Zázračný život: Stan Lee a jeho úžasný příběh

Recenze
Zázračný život: Stan Lee a jeho úžasný příběh

Zajímalo vás někdy, jaký byl život otce Marvelu? Pokud ano, tak kniha, o které bude dnes řeč, je přesně pro vás.

2.25 / 5 242 0
31. leden 2021, napsal Strange
Celkové hodnocení: 80%

Stan Lee – jméno, které zná snad každý, kdo viděl film, nebo četl komiks od Marvelu. Kdo byl Stan Lee? Jaký byl jeho život? To a mnohem víc poodhaluje kniha Zázračný život: Stan Lee a jeho úžasný příběh. Autorem knihy je Danny Fingeroth, který s Marvelem měl zkušenosti jako redaktor. Kromě toho se osobně znal se Stanem Lee, díky čemuž si na knize dával velmi záležet. Kniha tak obsahuje předmluvu o Leeho dětství, až po nástup do Timely comics a některé příběhy z natáčení.

Největší důraz je věnován 60. létům, což je dekáda, během které se z Leeho stala celebrita, kterou známe dnes. V té době se taky začal budovat základ Marvelu, ze kterého se čerpá dodnes. Ve velkém jsou v knize popsány i listárny. Ty byly dříve na konci komiksů. Stan Lee do nich promítal své životní postoje. Jednou z linek je popis vztahu s Jackem Kirbym a Stevem Ditkem, což byli nejvýznamnější kreslíři Marvelu. Dali vzhled postavám jako Thor, Spider-Man nebo členům Fantastic Four. Jejich vrtkavý vztah je tu znázorněn vcelku dobře. Ukazují se momenty, kdy se na chvíli usmířili, ale zároveň i chvíle, kdy se rozhádali. Kniha celkově nestojí pouze za Stanem, ale snaží se ukázat objektivní pohled, co a jak Stan vnímal.

Druhá linka je zvláštně depresivní, protože ukazuje Stana, který je známý jen jako člověk přes komiksy a nemůže se dostat z vlastního stínu. Máme tu příběhy o tom, jak se pokoušel točit filmy, nebo moderovat show. Problém je, že přes to všechno je brán jen jako Stan Lee z Marvelu. Kniha primárně cílí na již zmíněné vztahy s Kirbym a Ditkem. Otázky osobního života a manželství Stana Lee jsou zmíněny jen letmo a nijak detailně.

Shrnutí recenze

Pro

Dobře zpracovaný vztah Lee, Kirby a Ditko
Hodně daného prostoru 60. létům

Proti

Málo informací o soukromém životě

Shrnutí

Abych to shrnul - Zázračný život: Stan Lee a jeho úžasný příběh je dobře zpracovaný životopis. Jak jsem zmínil, víc se podíváte do pomyslného zákulisí toho veselého Marvelu, který tehdy vznikal. Dostanete pohled na vztah mezi trojicí Lee, Kirby a Ditko. Pokud jste spíš filmoví fanoušci, nejspíš nebudete znát jména některých autorů, kterých je zmíněno mnoho. Pokud však Marvel komiksy čtete, budete spokojeni.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama