Thor 2: Válka říší se blíží

Recenze
Thor 2: Válka říší se blíží

Slíbená recenze na druhého Thora s podtitulem Válka říší se blíží je tu. A že se blíží opravdu šnečím tempem!

5 / 5 557 0
19. říjen 2020, napsal Daniel Sláma
Celkové hodnocení: 60%

Narozdíl od recenze prvního dílu, tato nebude retro. Thor 2: Válka říší se blíží u nás totiž vyšla před dvěma měsíci, a to opět pod hlavičkou vydavatelství CREW. Tento díl se skládá ze sešitů #7–11 série Thor (2018), takže přímo navazuje na předchozí díl Bůh hromu znovuzrozený – recenze ZDE.

Začnu menším srovnáním s prvním dílem, což nebude nic lehkého. Mám totiž pocit, že se oba výtisky zásadně liší a zároveň vůbec. Jste z toho zmatení? Nejste sami! Je to taková ta situace z bláta do louže. Co na jedné straně dvojka oproti jedničce napravila, nadělala na té druhé další paseku.

Vezmeme to postupně.

V minulé recenzi jsem si nejvíc stěžoval na kresbu Mikea Del Munda během akčních sekvencí. Ta nevymizela a setkáme se s ní v sešitech #8–10. Nevím, jestli je to tím, že jsem byl zvyklý už z jedničky, nebo se tu jednoduše Del Mundo neutrhl tolik ze řetězu, ale nerušila tolik, jako právě v díle prvním. To bychom měli jeden napravený mínus. Dalším je určitě větší rozmanitost kresby, jelikož zde můžeme vidět práci více kreslířů.

Nejvíce bych vypíchl určitě sešit #7 s kresbou od Tonyho Moorea. Naopak #11, které kreslil Lee Garbett podle mě hraničí s klasickou mainstreamovou kresbou a nejspíš nikoho příliš nenadchne, ale ani neurazí. Když to vezmu celkově, co se vizuálu týče, určitě je snazší se prokousat dvojkou, než už několikrát zmiňovanou jedničkou. To bychom měli tu příjemnou část.

Tou horší je opět posloupnost a plynulost příběhu. Když se nad tím rychle zamyslím, mám pocit, že se hlavnímu příběhu věnovaly možná dva, maximálně tři sešity. Opět se tu nekontrolovatelně skákalo v čase, tentokrát nejen do budoucnosti, ale nyní i nazpátek. Celé to na mě působí zbytečně natahovaně. Jako by měli tvůrci neskonalou potřebu vysvětlit jedním celým sešitem každé Thorovo (a nejen jeho) rozhodnutí a krok. Někomu se to samozřejmě může líbit, na mě to však působilo jako prachobyčejná vata.

Největší „zlo“ je zde podle mě sešit #9, který pojednává o bývalé agentce S.H.I.E.L.D.u Roz Solomonové. Jde o Thorovu bývalku, ze které se po pádu S.H.I.E.L.D.u sta­la agentka Wakandy. Pro mě asi nejzbytečnější část ze všech dvou výtisků, zvlášť, když se jedná o hlavní časovou linii, které je tu už takhle pomálu.

Celé to nakonec působí jako taková předehra, ale hlavní číslo stále ne a ne přijít. A když už to vypadá, že se válka říší skutečně blíží, jste na konci! A to dokáže zamrzet. Nezbývá nic jiného, než doufat, že se třetí díl vydaří o parník víc, než jeho předchůdci. Potenciál to rozhodně má, jen mi přijde, že scénárista Jason Aaron neví, co s ním. Zbytečné natahování a příběhy postav, které vlastně nikoho nezajímají? To podle mého názoru není úplně ta správná cesta.

I přes všechny vypsané nedostatky se mi však dvojka líbila o něco více. Sice jsem neměl pocit, že by se příběh posouval nějak razantně kupředu, ale určitě se mi četl lépe a plynuleji. Pasáže z budoucnosti začaly konečně lépe zapadat do konceptu hlavního příběhu a vytvořily vlastně asi i to nejlepší z tohoto celého dílu.

Shrnutí recenze

Pro

Snažší čtení
Větší rozmanitost kresby oproti prvnímu dílu
Pes Thori
Pasáž z budoucnosti

Proti

Skoro nulový posun v hlavním příběhu
Pasáž o Roz Solomonové
Zbytečné natahování

Shrnutí

Takže, jak jsem psal na začátku, kde dvojka napravila jedničku, jinde dělala jinou neplechu. Mé hodnocení je ale i tak i krapet vyšší, a to hlavně díky zápletce z budoucnosti, přehlednější kresbě a samozřejmě opět i díky Thorimu - psovi, který vás zamorduje za to, že se mu prostě chce. MORD! MORD!

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama