Carnage

Carnage

EVIL neděle
0 2
31. prosinec 2017, napsal Mia

Tenhle článek by měl mít podtitul „evilnedělní resty“, protože vinou neovlivnitelných okolností se nám tento vyžádaný symbiont přesunul na samotný konec roku, což je vzhledem k tomu, o koho se jedná, vlastně velmi přízračné.

Carnage

Tenhle článek by měl mít podtitul „evilnedělní resty“, protože vinou neovlivnitelných okolností („Máš připravené dárky?“ „Sakra, to už je 24.?“) se nám tento vyžádaný symbiont přesunul na samotný konec roku, což je vzhledem k tomu, o koho se jedná, vlastně velmi příznačné.

Opožděný vánoční dáreček jménem Carnage je tak trochu dva v jednom, protože dost dobře nelze hovořit o Carnagovi, pokud pomineme Cletuse Kasadyho. Tento chlapík je snem každého alespoň trochu vyšinutého, krve-chtivého symbionta, neboť na hledání příkladnější ukázky učebnicového psychopata bychom potřebovali Cerebro. Už jako dítě byl andílek k zulíbání. Zatímco jeho vlastní otec zabil jeho matku, on „alespoň“ babičku. Jeho vztah k ostatním lidem nijak nevylepšil ani pobyt v sirotčinci St. Estets, kde byl oblíbeným terčem šikany (komu připomíná ještě o maličko „víc dark“ verzi Rorschacha z Watchmenů, ruku nahoru!). Jistě netřeba dodávat, že ji s gustem mnohonásobně surověji oplatil. Takové dětství jednoho k filantropii nemotivuje a na Kasadyho pobyt za mřížemi se nečekalo dlouho. Jeho spoluvězněm nebyl nikdo jiný než Eddie Brock, hostitel symbiotické formy života známé jako Venom. Cletus Kasady osobně se nám poprvé představil v komiksu Amazing Spider-Man #344 (1991), Carnage v Amazing Spider-Man #360 (1992), pokud se vám zachtělo originu, hledejte Amazing Spider-Mana #345 (1991).

Pokud Carnage a Cletuse něco od samotného počátku spojovalo, pak to byla touha po násilí a ničení. Oba prahli po krvi téměř zoufale a jejich spojení by se tak bez nadsázky dalo nazvat osudovou záležitostí. Samotné zrození Carnage je ovšem lehce sporné, jelikož komiks nám v tomto bodě předkládá události trochu jinak, než je tomu v seriálu Spider-Man z roku 1994, kde se tento symbiont objevil a řádně zatápěl našemu superhrdinskému Benjamínkovi. Budeme-li se držet komiksu, pak ke spojení Cletuse Kasadyho a Carnage došlo tak trochu náhodou. Venom s Brockem po krátké interní debatě usoudili, že společně se jim bude z cely utíkat mnohem lépe a probourali si cestu ven. Eddie ovšem netušil, že v sobě Venom nosí potomka, kterého při svém útěku zanechali na prasklině ve zdi, kterou obratem využil k útěku i Kasady – a mimozemské mimčo se na něj láskyplně přichytilo. Pokud upřednostníme seriálovou verzi, pak budeme přímými svědky debaty Eddieho Brocka s Venomem na téma efektivnější pomsty, což viděl a vyslechl i Cletus, který ve spojení se symbiontem spatřoval vyvrcholení svého surového života a pro možnost stát se hostitelem byl schopen všeho. Tato šance se mu skutečně naskytla a on s otevřenou náručí přijal krvavě rudého symbionta a společně se stali Carnagem – šílenstvím, masakrem, krveprolitím.

Carnage dalece přesahuje svého „otce“ Venoma a jeho hostitele, mimo jiné proto, že jeho vztah s Clentusem je takříkajíc více…symbiotický. Nejedná se o dvě entity v jednom těle, ale o dokonalé spojení dvou šílenců za účelem stvoření dalšího, trochu jako implodující rodičovství. Carnage o sobě hovoří v první osobě jednotného čísla, tedy žádné „my“, ale „já“, neboť jeho propojení s hostitelem dosáhlo takové úrovně, že koluje v jeho krvi, vlastní již nemajíc.

Jednalo se o jednoho z nejsurovějších a nejbezohlednějších Spider-Manových protivníků, k jehož zničení bylo nutné spojit síly nejen s přáteli, ale i nepřáteli. I v případě jeho pádu se rozchází komiks se seriálem. V případě Carnagovy seriálové „smrti“ byla jednak vynechána dočasná „spojenecká“ linka s jeho „otcem“ Venomem a zrození dalšího symbionta (jménem Toxin) a jednak k jeho zničení došlo podstatné méně epickou cestou – férovkou s Venomem s trochou té záchrany hrdiny na poslední chvíli. V obou případech ovšem figurovala moudrá věta Madam Pavoučice „Přátele si drž u těla, ale nepřátele ještě blíž.“. Komiksový Carnagův pád vyžadoval (kromě Spideyho) asistenci Fantastické čtyřky, taťky Venoma, synka Toxina a Black Cat, nakonec se však svým způsobem jednalo o problém, který se vyřešil sám. Carnage byl roztržen vejpůl na samé hraně oběžné dráhy budoucím členem prvních New Avengers, Sentrym, s nímž donedávna spoluvěznil ve vězeňském zařízení Raft (New Avengers #1–2). Krvavě rudý symbiont ovšem nebyl tak docela poražen, jak už to tak v komiksech bývá, zkrátka ani v případě padouchů není ve světě Marvelu padlý tak docela padlým.

Co o Carnageovi možná (ne)víte:

  1. Cletus Kasady byl od Carnage tu a tam oddělen a symbiont si zaskočil i k jiným hostitelům. Byli jimi například Silver Surfer, Doctor Octopus nebo Spider-Manův klon Ben Reilly.
  2. Tato vyšinutá creepa se dočkala hned několika herních zpracování (např. v The Amazing Spider-Man 2, kde představoval konečného bosse celé hry, Lego Marvel Super Heroes, Spider-Man, Maximum Carnage a Spider-Man: Shattered Dimensions) a dvou seriálových, v sérii Ultimate Spider-Man (zde je věrný své předloze a zůstává surovým šílencem) a Spider-Man Unlimited (zde má podobu rudé, kostnaté příšery a vsadím svou plyšovou Old Lace, že něco takového číhá pod postelemi paranoidních a horory zblblých dětí).
  3. Carnage „podědil“ Venomovu sílu, ale na rozdíl od něj není schopen rozlišit dobro a zlo, což ho činí nevypočitatelným a smrtelně nebezpečným. Má tak silnou kůži, že dokáže odolat i přímé střelbě, uzvedne až 80 tun a jeho bojovou specialitou je proměna vlastního těla ve zbraně, zejména si oblíbil transformaci svých rukou do drápů ostrých jako břitva, případně do formy kladiva. Celkově je Carnage velmi pružný a dokáže své tělo „natáhnout“ do mimořádných rozměrů. Na rozdíl od Venoma na něj tolik neúčinkují akustické zbraně, je však velmi citlivý na vysoké teploty. Není ani tolik jako „taťka“ ovlivněn působením Spider-Mana, zejména proto, že s ním nebyl propojen a jeho vzhled se tak liší a působí mnohem děsivěji, často nabývá až nehumanoidních proporcí.

Tak co, brali byste parťáka, který se vám zažere tak hluboko pod kůži, že se vám odloučení od něj bude jevit jako nemožné?


Nábor do redakce

Mám zájem!Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Komiksy - Carnage

Zdravím, super článok, chcel by som sa opýtať ktoré komiksy by som si mal kúpiť aby som vedel čo najviac o Carnage-ovi. Vďaka za odpoveď. 👍👍

Ahoj, omlouvám se, že to trvalo, ale můžeme vybrat z jeho prvních výskytů:

  • Amazing Spider-Man #344 z února 1991, kde se poprvé objevil Casady
  • Amazing Spider-Man #361 z dubna 1992, kde se už objevil jako Carnage.

A mě se pak ještě líbila série Carange (2010 – 2011) a navazující Carnage U.S.A. 🙂

Autor článku

Mia
Mia
Administrátor

Kde nás najdeš


Nábor do redakce

Mám zájem!