Thor 3 - Konec války

Recenze
Thor 3 - Konec války

V dnešní recenzi se podíváme na finále Aaronovy série s Thorem, kterou u nás vydalo nakladatelství CREW. Článek může obsahovat spoilery k příběhu, čtěte tedy na vlastní nebezpečí.

5 / 5 395 0
1. září 2021, napsal Daniel Sláma
Celkové hodnocení: 80%

Válka říší je u konce a nejen Thor se musí popasovat s jejími následky. Už v předchozích titulech bylo víceméně jasné, že se Thor, Loki a další dočkají nemalé charakterové obměny – z Thora se stal král a všeotec, Loki je v podstatě čistokrevný klaďas a Jane Foster přesedlá z titulu Thor na jiný.

Jak se s tím vším dokázal Jason Aaron popasovat?

Autoři a vznik

Thor 3: Konec války obsahuje sešity Thor (2018) #12–16 a zakončuje event Válka říší, která u nás vyšla letos také pod hlavičkou nakladatelství CREW.

Stejně jako předchozí díly, tak i tady napsal scénář Jason Aaron. O kresbu se postarali opět Mike Del Mundo (sešity č. 12–13 a 15–16) se Scottem Hepburnem (sešit č. 14).

Kresba

V recenzích na první a druhý díl jsem nemálo hanil kresbu Del Munda. Byla sice krásná a originální, ale když došlo na akci, byl to jeden velký nepřehledný bordel. To se ale zde ve třetím díle skoro neděje. Proč?

Důležitým faktorem je převážně to, že tu skoro žádná akce není. Ne že by tu nebyla vůbec, na pár stránkach se to klasicky serve a dá se v tom i docela snadno vyznat. Ale právě v tomhle sebrání se naplno projevilo, v čem je Mike Del Mundo mistr. Když postavy stojí, sedí a prostě si povídají, tak naplno vynikne ta nádhera. Ač si tedy budu tímhle tvrzením protiřečit vůči tomu, co jsem psal v předchozích recenzích, bez Del Mundovy kresby bych si tuhle knihu tolik neužil.

V čísle 14 se podíváme opět do minulosti na mladého Thora. Zde se o kresbu postaral Scott Hepburn a opět odvedl výbornou práci. Díky téhle dvojce Del Mundo & Hepburn se může Aaronova série pyšnit svojí originalitou, minimálně co se kresby týče. Fakt se na to krásně kouká a dá snadno zapomenout na klasický mainstream, který se objevuje například v Aaronových Avengers.

Příběh

Konec války je dle mého skromného názoru skvělým doplňkem k Válce říší. Podrobněji vysvětluje události, které předcházely těm v komiksu Loki: Bůh, který spadl na Zemi. Dozvíme se, co během války dělal Ódinův bratr, Cul Bórson, jak a kde nakonec skončil hlavní padouch celého eventu, Malekith, a kde se vlastně vzal mladý Thor. A samozřejmě to není všechno.

Každý z příběhů má svoje kouzlo a pokud méte načteno všechno, co je ke kompletnímu pochopení Konce války potřeba, budete mít nakonec příjemný pocit, že do sebe všechno hezky zapadlo a spousta otázek byla zodpovězena.

Bohužel, jednotlivé příběhy nemají všechny stejný „drajv“ a zhruba v polovině knihy se můžete začít lehce nudit. Tempo ale zase brzy zrychlí a zbytek nakonec zhltnete raz, dva. Jako zakončení Thorova příběhu po eventu Válka říší ale funguje tento komiks skvěle a konec i celkem překvapí a otevře dveře pro další příběhy do budoucna.

Velmi oceňuji i Aaronovu odvahu, že dokázal dát spoustě postavám nový směr, smysluplně pozměnil jejich charaktery a na konci je nevrátil do stejné podoby jako na začátku. Na mysli mám především Jane, jejíž proměnu v Thor nenesla většina fanoušků moc dobře, a tady si myslím, že se jim vcelku odvděčil.

Shrnutí recenze

Shrnutí

Suma sumárum, Thor 3: Konec války je skvělým přírůstkem do Války říší, jehož čtení se však bohužel neobejde bez znalostí z předchozích knih. Bez nich byste byli vážně mimo. Pokud tedy dlouho nemáte co číst a přemýšlíte o nějakém dlouhodobějším runu, Thorova série, Loki a Válka říší vás dozajista na nějakou dobu příjemně zabaví.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama