Tony Stark aneb muž, který stvořil sám sebe

Recenze
327 0
23. září 2020, napsal Johnny
Celkové hodnocení: 70%

O tom, že je Tony Stark mužem, jenž stvořil Iron Manovo brnění, a tím i své superhrdinské alter ego, není žádných pochyb. Podtitul tohoto komiksového vydání v sobě však skrývá více, než by se na první pohled mohlo zdát.

Tony Stark aneb muž, který stvořil sám sebe

Série navazuje na komiks Invincible Iron Man #600, ve kterém došlo k návratu Tonyho Starka coby Iron Mana. Přesněji řečeno si Tony v událostech, které sérii předcházejí, doslova zálohoval svůj mozek a poté, co přišel o tělo, si vyrobil buňku po buňce nové. Stejným způsobem vzkřísil i kamaráda Rhodeyho.

Po krátké úvodní retrospektivě se ocitáme v domě inženýra Andyho Bhanga, kterého navštíví Tony Stark (tedy jeho hologram, jak vyjde zanedlouho najevo), vysvětlí mu, že je nyní jeho zaměstnavatelem a pak už pronikáme do útrob Stark Unlimited a seznamujeme se s novým prostředím.

Zdá-li se vám tento popis velmi svižný a informace rychle podané, vězte, že přesně o to na začátku tohoto komiksu jde. Veškeré seznamování probíhá v podstatě z pohledu Andyho, který je společností zcela uchvácen. Není se ostatně čemu divit, když se stanete zaměstnancem firmy, ve které spolu kočky a psi hrají šachy a váš šéf si hned první den jen tak odletí bojovat s drakem.

Od začátku zde nechybí humor, ať už typicky starkovský, nebo ajťácky laděný. Není však nijak přemrštěný, hlavní je, jak je zde uvedeno, být po celou dobu nad věcí.

Tony takřka po celou dobu srší energií a charismatem a zachovává si svůj přirozený nadhled a lehkost. Největší potenciál má v případě vývoje jeho charakteru zřejmě nastíněný původ „nového“ Tonyho, který je obestřen jistou dávkou tajemství a podrobnosti zůstávají prozatím skryty. A pak samozřejmě také milostná linka, které je věnován odstavec níže.

Ne úplně zdatně tu Iron Manovi sekunduje jeho nejlepší přítel, James Rhodes alias War Machine. Absence oné zdatnosti neznamená, že by měl snad Rhodey málo prostoru, naopak, sledujeme ho procházet si určitou krizí – psychickými problémy, které jsou někde na pomezí posttraumatické stresové poruchy a klaustrofobie.

Nad nespočtem potenciálních zájemkyní o Tonyho pozornost jasně zvítězí Janet van Dyne, známá jako Wasp. V souvislosti s tímto vztahem se dočkáme i milého easter eggu odkazujícího na Avengers #224, kde k romanci mezi těmito dvěma superhrdiny došlo poprvé.

Dále stojí z vedlejších postav za zmínku ještě Jocasta, robotická životní forma, vedoucí sekce robotické etiky. Mezi postavami vyčnívá především svou otravností. Trpí zřejmě komplexem méněcennosti a ačkoliv se jedná o postavu v zásadě kladnou, oplývá de facto neomarxistickými postoji.

Samotná existence oddělení, jejímž vedoucím Jocasta je, ostatně až nepříjemně zavání extrémně liberalistickým vnímáním světa. Světa, ve kterém se tvoří sekce nejrůznějších etik, komise pro kontrolu činnosti těchto sekcí a komise pro kontrolu činnosti těchto komisí. Těžko říct, zda na tento nešvar autoři satiricky schválně poukazují, nebo jej takto propagují.

Příběh se v jednu chvíli dokonce točí kolem variace na téma Matrixu, stejně tak můžeme hovořit i o variaci Orwellova díla 1984. Sečteno, podtrženo: Buďme rádi, že umělá inteligence dosahuje takové špičkové úrovně skutečně jen v komiksech a spokojme se se starou dobrou Siri.

Závěrečný sešit se věnuje Tonymu nevlastnímu bratrovi, Arnovi Starkovi. Zpočátku ideologické vykreslení mladého génia a vizionáře brzy dostává jisté trhliny a záhy spatříme pravou tvář muže, jenž má morální laťku položenou ještě níže, než je u rodu Starků obvykle zvykem.

Na samotném konci komiksu se pak čistě pro pokochání nachází encyklopedicky laděný přehled Iron Manových zbrojí. Použitá kresba je veskrze jednoduchá, ale moderní a plně dostačující. Dá-li se komiksu něco vytknout, pak je to určitá nekonzistentnost a mírně chaotické poletování v ději. Na druhou stranu se jedná o rozjezd série, záleží tedy hlavně, jak dopadne její zbytek.

Shrnutí recenze

Pro

Neutuchající charisma Tonyho Starka, decentní situační humor.

Proti

Poněkud rozmělněný děj, chybí zde jednoznačná hlavní příběhová linka.

Shrnutí

Moderní pojetí Iron Manova příběhu, kde hlavním motivem je samozřejmě technika a technologie. Nejedná se tu ani tak o záchranu světa, ba ani města, jako spíše o zachování dobrého jména a rozbor morálky.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Johnny
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO