Baron Helmut Zemo

Baron Helmut Zemo

EVIL neděle
0 0
7. leden 2018, napsal Mia

Není tomu tak dávno, co filmové spektrum marvelovských padouchů obohatil svými buclatými tvářičkami a totální absencí mimiky Daniel Brühl.

Baron Helmut Zemo

Není tomu tak dávno, co filmové spektrum marvelovských padouchů obohatil svými buclatými tvářičkami a totální absencí mimiky Daniel Brühl. Tento chlapík byl – alespoň podle mého skromného názoru – předurčen pro roli padouchů libovolné hustoty, problém je, že nikdo příliš nepoznává postavu, kterou hraje v Civil War. A právě na původního a pravého Helmuta Zema se společně podíváme při dnešní příležitosti oslavného dne komiksových vrahounů, sadistů a zmetků různého kalibru.

O komiksovém Zemovi by se téměř dalo říci, že je německou variantou Tonyho Starka. Nenarodil se do žádné zchudlé rodiny na periferii, Baron v tomto případě není alternativou Lorda Voldemorta, na titul má formální nárok po svém otci Heinrichu Zemovi, 12. baronu Zemovi, vědeckém géniovi a nejobávánějšímu muži v řadách nacistických vědců a inženýrů. Helmutův otec byl sice uctíván pro své nepopiratelné schopnosti a brilantní mysl, ale stejnou měrou byl i nenáviděn, protože, vědom si toho, co pro nacistické Německo dělá, neustále nosil charakteristickou fialovou kuklu a ani jeho nejbližší spolupracovníci mu tak neviděli do tváře. Jakožto řádný německý nacionalista a zastánce čistoty ras a podobných legračních bludů, Heinrich svého syna vychovával od útlého věku ve vědomí německé nadřazenosti a pilně v něm pěstoval správné zemovské ego. Pomineme-li, že by se na Helmutovi dal vyučovat devastující vliv prostředí na psychologii jedince, svou roli otce Zemo senior zjevně plnil dobře a navzdory tomu, že se jedná o padoucha, by se zde dalo hovořit o relativně dobře fungující rodině a upřímné náklonnosti a oddanosti syna svému rodiči. Právě oddanost otci byla ostatně důvodem, proč se Helmut Zemo vydal cestou padoucha, přestože „zákonné zlo“ vlastně nikdy nepředstavoval. Setkat jsme se s ním mohli poprvé v komiksu Captain America #168 z roku 1973.

V Zemovic rodině se kromě pořadového čísla dědí silně pronacistická zainteresovanost, brilantní taktické uvažování, technické a inženýrské dovednosti, egoismus na úrovni Omega a také náchylnost k nehodám s velkými sudy s lepidlem. Jako většina velkých mozků na špatné straně síly Zemo senior dojel na jeden ze svých výtvorů – po střetu s Captainem Americou, jehož byl zapřisáhlým nepřítelem (a po něm i jeho syn Helmut), schytal pořádnou sprchu Adhesiva X a jeho typická fialová maska se mu neodlučitelně přilepila k obličeji. Do konce života tak byl nucen přijímat potravu nitrožilně a Helmut tak dostal pořádný důvod, proč nesnášet Captaina Americu. Navíc sám Heinrich z poměrně pochopitelných důvodů od této události Captaina nenáviděl téměř fanaticky a při střetu s ním zahynul. Pomyslné žezlo tak převzal Helmut, odhodlaný otce pomstít, což se mu, žel bohům, nikdy nepovedlo.

Jeden by čekal, že se nová generace Zemovic rodu poučí, nicméně Helmut takřka do puntíku zopakoval chyby svého otce a po jeho vzoru se zkoupal v žíravé, lepivé hmotě (za nezbytné asistence Capa). Naštěstí pro něj, jeho kukla zůstala „sundavací“, ačkoli ji po této nemilé záležitosti ochotně nosil i v civilu a na Captaina Americu měl od té doby ještě větší pifku než předtím.

Komiksový Zemo je oddaným stoupencem Hydry a na rozdíl od většiny Captainových protivníků se drží spíše promyšlených úskoků a pastí než přímých útoků. Ačkoli je vynikajícím šermířem a obecně si dobře rozumí s bojovou strategií, ve svých začátcích je pouhým člověkem a fyzicky nedisponuje ničím, co by mu nad Captainem Americou dávalo převahu. Ačkoli není padouchem v pravém slova smyslu a spíše následuje to, co mu bylo od mala vštěpováno, neštítí se ničeho, aby svého protivníka srazil na kolena, v jeho repertoáru jsou únosy a pokusy na unesených všeho druhu, věznění a mučení blízkých přátel (například Rogersova přítele z dětství Arnieho Rotha) a jiné projevy potřeby ventilovat utrpěné trauma. V průběhu své padoušské kariéry spolupracoval jak s Arnimem Zolou, tak s Red Skullem a jeho dcerou Sin (ano, Red Skull má opravdu dceru), s níž nakonec také soupeřil o „nástupnické právo“. Působil v obnovené verzi superpadoušské skupiny Masters of Evil (ano, i tam před ním působil jeho taťka) a posléze i jako člen party napravených padouchů, s názvem Thunderbolts. Helmut Zemo zřejmě má potenciál stát se novou a ošklivější Emmou Frost (chraň tě, Marvele, ruka páně!!!), nicméně v tuto chvíli se pořád pohybuje v rovině zdravého, ryzího padouchování, ačkoli…není na jeho místě vhodnější termín anti-padouch?

Filmový Helmut Zemo nám byl poprvé představen ve filmu Captain America: Civil War a tvář mu propůjčil brilantní herec německo-španělského původu, Daniel Brühl. Právě plynulá němčina je to jediné, co má „nový“ Zemo společného s tím „starým“. Předně je třeba si ujasnit, že „pravý“ Helmut Zemo nikdy nebyl v Sokovii a to zejména proto, že vznikla ryze pro potřeby filmu. Ačkoli osobně nechápu, proč Brühlův Zemo nemohl prostě prožít dětství v Berlíně jako jeho komiksový předchůdce a stát se tak nástupcem Red Skulla, ale tvůrci zřejmě sledují vlastní dějovou linii, která v tomto případě může být velmi zajímavá, protože z hlediska kánonu se není čeho chytit a filmový Zemo je tak jedinou postavou, pro kterou fakticky neexistují žádné spoilery.

Jediný bod, který může představovat zajímavou proměnu dosud tuctového a ničím nezajímavého padoucha, je okamžik, kde se hovoří o mrtvých Winter Soldierech, z nichž „někdo“ zřejmě odebral vzorky. Můžeme v duchu doufat, že si dané vzorky vpíchl do žil, ty ho řádně znetvoří, obleče si svou fialovou kuklu se zlatou korunou a…já vím, spekulace a zas jen spekulace. Nevím, jak vy ostatní, ale za sebe vnímám převedení této postavy na filmové plátno jako jedno z nejhorších vůbec (pokud nás samozřejmě tvůrci ještě nepřekvapí nějakou peckou) a nedovedu se zbavit pachuti totálně promrhané příležitosti. Daniel Brühl má v hraní „nácků“ už jistou praxi, a když zvládl šermířskou průpravu Orlando Bloom, Dan by to jistě zvládl taky. Z hlediska aktuálního zpracování a představení postavy můžeme tyto dva Helmuty považovat pouze za oběti shody jmen.

Co o Baronu Zemovi možná (ne)víte:

  1. Spolu se svou ženou Heike vedli svou vlastní „odnož“ Hitlerjugend zvanou WunderKinder, která spočívala ve výběru „vhodných“ dětí, jimž byl následně systematicky vymýván mozek a byly vychovávány ve fanatické oddanosti nacismu a baronovi a baronce Zemo.
  2. Stejně jako nemálo hrdinů i padouchů jeden čas vystupoval pod identitou Phoenix, konkrétně poté, co zemřel jeho otec a tedy předtím, než se mu stala „osudnou“ charakteristická fialová kukla. Během svého působení u Thunderbolts si nechával říkat Citizen V.
  3. Mimo nepochybných vůdčích schopností a mimořádného intelektu v průběhu svého působení získal Zemo nejeden mocný artefakt či bytost, příkladem budiž Bloodgem, s jehož pomocí chtěl vzkřísit svého otce, nebo tzv. Moonstones, mimozemské kameny, které mu umožňují manipulovat se světlem, gravitací aj. Ani jeho typická zlatá čelenka není jen obyčejný šperk, poskytuje mu ochranu před určitou formou psychického útoku. A jeho oblíbená zbraň – meč – je jak jinak, než ukuta z adamantia.


Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.


Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Mia
Mia
Administrátor

Kde nás najdeš