Temná a depresivní sonda do života Nejvyššího čaroděje

Recenze
Temná a depresivní sonda do života Nejvyššího čaroděje

Není tomu tak dlouho, co světlo světa spatřilo české vydání komiksu The Way of the Weird (Cesta podivných). Jakou nálož mystického umění a magie nám tedy duo Aaron – Bachalo vlastně nadělilo? Odpověď je krátká, ale výstižná. Pořádnou!

427 0
20. srpen 2018, napsal Nevka
Celkové hodnocení: 90%

Už od samotného začátku je jednoznačně znát, že tento komiks není pro slabší povahy. Kresba je neuvěřitelně detailní a zabíhá do těch nejniternějších podrobností. Díky tomu máte pocit, jako by ten všechen zmatek, šílenství, chaos i dimenze, které běžný lidský mozek nemá šanci pobrat, byly opravdu všude kolem vás. Jednotlivé vize, obrazy i všemožní možní i nemožní nepřátelé, jsou vyvedeni místy až poněkud děsivým a naturalistickým stylem. Kdyby žil Émile Zola v dnešní době a živil se psaním/kreslením komiksů, klidně by to mohlo dopadnout nějak takto. Na druhou stranu občas narazíte i na vánoční stromeček.


Je však třeba podotknout, že někdy jsou stránky veselé, barevné, plné duhy, slimáků a všeho, co si jen dokážete představit. V tomto případě je tak nesmírně důležité, aby autoři udrželi otěže toho všeho pevně ve svých rukou a nic z toho, co nám servírují, nepůsobilo v příběhu nevhodně a nepatřičně. S úlevou můžu potvrdit, že se to podařilo.

Samotný příběh potom dbá na důsledné vykreslení hlavní postavy Doctora Strange, která je v rámci svých schopností uvěřitelná a psychologicky perfektně ukočírovaná. Stephen trpí mnoha zdravotními nepříjemnými problémy, které si vyžádalo jeho používání magie. V průběhu všech sešitů je nám navíc názorně ukazováno, že za vše se musí platit, takže tíhu zodpovědnosti doslova cítíte i na svých bedrech a dělá se vám z toho husí kůže. Nakonec tak máte pocit, že Doctor by měl sám nějakého toho lékaře vyhledat. I přes nepříliš lichotivý pohled na život s magií se sem tam objeví i nějaká ta hláška, či odlehčení situace. Pokud zrovna nejde o krajně exotický milostný život, nebo nudistické běhání po jiných dimenzích, většinou se jedná o nějaký „sušší“ příspěvek, který tady padne, jako „prdel na hrnec“.


Sám příběh je pak stejně temný, jako hlavní postava. V touze nepřipravit vás o mnoho zajímavých detailů z příběhu, který mě svým podáním naprosto polapil, budu komentovat jen to, co si můžete přečíst v anotaci. Kolem Strange se začínají dít hodně podivné věci – a to i na jeho poměry. Tempo je strhující, a to i přes to, že se tady poměrně dost mluví a hledí na charaktery postav. Záporná strana, kterou tady představuje Empirikul, je zajímavá a do světa magie přináší element, který by tam rozhodně neměl patřit. Strangovo Sanctum Sanctorum se tak pořádně otřese v základech. Nutno podotknout, že to jen v první vlně útoku. Ostatní dimenze, včetně bájné Fandazar Foo – křižovatky mezi dimenzemi, jsou na tom ale o poznání hůř. Stejně jako další Nejvyšší čarodějové…

Cesta podivných díkybohu netrpí problémem „vatovitosti“ ani zkratkovitosti. Když se něco řeší, má to svůj nezpochybnitelný důvod. I díky tomu se stane, že na konci závěrečného pátého sešitu jsme vlastně teprve na začátku celého konfliktu, který dost možná změní náš svět k nepoznání. Atmosféra je tak hustá, že by se dala krájet a vy se tak po dočtení nemůžete dočkat, až si přečtete Poslední dny magie.


Dneska jsem si tedy neměl na co stěžovat. Na samotném začátku navíc dostaneme i krátkou rekapitulaci originu a jedna stránka na to bohatě stačí. Zde bych si ale dovolil vytknout jednu maličkost. Tou je ponechání textu, který na pozadí českých bublin ukazuje části minulosti, v originále, čili v angličtině. Ne, že bych měl problém těch pár bublin přeložit. V českém překladu to ale působí trochu zvláštně. Je však možné, že jinak to z hlediska formálního (práva na komiks) udělat nešlo.

Vzhledem k tomu, že tohle není omnibus, se utnutí v (možná) půlce příběhu určitě nedá nikomu vyčítat a na rozdíl od recenzí, na které jsem narazil třeba na databázi knih, se to na mém hodnocení nijak neprojeví.


Shrnutí recenze

Pro

Výborná a atmosférická jízda vaším nejhlubším podvědomím, která vás nenechá ani na chvíli odpočinout. Navíc kresba je správně depresivní.

Proti

Z mé strany neexistuje žádný objektivní problém, který bych tady mohl vytknout.

Shrnutí

Pokud chcete něco pořádně hutného a Strange vám nikdy nevadil, tohle je volba přímo pro vás. Dostanete ještě více, než byste vlastně mohli čekat.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama