What If…? aneb Co by kdyby

Recenze
What If…? aneb Co by kdyby

What If…? je pro MCU svěžím vánkem výrazně se lišícím od jeho ostatních projektů, který tento provázaný filmový vesmír potřeboval jako sůl. A co přesně to znamená?

740 0
14. říjen 2021, napsal Johnny
Celkové hodnocení: 80%

Že jsou komiksy pramenem nekonečné inspirace, umožňujícím nám stále dokola prezentovat ty samé příběhy s různými obměnami ve větší či menší míře, víme všichni už dávno. Těžko bychom se dopočítali, kolik podob mají nejznámější z klasických superhrdinů, jako například Spider-Man či Wolverine.

Právě s tímto konceptem pracuje i What If…?. Neklade si za cíl stát viditelně za hranicí MCU pracujícím kontinuálně již více než desetiletí se zavedeným vyobrazením konkrétního světa. Naopak na sebe mnoha různými způsoby upozorňuje a křičí, abychom si všímali všech možných souvislostí.

Příznačně se tak děje zrovna v době, kdy se do popředí komiksových adaptací dostává práce s takzvaným multiverzem. Jinými slovy, stát se nyní v „komiksovkách“ může prakticky cokoliv. Jedny z prvotních pokusů příprav na tuto skutečnost What If…? nabízí.

alt

Jak již napovídá samotný název seriálu, ústřední myšlenka je založena na tom, co by se stalo, kdyby… A tak dále. Motýlí efekt zapříčiní, že sebemenší odchylka způsobí dalekosáhlé důsledky, které se mohou od toho, co známe, lišit opravdu diametrálně. A v tom spočívá ten vtip.

V podstatě platí, že čím více do minulosti se ponoříme, abychom v námi známé časové ose provedli nějakou změnu, tím více se pak bude současnost lišit. Hned v rámci první epizody tak zavítáme do chronologicky nejvzdálenějšího bodu, tedy do období druhé světové války. Vzhledem k izolovanému zasazení děje tohoto dílu bohužel nezjistíme, jak přesně by se vyobrazené změny po všech stránkách promítly. Princip je ovšem jasný.

Seriálu nelze upřít, že příslušné zvraty jsou povětšinou skutečně originální. Mou oblíbenou částí je z tohoto pohledu zřejmě ta, kdy se T’Challa stane Star-Lordem a jeho posádku tvoří mimo jiné i starý dobrák od kosti Thanos. Většina děje je napříč epizodami pochopitelně vykreslena dost zkratkovitě, leckterý alternativní vesmír by si snad zasloužil celou vlastní řadu. To bychom se ale už ocitli v začarovaném kru­hu.

alt

Nejsilnější stránkou série však je, že zatímco prakticky až do poslední chvíle spolu jednotlivé epizody nesouvisí a každá se zabývá jinou tématikou, ve výsledku dojde k jejich propojení. Jsme svědky zrodu týmu „Guardians of Multiverse“, kteří stanou v boji proti Ultronovi.

Sluší se podotknout, že Ultron Prime se zde vůči své verzi z filmu Avengers: Age of Ultron dočkal pořádné satisfakce. Ideálním příkladem výše zmíněné zkratkovitosti by mohla být situace, ve které se Ultron během zlomku vteřiny vypořádá se Šíleným Titánem, jenž si přišel pro poslední Kámen nekonečna. Na tomto místě si asi téměř každý položí otázku, proč sakra stejně nezareagoval i VisionInfinity War (jasně, protože celý film by trval zhruba minutu a Disney by mělo po ptákách).

Rád bych se pozastavil akorát nad účinkováním Gamory. Nejenže nemá žádnou vlastní epizodu, která by ospravedlňovala její účast v samotném finále, její role v něm je navíc ve srovnání s ostatními zcela zbytečná. Opravte mě, jestli se mýlím.

Speciální pozornost si pak zaslouží ještě Tony Stark, kterého bychom v rámci seriálu mohli nazvat rekordmanem v počtu úmrtí. Nicméně nejde jen o umírání. Jeho image jako taková dostala pořádně na frak, když prakticky ve všech případech připomíná proslulý Iron Man spíše druhořadého vědce než génia, miliardáře, playboye a filantropa.

alt

I animací samotnou se tvůrci viditelně snažili přiblížit MCU a představitelům jednotlivých rolí. Zajímavostí například je, že Hulk ve třetím díle odráží podobu obou herců, kteří měli tu čest toto zelené monstrum v MCU ztvárnit.

Vesměs vizuální stránka není tak do detailu propracovaná, jako tomu v dnešní době u jiných projektů bývá, a místy se dokonce technicky blíží spíše k rozpohybovaným obrázkům. Nemám však s grafikou žádný problém a popravdě bych se ani nezlobil, kdyby nás do budoucna čekalo vícero podobně laděných záležitostí.

Divák je nenasytný a výroba klasických filmů oproti animovaným počinům tohoto typu je, jak se směle domnívám, nesrovnatelně nákladnější. V podstatě nevidím žádný důvod, proč by se produkce nemohla více – netvrdím samozřejmě, že výlučně – ubírat právě tímto směrem.

(Zdroje obrázků – digitalspy.com, gamesradar.com, forumnerd.com)

Shrnutí recenze

Pro

Kreativita, snadno vstřebatelná forma, potenciál i do budoucna.

Proti

Kontroverze některých zvratů.

Shrnutí

Velice příjemné zpestření klasické filmové komiksové tvorby plné originality.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama