Doctor Doom

Doctor Doom

EVIL neděle
Doctor Doom

Král Latverie, geniální vědec, mocný mág, úhlavní nepřítel Fantastické čtyřky, pomocník Santy Clause či muž, který zabil Thanose. Všemi těmito tituly se může pyšnit Victor von Doom.

1565 0
18. duben 2021, napsal Excelsior

Komiksová historie

Vůbec poprvé se postava Dooma vyskytla v komiksovém sešitu The Fantastic Four #5 v červenci 1962 a nevytvořil ji nikdo jiný než duo Stan Lee & Jack Kirby.

Victor je potomkem rumunských kočovných cikánů. Konkrétně čarodějky Cynthie a lékaře Wernera von Doomových. Jejich kmen se usadil v Latverii – fiktivní zemi ve východní Evropě, kde později Victor vládl. Neměl to však vůbec lehké. V dětství mu matku vzal pekelný démon Mephisto (respektive její duši) a výchova tedy zůstala čistě na otci. Ten se následně nepohodl s tehdejším latverským vládcem, zvaným jednoduše Baron. Werner byl totiž označen za vraha Baronovy nemocné ženy, kterou nedokázal vyléčit, a tak i se synem uprchl.

Záhy po otcově smrti se Victor díky čarodějným knihám a artefaktům po jeho matce začal zajímat o magii, ve které vynikal. Taktéž si našel vřelý vztah k technologiím a vědě, v důsledku čehož byl přijat ke studiu na Empire State University. Na škole se seznámil s Reedem Richardsem alias Mr. Fantasticem, géniem na jeho úrovni. Zájem o vědu z nich udělal velmi dobré přátele, bohužel ne napořád.

Když von Doom sestrojil vynález, díky kterému by mohl komunikovat s mrtvými a osvobodit duši jeho matky ze spárů Mephista, nastala chyba ve výpočtech a stroj mu vybouchl přímo do obličeje. Exploze mu způsobila trvalé následky. Zejména četná poškození tváře, která byla nenávratně zohavena a šeredně zjizvena. Od tohoto okamžiku už o něm můžeme hovořit jako o padouchu Doctoru Doomovi. Jeho úplný přechod na temnou stranu dokončila jeho typická maska, kterou si nedočkavý nasadil ještě žhavou. I se zbytkem brnění ji obdržel od tibetských mnichů, kteří ho 8 let cvičili.

Po nabytí mnoha nových zkušeností, vědomostí a schopností se navrátil do své domoviny Latverie, kde svrhnul tamního vládce, sám se stal králem a pozdvihnul životní úroveň v zemi. Jako v pohádce se tam však s Doomem na trůnu rozhodně nežilo.

Dále se Doom snažil zlikvidovat Fantastickou čtyřku, leč neúspěšně. Považoval totiž Reeda za viníka oné osudové nehody. Dokonce se proti nim spojil s Namorem Sub-Marinerem.

Během následujících let toho zažil opravdu hodně. Například se nedopatřením zmenšil a navštívil tak Mikrosvět/Micro­verse, kde se nejdříve choval přátelsky a bavil místní lid svými kouzly, ale pak si celé království podrobil. Jeho panování skončilo až s příchodem Fantastické čtyřky, která ho přemohla, načež se všichni vrátili zpět do našeho světa.

Také byl na čas uvězněn v pekelné dimenzi, ze které unikl portálem, jenž byl omylem vytvořen Mjölnirem, který letěl skrz dimenze. Doom se chtěl Thorova kladiva zmocnit, ale bohužel pro něj nebyl hoden.

Schopnosti

Magie

Jak je uvedeno výše, Doom zdědil po své matce neobvyklé nadání v oboru magie a mystických umění. Je dosti zběhlý v praktikování černé magie, voodoo či teleportace a cestování časem. Také se od mimozemské rasy Ovoids naučil přenést svou mysl a vědomí do jiné bytosti, což mu také již zachránilo život. Doctor Strange jej dokonce označil za jednoho z nejlepších čarodějů, které potkal.

Rozum

Další zbraní (zřejmě nejmocnější) je jeho mozek a intelekt. Victor se inteligencí vyrovná i Tonymu Starkovi, Bruci Bannerovi či Shuri. Jeho IQ dosahuje bezmála 200 bodů. Je nadaný v odvětvích fyziky, (bio)chemie, genetiky, robotiky, kybernetiky, high-technologie a v mnoha dalších. Díky svému géniu má na svědomí první stroj času a „přístroj na superschopnosti“. Též vyniká ve strategii, manipulaci a vůdcovství. Síla a mu však také nechybí – ve zbroji unese až 2 tuny.

Výzbroj

Samotný kovový oblek by se s přehledem vyrovnal Iron Manovi. Tím se ostatně inspiroval a přidal do výbavy trysky do bot, hypnotické rukavice nebo takzvaný Thermo-Energizer (zařízení pro absorbování a uložení tepelné energie ze slunečních paprsků a její následné využití k napájení obleku, zkrátka solární panel; nedá se použít současně se silovým polem). Dále obsahuje bojové rakety, jetpack k letu, přístroj pro elektrifikaci, lasery, silové pole, přívod vzduchu, čidla a 2 malé nukleární reaktory.

Další pomůcky

A jelikož mu to nikdy nestačilo a chtěl víc a víc, tak kradl a půjčoval si schopnosti od jiných. Měl v držení mnoho kosmických atributů, například Mandarinovy prsteny Makluan, prkno Silver Surfera, obě rukavice nekonečna nebo kosmickou krychli = Tesseract. Zálusk měl i na sílu Terraxe (Galactova heralda), dále chtěl třeba zotročit Hulka, ovšem neuspěšně. 

Filmy, seriály a hry

Na stříbrném plátně jsme Victora von Dooma mohli poprvé vidět ve zrušeném filmu o Fantastické čtyřce r. 1994. Mohli, ale neviděli. Debutoval až o 11 let později ve filmu zaměřeném na tento tým. Herec Julian McMahon jej ztvárnil zde a v pokračování s podtitulem Silver surfer. Nebyl ovšem zdaleka tak mocný a k jeho schopnosti ovládat elektřinu (ano, jediné, co uměl) přišel se zbytkem týmu ve vesmíru, při zásahu kosmickou bouří. Následně přišla rebootová verze z roku 2015. Na svou premiéru v MCU Doom teprve čeká. 

V animované podobě se Doctor Doom poprvé objevuje v americkém kresleném televizním seriálu z roku 1966 The Marvel Super Heroes. Dále figuroval v animovaných seriálech od (The New) Fantastic Four, přes Spider-Mana (and His Amazing friends), The Fantastic Four, The Incredible Hulk, Spider-Man (Secret Wars), Fantastic Four: World's Greatest Heroes, The Super Hero Squad Show, Iron Man: Armored Adventures, The Avengers: Earth's Mightiest Heroes, Ultimate Spider-Man 2012, Avengers Assemble, až po Hulk and the Agents of S.M.A.S.H., který pochází z roku 2013. Většinou Doctor Doom zastával jen epizodní role.

Z her zmiňme alespoň Marvel: Ultimate Alliance pro PlayStation a Xbox, poté Marvel Future Fight a Marvel Contest of Champions pro mobily.

Zajímavosti

  • Nejoblíbenější záporák Stana Leeho.
  • Stal se členem uskupení Cabal (protipól Illuminátů) po boku Normana Osborna, Emmy Frost, Namora, Lokiho a Hooda.
  • Během Secret Wars získal sílu Beyondera.
  • Dokázal jako jeden z mála rozbít štít Kapitána Ameriky (dále to byli Thanos, Molecule Man, Serpent, Loki, Hyperion a Namora – ženská verze Namora).
  • Dokázal zabít Thanose.
  • Stal se pomocníkem Santy Clause. (Celá záležitost je více rozebrána ve starším článku.)
  • Zabil ho alternativní Deadpool.

(Zdroje obrázků – marvel.com)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama
ComicShop.cz