Big Hero 6

Big Hero 6

Big Hero 6

7. červen 2018 Píchy Týmy 0

V sobotu nás čeká premiéra Disney animovaného seriálu Big Hero 6: The Series, navazujícího na film z roku 2014. A protože se jedná o volnou adaptaci jednoho z méně známých týmů Marvelu, nebude na škodu se na zdrojový materiál podívat podrobněji.

V sobotu nás čeká premiéra Disney animovaného seriálu Big Hero 6: The Series, navazujícího na film z roku 2014. A protože se jedná o volnou adaptaci jednoho z méně známých týmů Marvelu, nebude na škodu se na zdrojový materiál podívat podrobněji.

Nejdříve, pro upřesnění, když říkám premiéra, myslím vlastně pokračování, protože první díl s názvem „Baymax Returns“ byl vypuštěn do světa už na podzim minulého roku. A když říkám volná adaptace, myslím opravdu volná. Jak už se u přenosu z Marvel komiksu (založeného na japonské kultuře) do formy Disney filmu vhodného pro děti dá očekávat.

Big Hero 6 je výtvorem dvojice Steven T. Seagle a Duncan Rouleau. Původně se měl tým objevit na stránkách Alpha Flight #17 v prosinci 1998, ale díky nedorozumění a zmatku ve vydavatelství byla jejich třídílná minisérie s názvem Sunfire and Big Hero 6 od Scotta Lobdella a Guse Vasqueze vydána už v září stejného roku. Publikační historie není vskutku velká a tým se dočkal další, tentokrát pětidílné minisérie až v září 2008.

Tým vznikl na popud japonské vlády, která viděla potřebu ve vlastní státem posvěceném superhrdinském uskupení. Za tímto účelem byla zformována přísně tajná organizace Giri jako konsorcium politických a obchodních těles. Ta měla rekrutovat potenciální členy týmu a zároveň zastřešovat jejich činnost.

Původní sestavu tvořili Silver Samurai, který byl přes námitky některých členů Giri ustanoven jako polní velitel. Dále Honey Lemon, GoGo Tomage a intrikářský byrokrat Mr. Oshima, který byl dosazen do funkce mluvčího Giri a koordinátora aktivit týmu. Členství bylo nabídnuto i třináctiletému géniovi jménem Hiro Takachiho, který ale kvůli jistým antipatiím k Silver Samuraiovi odmítl. Tedy alespoň do doby, než byla jeho matka unesena entitou známou jako Everwraith. Hiro následně sestrojil Baymaxe a zdráhavě se spojil se zbytkem týmu. Během boje jsou doplněni ještě hlavním superhrdinou Japonska, Sunfirem. Z další historie vyvstávají jen některé události. Například přesun z velitelství Giri do Japan's Cool World Amusement Park, odchod Sunfira a Silver Samuraie, kteří jsou nahrazeni Sunpyre a Ebon Samuraiem, načež je Hiro pasován na nového vůdce týmu. Následuje podlehnutí celého týmu ovládání mysli způsobeném modulem, který je implantován v Baymaxovi a následný konflikt s kanadským Alpha Flight, nebo spojení sil se Spider-Manem v boji proti Dr. Octopusovi a jeho Octobotům (příběh Ends of the Earth).

Členové týmu nejsou příliš známí ani většině fanoušků Marvelu (krom těch nejzarytějších). Výjimky tvoří Silver Samurai a Sunfire díky jejich napojení na Wolverina, resp. X-Meny. Pojďme si je tedy alespoň letmo přiblížit.

  • Silver Samurai (Kenuichio Harada) – Mutant, ronin, nelegitimní syn padoucha, někdejší bodyguard Viper, protivník Wolverina a člen Yakuzy. Jeho schopností je nabíjení jeho katany energií a následná bezproblémová destrukce většiny substancí na Zemi, s výjimkou adamantia. Když byl domněle zabit Elektrou v Iráku, převzal jeho místo tajuplný Ebon Samurai.
  • Honey Lemon (Aiko Miyazaki) – Tajná agentka a vynálezkyně. Její největší výdobytek je Power Purse, ze které dokáže vytáhnout téměř jakýkoli objekt díky nanotechnologii.
  • GoGo Tomage (Leiko Tanaka) – Propuštěná z vězení pod podmínkou přidání se k týmu. Její schopností je přeměnit svoje tělo do formy ohnivé koule energie schopné vyvinout obrovskou kinetickou energii (něco jako Negasonic Teenage Warhead v Deadpool filmech). Spouští této změny je, že Leiko vyřkne svoje kódové jméno.
  • Baymax – Původně ne víc, než vědecký project Hiro Takachiho, sloužící jako bodyguard, komorník a řidič ve formě robota s pohonem na vodní bázi. Po smrti Hirova otce však mladý vynálezce upravil Baymaxovu umělou inteligenci s pomocí otisku mentálních a emocionálních procesů postrádaného rodiče. Baymax se tak stal i Hirovým nejlepším přítelem a otcovskou postavou.
  • Sunfire (Shiro Yoshida) – Mutant se schopností rozehřát hmotu až na úroveň plasmy. Po čase opustil tým, aby se přidal k pobočce X-Corporation Charlese Xaviera v Indii.
  • Wasabi-No-Ginger – Expert na bojová umění používající několik různých mečů. Navíc dokáže materializovat svojí Qi energii, většinou do formy paralyzujících vrhacích nožů.
  • Fredzilla (Fred) – Disponuje schopností vyvolat obrovskou hmotnou auru ve formě stvoření podobného Godzille.
  • Ebony Samurai (Kiochi Keishicho) – V původním životě policejní důstojník v Tokyu, kterého zabil Silver Samurai. Jeho touha po pomstě ho přivedla zpět do světa, avšak po zjištění, že jeho vrah změnil strany a stal se bodyguardem japonského premiéra, dá přednost loajalitě vlasti před vlastní záští. Ohání se démonickou katanou.
  • Sunpyre (Lumina of Coronar) – Verze sestry Sunfira z alternativního vesmíru a princezna říše Coronar, která je ukryta hluboko v Mikrovezru. Do 616 reality se dostane skrze Power Purse, a proto uctivá Honey Lemon téměř jako bohyni. Po čase se spolu s Ebony Samurai vrátí do své říše.

První protivník týmu, Everwraith, je astrálním ztělesněním duší lidí, kteří se stali oběťmi náletů v Hirošimě a Nagasaki během druhé světové války. Dalšími antagonisty jsou pak X the Unknowable, monstrum stvořené z dětské malůvky a schopné se přeměnit v jakoukoli formu, Crimson Cowl a její verze Masters of Evil nebo Yandroth.

Big Hero 6 silně těží z prvků japonské kultury a tradice. Ať jde o samuraje, Kaiju (obří monstra ala Godzilla) nebo duchy. Z toho důvodu se může zdát celý jejich koncept na míle vzdálený klasickému vnímání komiksových superhrdinů, hlavně pro evropské a americké čtenáře. Zároveň tak ale vnáší do světa Marvelu podstatnou dávku rozmanitosti, a spolu s týmy jako Alpha Flight a Excalibur dokazuje, že nemusíte být Američan, nebo člen týmu s bází v USA, abyste byli platnými členy marvelovské rodiny. Nehledě na silný prvek ženského zastoupení (Honey Lemon, GoGo, Sunpyre), ne často viditelný ve více „tradičních“ týmech

Četli jste minisérie Big Hero 6? Máte to v plánu? Čím vám přijdou zajímavý a čím váš zájem naopak hasí? Řekněte nám o tom v komentářích.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení článku se, prosím, přihlaš zde.

Průměrné hodnocení 0 / 5

O autorovi
Píchy
Píchy
Píchy
Redaktor

„The world will look up and shout: "Save us!" .... and I'll whisper: "No!" ;)“

Komentáře

Pro psaní komentářů se, prosím, přihlaš nebo zaregistruj.

Zatím nebyl napsán žádný komentář.