Železný starkofág

Recenze
Železný starkofág

Název titulu vypovídá jednoduše o tom, jakou funkci může znenadání začít plnit superhrdinský oblek, tedy v tomto případě konkrétně Iron Manovo brnění. A přesně o tom tato kniha je.

757 0
6. květen 2021, napsal Johnny
Celkové hodnocení: 75%

Hranice mezi životem a smrtí je tenká. Brnění se velmi snadno může stát rubášem. Stejně tenká je i hranice mezi tím, co je ještě realita a co už není. Tony Stark v komiksu bilancuje jak na hraně života, tak na hraně reality.

V příběhu se tentokrát ponoříme hlouběji do Útěku, virtuálního světa vytvořeného Tonym Starkem. Název této platformy je poměrně výmluvný; přesně popisuje pocity většiny svých uživatelů, včetně samotného stvořitele, jehož zevnitř rozežírá vlastní „kostlivec ve skříni“.

Úvodní tempo je pomalejší, ale jakmile se šlápne na plyn, udrží si jízda prakticky až do konce slušnou rychlost. Celému ději navíc výrazně prospívá, že je vícevrstevnatý. Někteří nepřátelé své zlotřilé úmysly dávají směle na odiv, horší je však bojovat s nepřítelem, kterého nevidíte, nebo jehož za nepřítele vlastně vůbec nepovažujete.

Sourozenci Wachovští mají z celého vyznění linky s virtuální realitou jistě radost (nebo na srdci touhu podat na Marvel žalobu kvůli autorským právům, těžko říct). Hlavní poučka pro nás, která nás opět odkazuje na pojem „Železný starkofág“, je, že //tělo bez mozku je na nic/.

Pokud se Muž, který stvořil sám sebe, snažil věnovat více postavám naráz, zde o tom nemůže být řeč (ač zahlédnout můžeme okrajově dokonce i Captaina Americu nebo skupinku Champions). Je to ale v pořádku, protože se přece jen jedná o komiks o Tonym Starkovi – Iron Manovi. A ten je nám tu vykreslen skutečně z mnoha úhlů.

V jedné kapitole se dokonce v duchu retra přeneseme zpět do časů, kdy ještě Iron Man brázdil chodníky na kolečkových bruslích, což je zde také trefně kvitováno. Této stylizaci se přizpůsobuje i kresba, která se jinak pochopitelně od předešlého čísla nijak závratně neliší a jako celek je jednoduše decentní.

Speciální komentář si zaslouží charakter Jocasty, která je prakticky doslova strojem na vyvolávání iritace. Jde přesně o ten „druh života“, co je na každé řešení schopný nalézt nějaký problém. Zatímco Machine Man se zde za své předchozí jednání v podstatě vykoupil, Jocasta mě málem přiměla jít preventivně zmlátit vysavač, aby mu náhodou nepřerostlo ego.

V této fázi lze každopádně konstatovat, že figurky jsou rozestavěny opravdu pozoruhodně a bude dozajista náramná zábava sledovat, jak se situace ohledně našich milých hrdinů vyvrbí. Především bratrská konfrontace má v tomto směru velký potenciál.

(Zdroje obrázků – crew.cz, marvel.com)

Shrnutí recenze

Pro

Poutavě vystavěný vícevrstevnatý příběh, zacházení s Tonyho charakterem

Proti

Jocasta

Shrnutí

Pěkný, v podstatě „stále jen úvod“ nové Iron Manovy série zabývající se moderními (leč ve značné míře také sci-fi) tématy. Dílky polehoučku zapadávají do skládačky, která zatím vypadá velmi slušně.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama