žít po tisíciletí. Doctor Fate má také Tower of Fate, věž bez dveří nebo oken, která obsahuje velké množství kouzelnických knih. Když nepomáhá svým přátelům, je zde a učí se z knih. Zcela sám, bez Nabua.

Výsledek

Jednoznačným vítězem se stává Doctor Stephen Strange. Jeho artefakty jsou ideální na souboj Dr.Fate/Nabu a hravě by je dokázal zpacifikovat třeba pomocí Crimson Bands of Cyttorak nebo by je zacyklil Agamottovým okem. Dále má slušnou výbavu jiných schopností a dokázal porazit celou řadu mnohem silnějších bytostí než je Nabu.

Doctor Strange vs. John Constantine

Vzhledem k tomu, že obě postavy umí ovládat čas, tento souboj by byl mnohem vyrovnanější. Constantine totiž díky synchronicitě dokáže do jisté míry ovlivnit čas a prostor. Otázkou zůstává, kdo by měl v tomto ohledu navrch? Strange díky síle jednoho z Kamenů nekonečna nebo Constantine se svojí ultimátní schopností? Která síla je z těchto dvou dominantnější? Vyrušil by Kámen času tuto schopnost? Nebo by tomu bylo naopak?

I když je zcela zřejmé, že Strange jednoznačně vyhraje, co se týče surové magické síly, Constantine je ten poslední člověk, kterého byste mohli podcenit. Je totiž úskočný jako šváb. Pokud jste magický uživatel a chcete bojovat s Johnem Constantinem, musíte se připravit na každou možnost, na kterou si vzpomenete. A ani to vlastně nemusí stačit, protože John vždycky uměl přijít s nečekaným řešením situace. Jeho vychytralost a prohnanost jsou pověstné a nemá žádné meze. Jak by John reagoval na Strangeovy magické dovednosti?

Doctor Strange a John Constantine jsou oba učenci ve svém oboru, kteří shromáždili neuvěřitelně silné zbraně a talismany magie. John Constantine vlastní kabát s démonickými silami, jeho The Twin Blade může zabít i všemohoucí bytost a pronikne silnými povrchy. Chvíli John využíval i Svatý Grál, jenž je zdrojem neomezené božské síly. Hodně by tak záleželo, v jaké době by se tito dva kouzelníci potkali a jaké artefakty by měli po ruce.

Výsledek

Doktor Strange vyhraje 5 z 10 soubojů kvůli své nesmírné magické síle. Constantine by dokázal Strange překvapit ve 4 případech a v jednom případě by souboj skončil remízou. Obě strany by byly kriticky zraněny a výsledek nejasný. Zajímavý by byl také souboj párů – Doctor Strange a Clea versus John Constantine a Zatanna Zatara. Zde je však ještě více neznámých, takže by to mohlo dopadnout různě. Jaký je váš osobní tip? Na koho byste si vsadili?

(Zdroje obrázků: Dr.Strange vs. John Constantine – deviantart.com/it­toogamy; Dr.Strange vs. Dr.Fate – deviantart.com/camo-flauge)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Tony Trojan
Tony Trojan
Redaktor

Kde nás najdeš