DC povstává a vyráží do filmového souboje se vztyčenou hlavou!

DC povstává a vyráží do filmového souboje se vztyčenou hlavou!

Marvel vs. DC
5 / 5 560 4
25. srpen 2020, napsal Michal Černý

Dneska si povíme, proč může DC/Warner Bros. na filmovém plátně konečně reálně konkurovat svaté trojici Disney/Marvel/Sony.

DC povstává a vyráží do filmového souboje se vztyčenou hlavou!

Nekonečná rivalita mezi těmito dvěma velikány komiksové světa se z komiksů přenesla do seriálů, filmů a nakonec i her. A zatímco na poli knih a sešitů, televize a her je tento pomyslný zápas v ringu celkem vyrovnaný po celý čas, filmové odvětví je několik posledních let v případě DC lehce na kolenou. A ne, že by za to mohla až tak kvalita snímků. V tomhle případě je to spíš přešlapování na místě, tvorbu bez hlubšího konceptu a taky si osobně myslím, že i jakýsi posttraumatický šok, který způsobil úspěch MCU.

Co se stalo s DC filmy po roce 2008?

No, nestalo se s nimi téměř nic, jen jich zkrátka přestalo být tolik, jako u ,,konkurence“. A přitom až do konce 90. let vládli plátnům a televizím právě Superman s Batmanem. Jenomže pak přišli krátce za sebou Blade, Spider-Man a X-Meni a fanoušci po celém světě mohli začít jásat. Konečně mohou jít do kina na všechno. Samozřejmě se našly snímky jako Elektra nebo Catwoman, které se ve slušných společnostech nezmiňují, ale v r. 2005 vzniká Nolanova The Dark Knight Trilogy a vše je zapomenuto. No a pak přichází léta páně 2008, Kevin Feige a raketový vzestup Marvelu. A taky poněkud překvapivá neschopnost ze strany DC reagovat.

Vždyť se na to podívejme. Ve stejném roce jako Iron Man vychází i The Dark Knight. O rok a tři Marvel filmy později se ukazují v kinech Watchmen, ale ti patří do DC asi tak stejně, jako do Marvelu Star Wars, tedy jsou tam, ale ve svém vlastním a nepřístupném vesmíru. 2010 patří souboji Iron Man 2 – John Hex. Kdo z vás viděl Johna Hexe a kdo ano, komu se líbil?

A teď to přichází. Další tři Marvel zářezy a z DC přichází Green Lantern. Ale tehdy si neměli kluci co vyčítat, neboť ten byl následován ještě horším druhým Ghost Riderem. 2012 – The Dark Knight Rises, ovšem po něm další 4 Marvelovky. Snaží se to zachránit Man of Steel se skvělým Henry Cavillem, ale přichází ta největší rána. Celých 11 Marvelovek za sebou doražených následně snímkem Batman v Superman: Dawn of Justice, který zkrátka neměl dostatečnou sílu na to, aby tomu všemu dokázal konkurovat. Stejně tak průměrná týmovka Suicide Squad.

Následují další tři Marvel výstřely, odpovědí je povedená Wonder Woman a ve stejném roce po dalších dvou M filmech také Justice League, což byla jedna z největších chyb WB. Dodnes se neví, zda to Joss Whedon sabotoval záměrně, anebo se regulérně pomátl. Ať tak či tak, k něčemu to dobré bylo. Asi tenkrát někdo pochopil, že není dobrý nápad chtít dohnat druhé tak, že vytvořím nahonem týmovku, aniž by to dávalo smysl. A že vůbec není třeba vydávat x filmů ročně, když na to hlavně nemám vybudované potřebné zázemí.

A tak zatímco se na nás řítí neustále se zvětšující záplava marveláckých charakterů, z druhé strany tu vyskočí Aquaman, tu Joker, jinde zase Shazam. V klidu a bez spěchu.

Co se stane s MCU po začátku 4 fáze?

Odpovím podobně jako u předchozí otázky. Skoro nic, jen bude obsahovat víc filmů, víc postav a celkově se více přiblíží komiksům. Ale pořád to bude rodinná podívaná pro všechny se schovanými detaily pro znalce. A to je výhoda a zároveň prokletí, které může a pravděpodobně i nějakým způsobem ublíží nejen této fázi, ale všem dalším. I přes to, že spousta dalších velkých a oblíbených postav na svůj debut teprve čeká.

Pojí se s tím jedna velmi známá věc, a to jsou filmová práva. Jak už všichni víme, Marvel nemá od počátku MCU práva na všechny svoje postavy a těžko je sbírá zpět. Aktuálně má samozřejmě největší trable se Sony, ale to jsou trable velmi relativní. Někomu by to přišlo jako překážka, ale studio to dokázalo skvěle uchopit a vystavět příběh od úplného začátku, kdy po světě neběhají ihned všechny charaktery, ale jsou divákovi postupně představovány, což vede k většímu propojení diváka a univerza samotného.

Samozřejmě, zase naopak, Warner Bros. vlastní kompletní práva na DC postavy, takže si s nimi mohou dělat co chtějí a mít je kdekoliv. Jim to naopak velmi nepomohlo, neboť si s tím velmi dlouho neuměli poradit. Někdy je tedy skutečně lepší nemít vše najednou, hlavně ve chvíli, kdy nevíte, co s takovou náloží ve skutečnosti dělat.

Ale abych se vrátil k Marvelu. Tam tahle expanze bude zkrátka pokračovat, nově i ve formě seriálů. Jak už ale bylo řečeno, jako diváci už tak trochu víme, co bude následovat, protože proč dramaticky měnit to, co zatím funguje? Ani nemluvím o tom, že Infinity Saga byl zatraceně vysoký výkop a takhle epickou ságu bude teď hodně těžké překonat. Co studio udělá, až bude muset vyměnit všechny známé tváře, které to teď zachraňují, netuším. Otěže tak možná v nějaké míře převezme Sony se svým pavoučím vesmírem.

Proč má DC reálnou šanci konkurovat MCU, potažmo Marvelu celkově?

Jak už jsem říkal, zdá se, že se v DC vykašlali (aspoň prozatím) na spojení všech filmů dohromady a i když samozřejmě takový vesmír vzniká, jsou tu vedle něj i další projekty, které ani nemají ambice být něčím spin-offem, prologem, anebo čímkoliv jiným.

Navíc je tu taky evidentní fakt, že zatím každý chystaný snímek vypadá jinak a člověk má z něj i rozdílné pocity. Black Adam připomínající God of War mě zajímá, stejně tak jako naprosto famózně vyhlížející The Batman s Pattinsonem. Či je libo povedené kostýmy a skvěle vypadající promo arty ke Gunnově Suicide Squat? O Justice League Snyder Cut nemluvím vůbec. Zkrátka, ať se podíváte na jakýkoliv budoucí DC projekt (včetně her), čiší z toho nová energie, nápady a snaha se vymanit z role toho, kdo neustále jen stíhá Avengers. DC, a říkám to s velikou opatrností, teprve teď vstupuje do období, které zažívalo MCU po roce 2010.

Marvel tak navzdory stále širšímu publiku bude bojovat o přízeň hardcore komiksových fandů, pro něž pomalu přestává být způsob zfilmování jejich hrdinů zábavný, důležitý a až na výjimky jakkoliv přitažlivý. Pozornost tak bude spočívat opět na jednotlivcích, jako je Wolverine, Spider-Man, členové F4, nováčci v Sony-Verse a pár záporáků, ale záležet bude taky samozřejmě na jejich hercích a scénáři. V každém případě, DC/WB má aktuálně skvělou příležitost postavit se na stejný stupínek, na jakém stojí MCU a Sony a tvrdě si do něj kopnout.

Nakonec, taková situace může pomoct úplně všem, to znamená ne skalním fanouškům DC, ani Marvelu, ale všem příznivcům komiksů.

(Zdroje obrázků – movieweb.com, wegotthiscove­red.com, screenrant.com, Twitter/Matt Reeves)


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

marvel

Marvel tak navzdory stále širšímu publiku bude bojovat o přízeň hardcore komiksových fandů, pro něž pomalu přestává být způsob zfilmování jejich hrdinů zábavný, důležitý a až na výjimky jakkoliv přitažlivý.

Můžete toto rozvést, nějak jsem to nepochopil. Vzhledem k tomu, že ENDGAME byl naprostý vrchol, který rozhodně byl zábavný,důležitý a přitažlivý.A od té doby nic dalšího krom Spidermana do světa nešlo.

Jenomže ani Endgame nebyla pro spoustu lidí žádný vrchol. Pro mě osobně byla mnohem lepší týmovka Infinity War. Ona totiž zábavnost a přitažlivost je dosti osobní pojem. Stejně jako se lidem vždy bude líbit jiný Spider-Man. A řeč je o tom, co bude. Řekni mi schválně, kolik filmů ze 4 fáze Tě skutečně jako fandu komiksů opravdu láká, že bez toho nemůžeš spát? :)

IW byla jiná možná lepší, EndGame jí doplnila přesně tak jak měla nebo možná jak si „spoustu“ lidí přálo. Nevím co je to spousta lidí nebo co by si kdo představoval víc. Důstojně zakončené finále. Já jsem vděčný komiksový fanda. A když se podívám na 4 fázi, kde je to půl na půl filmy vs. seriály tak se hodně těším. Pořád je to pro mě zábava a splněnej sen, mít hrdiny o kterých jsem četl před 30ti lety nebo je sledoval v seriálech přes satelit, na filmovém plátně. Nepřijde mi že by hardcore fandové jak naznačuješ, měli najednou odcházet do důchodu :) .

takže vzhůru na New Mutants

Autor článku

Michal Černý
Michal Černý
Administrátor

Kde nás najdeš


PILSCO