Válka říší z pohledu Tonyho Starka

Recenze
Válka říší z pohledu Tonyho Starka

Válka říší je událost, která se pochopitelně více či méně dotkla takřka celého univerza Marvelu. Jenže ne každý den je posvícení a ne vždy můžeme nad porcí panelů s textovými bublinami vyloženě jásat.

351 0
26. únor 2022, napsal Johnny
Celkové hodnocení: 60%

Muž, který stvořil sám sebe a následně Železný starkofág vyšly jako knihy, které rozehrály partii pro mnohé čtenáře ve spoustě ohledech nezajímavou, téměř prostou akce. Zaměřují se na vybrané postavy spíše jako na lidské bytosti než superhrdiny.

Přesto jsem v načatém ději spatřoval potenciál, o kterém jsem byl přesvědčen, že jeho naplnění může dalece překročit průměrná očekávání. Popravdě jsem o tom přesvědčen stále. Jen si začínám dělat starosti, zdali k tomu dojde. Ve třetí knize série Tony Stark: Iron Man se tak rozhodně nestalo.

alt

Ba co hůře, neobjevily se zde ani žádné náznaky, že by k nějakému výraznému zvratu v nejbližší době mohlo dojít. V tomto komiksu se totiž nestalo téměř nic. Tedy nic, co by mělo nějaký význam z hlediska posunu Iron Manova vlastního příběhu.

Sešity s čísly 12 až 14, které tvoří hlavní dějovou linii, vnímám bohužel jako pouhou výplň bez přidané hodnoty. Chápu, že v rámci univerza je potřeba spolu jednotlivé nitky nějak provázat a plést vlákno stejným směrem, což je nepochybně správně. Samo o sobě mě to však ještě nevede k bůhvíjak přehnané shovívavosti. Tedy z „makro“ pohledu super, z pohledu „mikro“ žádná hitparáda.

Nejlepší částí knihy je tak paradoxně ta poslední, kde nalezneme bonus v podobě sešitu Iron Man (1998) číslo 25. Jistá spojitost tohoto kousku se zbytkem spočívá v určité spolupráci Iron Mana a Captain Marvel, jež tvoří zásadní faktor.

alt

Celkově se ovšem, jak mohu zopakovat, respektive zdůraznit, jedná o značný úpadek. Ne snad, že by se dalo hovořit o obratu o 180 stupňů, kdy je všechno zhola špatně. Spíše jde o celkový pokles tempa a tedy i zábavy. Abychom si rozuměli, vyloženě nudit se zřejmě nebudete, nečekejte však žádné zázraky.

Přese všechno výše uvedené nicméně stále hodnotím tento díl jako mírně nadprůměrný. Zejména proto, že jde o součást série jedné z mých oblíbených postav, jejíž předchozí části se mi líbily. A také věřím, že ta největší esa se ještě skrývají v rukávu a po jejich odhalení se – doufám – budeme divit. V neposlední řadě mě pak konejší i devadesátkový retro komiks…

alt

(Zdroje obrázků – crew.cz, marvel.com)

Shrnutí recenze

Pro

Zasazení v kontextu širšího světa
Retro komiks

Proti

Prakticky nulový posun

Shrnutí

Očekávat strmě stoupající dávky zábavy by nejspíše bylo docela naivní. Knihu a její obsah považuji za nezbytnou vatu a ticho před bouří.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama