Werewolf By Night je to, co Marvel potřeboval

Recenze
Werewolf By Night je to, co Marvel potřeboval

Vlkodlak: Noční lovec (jak zní český název) je prostě vyšperkovaný a jde to znát.

618 0
8. říjen 2022, napsal Tom Chudoba
Celkové hodnocení: 90%

Trošku spoilery.

Michael Giacchino se prosadil hlavně jako hudební skladatel soundtracků k velkým blockbusterovým filmům (z posledních např. Thor: Láska jako hrom, The Batman, Rakeťák). Nyní po dlouhodobé spolupráci s Marvel Studios usedl i do režisérského křesla a splnil si tak svůj sen.

Zprvu jsem byl k tomuto kroku skeptický. Avšak musím říct, že mé obavy z Halloweenského speciálu, o kterém jsem ještě před měsícem nic nevěděl, se záhy rozplynuly. Giacchino do projektu vložil srdíčko a v kombinaci s faktem, že si sám složil i hudbu (což je u hororu dost podstatný prvek), vzniklo něco, co se vymyká šabloně posledních Marvelovek.

Tento projekt je poctou starým, klasickým hororům ze třicátých let s monstry jako Dracula, Frankenstein, Mumie atd. Velmi chytrým tahem byl černobílý formát, jelikož zvýrazní pochmurnější atmosféru, ale zároveň dává prostor pro zobrazení krvavějšího násilí bez nutnosti přísnějšího ratingu. Doporučená přístupnost je zde od 14 let, což je malý, ale přesto podstatný rozdíl oproti běžnému PG-13. Oči při sledování ale opravdu zavírat nemusíte. Sem tam nějaká lekačka vám jen zvedne tepovku. Odlehčenější momenty se navíc také najdou.

Komorní sestava herců, a tím i postav, rovněž není špatná. Gael García Bernal se role Jacka Russella/Vlkodlaka zhostil s pozoruhodnou kombinací klidu a humoru. Laura Donnelly jako Elsa byla zase tou správnou souhrou sarkasmu a cílevědomosti. Harriet Sansom Harris to se zápornou rolí občas hnala možná až na okraj, což ovšem vytvořilo jakýsi kontrast mezi ní a ostatními lovci. Akce a efekty jsou na běžné úrovni s přidanou hodnotou cákanců krve na kameru. Povedená byla práce se světlem, potažmo se stíny. A stejně jako u Schindlerova seznamu nebo Sin City je v šedém obraze vidět pouze červená barva. Ne však krev či cokoli jiného, pouze rudě zářící Krvekam – MacGuffin celého příběhu. Krvekam je i rodové jméno Elsy, což může být lehce matoucí.

Stopáž 53 minut je tak akorát. Uvidíme, kolika dalších a odvážnějších speciálů se po tomhle a Vánočním speciálu Strážců Galaxie dočkáme. Člověk by už možná řekl, že je v MCU již všechno prozkoumané. Ale tento projekt nám otevřel další dveře, tentokrát do světa monster.

PS: Kdybych měl hodnotit i český dabing, tak je tradičně na úrovni, ale při pár replikách působil jako horkou jehlou. Kupříkladu Elsa mohla být klidně vulgárnější. Když její typ postavy řekne, že se na to může vykašlat, hned jsem si pomyslel na jadrnější výraz. Nicméně obsazení v čele s Viktorem Dvořákem (Václav Havel) je sympatické.

Shrnutí recenze

Pro

Cením odvahu studia experimentovat a režii Giacchina. Také práci s nasvícením a celkový dojem filmu z 30. let.

Proti

Zamrzelo, že o ostatních lovcích jsme se kromě počtu jejich obětí nic nedozvěděli. Možná by nás poté ještě více zamrzelo, když do jednoho skončí s rozříznutým hrdlem či jinak usmrceni. Nebo bychom naopak více jejich skon "oslavili".

Shrnutí

Je to temnější, atmosférická podívaná s decentním obsahem krve a brutality. A je to zkrátka boží. Miniseriálek Já jsem Groot byl taková jednohubka. Werewolf je řekněme jitrnice nebo porce tlačenky. Některým to nechutná, ale komu jo, ten si pochutná.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama
ComicShop.cz