Captain America Comics # 1

Captain America Comics # 1

Captain America Comics # 1

10. srpen 2018 Mia Retro pátek 0

Dneska se podíváme na úplně první komiks jednoho z nejstarších a nejznámějších hrdinů Marvelu, který zachránil Timely Comics od krachu a vyrovnal síly mezi budoucím Marvelem a tehdejším Detective Comics. Králem retro pátku budiž Captain America!

První komiks s titulem Captain America spatřil světlo světa 20. prosince 1940 (ačkoli se uvádí i březen 1941, faktické datum vydání je ovšem to, které předchází útoku na Pearl Harbor) a vzhledem k době, v jaké k tomu došlo, jeho popularita byla okamžitá a raketovou rychlostí stoupala. Nacisté rozlezlí po světě, vstup USA do války visel ve vzduchu a poslední muži vyčkávali na své povolávací rozkazy – ideální doba na to, zapracovat na troše toho patriotismu. Faktem je, že původní Captain America nebyl určen jen pro děti, ačkoli právě u nich byl z logických důvodů nejpopulárnější (zejména pak klub Sentinels of Liberty, který propagoval). Cestu si našel i k vojákům na frontě, kde úspěšně zvyšoval morálku a odvahu bojujících mužů.

Z obálky Captain America Comics #1 pochází notoricky známá scéna Capa, kterak knockoutuje Hitlera, kterou jistě všichni známe z filmu Captain America: First Avenger a jedná se o jediný komiks, kde má Captain America jiný než kulatý štít. Změnu z trojúhelníkového „rytířského“ štítu na kulatý zdůvodňuje autorská dvojice Joe Simon a Jack Kirby ryze praktickými důvody – kulatý štít otevíral zcela nové možnosti použití, práce s ním byla akčnější a zajímavější pro čtenáře (a zřejmě se také jednalo o historicky první reklamu na frisbee). Kresba prvního Capa nám dneska může připadat zvláštně úsměvná až patetická, ale je třeba mít na paměti dobu, kdy tento komiks vznikal. Svou stopu na důrazu, s jakým Cap potíral nacistického molocha, bezpochyby zanechal i fakt, že Simon a Kirby byli Židé (stejně jako autorská dvojice Jerry Sieger a Joe Shuster, kteří stvořili Supermana).

CA #1 obsahuje celkem tři příběhové části – Meet Captain America, nekomiksové povídání Captain America and the Soldier's Soup, které pro naše účely není ničím zásadní, a Captain America and the Riddle of the Red Skull. Celkově nás komiks seznamuje se třemi nejdůležitějšími událostmi v Capově životě – setkání s doktorem Erskinem, který mu aplikuje supervojácké sérum, setkání s jeho budoucím parťákem Buckym Barnesem a první střet s jeho budoucí nemesis – Red Skullem.

Úvodní část celého čísla, tedy seznámení s Captainem Americou, události nijak nezdržuje – hned na začátku můžeme vidět schůzi představitelů vojenských sil v tajné laboratoři, kde má dojít k prezentaci nové superzbraně – séra vyvinutého doktorem Abrahamem Erskinem (vystupujícím pod jménem Joseph Reinstein), které po aplikaci dokáže z průměrného člověka vytvořit supervojáka mimořádné síly. Tím (pod)průměrným zkušebním subjektem je nám dobře známý Steve Rogers, tehdy ještě děsivě vychrtlý, neduživý mladík, jehož síla netkví ve svalech, ale idealistické mysli a srdci vlastence. Sérum, bez zbytečného zdržování aplikované kovovou injekcí, bezchybně splnilo svou funkci a ze Střízlíka Rogerse udělalo superSteva. Neduživé tělíčko bylo nahrazeno vyrýsovanými svaly a vojenští pohlaváři mohli jásat. Jak už to tak bývá, v hnízdě se nacházela škodná – jeden z přítomných vojáků byl ve skutečnosti členem Gestapa a jeho cílem bylo ukrást supersérum a zabít Dr. Erskina. Krádeži séra novopečený supervoják zabránit dokázal, doktorově smrti bohužel ne. Byl tak jediným úspěšným produktem jeho snahy vytvořit nadčlověka.

Umístěný do vojenského kempu Lehigh, pod „tajnou“ identitou neschopného, líného a neuvěřitelně hloupého vojína Steva Rogerse, přijal kódové jméno Captain America a nikým nepoznán se vydal hájit spravedlnost (a mlátit nácky při každé příležitosti). Steve velmi rychle navázal blízké přátelství s maskotem regimentu – mladičkým Buckym Barnesem. Jejich vztah má nejblíže ke vztahu staršího bratra k tomu mladšímu. Ačkoli spolu tráví většinu volného času, Bucky o Stevově druhém já zprvu neví. Jak už to tak u deseti až dvanáctiletých dětí bývá, chvíli neposedí a když se budete „nenápadně“ vykrádat pryč, je jen otázkou času, kdy se půjdou podívat, kam to mizíte. Přesně tímto způsobem Bucky naboural Stevovo pečlivě střežené tajemství a načapal ho, jak se souká do kostýmu v barvě trikolory. Malý šibal ochotně slíbil, že si tohle epické tajemství nechá pro sebe, a Steve mu na oplátku splnil malý sen a učinil z něj svého parťáka v boji. Od tohoto okamžiku bylo sólovým výpravám konec a až do jednoho osudového výstřelu byli Captain America a Bucky Barnes nerozlučnou dvojicí.

Prvním „případem“ této dvojice bylo řádění hypnotizéra Sanda a jeho nohsleda Omara, kteří pořádali představení, kde se chlubili schopností předpovídat budoucnost, s obzvláštním zaměřením na nadcházející katastrofy. Vzhledem k době, v níž komiks vycházel, nebylo žádným překvapením, když se ze sebeprapodivnějšího padoucha nakonec vyklubal fanatický nacista. U této povedené dvojice tomu nebylo jinak, naštěstí tu byli Captain America a Bucky, aby jim včas vysvětlili, že v zemi svobody pro pošahané nácky není místo. A ještě při tom stihli zachránit agentku FBI Elizabeth Betty (Betsy) Ross, profesionální krásku v nesnázích a budoucí Golden Girl.

Další část začíná šachovou partií. Po šachovnici fanatický šachista posunuje figurky, které zastupují skutečné osoby – jedna figurka hned na začátku šachovnici opustí, admirál Perkins, jehož smrt je třeba vyšetřit těmi nejpovolanějšími – Captainem Americkou a Buckym Barnesem. Dvojici se navzdory vší snaze nepodaří zabránit ani druhé smrti důležité vojenské osobnosti, generála Ellswortha, jakmile se ovšem do hledáčku vraha dostane (svou mimořádnou „šikovností“) Bucky, Capův pohár trpělivosti přeteče.

The Riddle of the Red Skull nám představuje neikoničtějšího Captainova protivníka všech dob – Red Skulla. Je třeba mít na paměti, že tento Red Skull není tím, na kterého jsme zvyklí z pozdějších komiksů, není ovšem o nic méně krvelačný ani prohnaný. Tento Red Skull si potrpí na jednobarevné kombinézy, značka: čím větší svastika na hrudi, tím lépe. Vraždí holýma rukama a své oběti škrtí, přičemž se jim s gustem dívá do očí, dokud naposledy nevydechnou a jako bonus používá jed. Gurmán. Ty, které zabije, si Red Skull pečlivě vybírá – vždy jde o vysoce postavené (nejlépe vojenské) hodnostáře. Ne, že by ty méně zajímavé ušetřil z lítosti, ale jsou mu jednoduše ukradení. Na jeho killbillovském seznamu „zabít pět lidí“ se nachází i jména Kapitána Ameriky a Buckyho – při střetu s Capem se dokonce na chvíli zdá, že si jeho jméno může odškrtnout, ale pořád je tu Bucky. Na Red Skulla zaútočí ze zálohy a Capovi dá dostatek prostoru k tomu, aby se dal do pořádku a včas se zapojil do boje. Red Skulla společně poráží a při souboji se jim podaří rozbít i porcelánovou masku rudé lebky, kterou nosí. Odhalí tak totožnost fanatického vraha George Maxona, jehož kariéra tímto příběhem končí. Jak se ovšem v budoucnu ukáže, „Red Skull“ je stejně putovní titul, jako Captain America.

První Capův komiks v mé maličkosti vzbuzuje obrovskou vlnu nostalgie a nejspíš pro něj vždycky budu mít slabost. Ačkoli se jedná o vpravdě historický kousek, vyzrává na „legrační záležitosti moderní doby“, jako jsou například více či méně sofistikované způsoby, kterak nenápadně převléknout hrdinu z civilu do super-kostýmu. „Starý Cap“ jede na vlně konkurenčního Supermana a svůj kostým nosí pod civilem, stejně jako Bucky. Legrační, když si člověk uvědomí, že Capův originální kostým zahrnuje kroužkovou vestu. Ačkoli nelogičnost lehce brnká na strunku, za svou osobu musím uznat, že tvůrci si hlídají tak elementární věci, jako například kam schovat Capův štít. Jednoduše pokud se právě „neoperuje“ v blízkosti kempu Lehigh, svůj štít nemá a bojuje holýma rukama, pokud to situace umožňuje, nosí ho na zádech jako batoh. V tomto je ostatně původní, nekulatý štít kupodivu praktičtější.

Ti, kteří jsou již navyklí na tmavovlasého, urostlého Buckyho, při četbě tohoto staršího kousku nejspíš zapláčou. Ačkoli Cap sám se vizuálně vlastně příliš nezměnil a jeho kostým s typickými modrými kalhotami, červeno-bílými pruhy na břiše a hvězdou na hrudi ho charakterizuje po většinu času, jeho parťák ve své echt originální podobě tomu rebootnutému nemůže být vzdálenější. Tmavovlasému fešákovi předcházel nazrzlý klučina, zhruba desetiletý, který dokázal vytvářet průsery zdánlivě z ničeho, stejným způsobem, jakým kouzelník tahá králíky z klobouku. Ačkoli je jediným parťákem, který od začátku aktivně a s mimořádnou přesností používá střelné zbraně (i navzdory svému věku), pokud není zrovna poblíž Betsy Ross a je aktuálně nedostatek lidí v průšvihu, Bucky to jistí. Bezpečnému odstupu ze strany padouchů jistě nepomáhá ani fakt, že malý Bucky jednoduše neumí držet jazyk za zuby a občas mu ulítne nevhodná poznámka v extra nevhodnou dobu. Paradoxem je, že ačkoli je primárně tím roztomile zábavným elementem, je to velmi často on, kdo si všímá detailů a významně tak přispívá ke Capově vítězství. Ve výsledku se tato dvojice skvěle doplňuje a bez jednoho či druhého by první Captain America Comics neměl své nezaměnitelné kouzlo.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení článku se, prosím, přihlaš zde.

Průměrné hodnocení 5 / 5

O autorovi
Mia
Mia
Mia
Administrátor

„Fanatická fanynka Kapitána Ameriky a Buckyho Barnese, s příležitostnou obsesí pro padouchy a zastánkyně práv komiksových parťáků.“

Komentáře

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaš nebo zaregistruj.

Zatím nebyl napsán žádný komentář.