The New Mutants - Atmosférická rozlučka

Recenze
5 / 5 295 0
4. září 2020, napsal Johnny
Celkové hodnocení: 75%

Velká očekávání mohou přinést velká zklamání. Někdy je tak možná lepší raději mnoho neočekávat a být pouze příjemně překvapen.

The New Mutants - Atmosférická rozlučka

Po poměrně svižném a překvapivě i napínavém úvodu se zčistajasna ocitáme v prostředí jakéhosi ústavu neznámo kde, kam jsou, jak se záhy dozvíme, posíláni mladí mutanti, aby se naučili ovládnout své schopnosti. Nebo možná, aby je dokázali vůbec přijmout za své. Anebo, ještě jinak, aby byli prostě v izolaci. Záleží na úhlu pohledu.

Seznámení se všemi zainteresovanými postavami proběhne celkem hladce, i když pro hlavní hrdinku, Dani Moonstar v podání Blu Hunt, tento výrok tak úplně neplatí. Kromě ní se v ústavu nachází ještě čtyři další mladiství mutanti a ošetřující doktorka, taktéž disponující mutantími schopnostmi.

Relativně nízký počet postav však rozhodně není žádným nedostatkem. Ostatně už takto se musí o svůj čas před kamerou dělit a není zde příliš prostoru k podrobnějšímu rozvíjení jejich charakterů. Sešlá partička dává znát, že chemie mezi jejími členy by mohla velmi dobře fungovat, ale vývoj prakticky všech vzájemných vztahů je zde vykreslen hodně zkratkovitě.

Speciálnímu poutu, jež si mezi sebou vytvoří Dani a Rahne (Maisie Williams), mohl být například přiložen větší význam. Za daných okolností je otázkou, zda byla tato moderně pojatá příběhová linka pro film vůbec v něčem přínosná. Na druhou stranu, i přes relativní kontroverzi, nepůsobila nijak rušivě.

Každý z mutantů si pro sebe ve výsledku sice ukousne nějaký ten kousek koláče, jsou to ale co do velikosti celkem rozdílná sousta. Lze si třeba povšimnout, že pozadí (rozumějte kostlivci ve skříni) jednotlivých postav jsou nám představována podle pořadí od těch nejméně zajímavých (Sam Guthrie – Cannonball) až po ty nejpozoruhodnější (Illyana Rasputin – Magik).

Jedná se přesně o ty momenty, při nichž divákovi zlehka přeběhne mráz po zádech. Režisér Josh Boone se už dříve vyjadřoval, že původně nebylo vůbec v plánu natočit horor. Z podstaty příběhu sem ale tato lehce hororová atmosféra skvěle zapadá, zároveň není nijak zbytečně přemrštěná. Napětí se stupňuje tak akorát, čímž je dosaženo přirozené gradace, která nás pozvolna dovede až k vyvrcholení.

K čemu bude příběh směřovat, to bylo už od počátku zřejmé. Máme tu jasně dané schéma několika myší v kleci, přičemž každá jedna z nich by se z té klece nejraději prokousala ven. V cestě jim však stojí Lagerfüh… pardon, vedoucí ústavu, která se typicky tváří jako kamarád do nepohody, ale skrývá před ostatními jistá tajemství. Nicméně ani její postava není napsaná černobíle.

Když pak dojde na samotné finále, nechybí okázalá akce, ani efekty. Zvláštní bod navíc si zaslouží Lockheed, hezky vykreslená kombinace roztomilosti a síly. Daniin nástup na scénu, který to všechno rozetne, působí bohužel opět trochu zrychleně. Jelikož se jedná o klíčový okamžik celého filmu, mohlo zde být o trochu lépe zapracováno s emocemi.

Svůj účel to však splní a bývalým zajatcům již nic nebrání v rozletu do dalšího života. Zde bych se ještě pozastavil, neboť vyobrazený konec vyloženě láká k dalšímu pokračování a bližšímu seznamování se životními osudy našich hrdinů. Po tomto filmu si troufám tvrdit, že je škoda, že k němu asi nikdy nedojde.

Shrnutí recenze

Pro

V rámci filmového zpracování originální pojetí příběhu o mutantech. Několik podmanivých momentů udržujících diváka v napětí. Zajímavý charakter Magik a herecké podání Anyy Taylor-Joy, ale i ostatní hrdinové vás čímsi přitáhnou a o všech chcete vědět něco navíc.

Proti

Příliš zkratkovitý vývoj postav a vztahů mezi nimi a celkově některých událostí. Z větší části předvídatelný a celkem uspěchaný konec. Na výsledku je bohužel znát, že to měla být původně ucelená trilogie.

Shrnutí

Po tříletém čekání jsou Noví mutanti příjemnou tečkou za érou mutantů pod taktovkou studia Fox. Dočkáme se dokonce i několika narážek na ostatní filmy ze série X-Menů, ale násilně se do tohoto univerza snímek nacpat nesnaží a funguje dobře i samostatně. Škoda, že film se k nám nedostal už v roce 2018, tenkrát by to fungovalo ještě o chlup víc.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Autor článku

Johnny
Redaktor

Kde nás najdeš


PILSCO