Spider-Man/Deadpool 5: Závody ve zbrojení

Recenze
Spider-Man/Deadpool 5: Závody ve zbrojení

Skončí romantické bratříčkování v pokračování komiksové série Spider-Man/Deadpool? Co hrozného provedl Wade Wilson? S čím bojuje Peter Parker? A jaké je 5. číslo tohoto komiksového cyklu?

4 / 5 780 0
4. srpen 2020, napsal Tony Trojan
Celkové hodnocení: 80%

Úvodem

Chci poděkovat vydavatelství a nakladatelství Crew, které naší redakci poskytlo české vydání, které na své cestě dostalo bolestivou stopku v době koronavirové. Jsem tedy rád, že komiks v Česku už znovu žije. Četl jsem již tuto sérii v angličtině a těší mě, že ji mohu číst i v mé rodné češtině.

Tentokrát si tedy vezmu na paškál 112 stránkovou kolekci Spider-Man/Deadpool 5: Závody ve zbrojení (Spider-Man/Deadpool Vol. 5: Arms Race). Od této 50dílné komiksové série si Marvel hodně sliboval, jelikož spojení dynamického dua Spider-Man / Deadpool má ohromný potenciál. Konkrétně jde o sešity #23–28, které měl na starosti komiksový scénárista Robbie Thompson. O předchozích sešitech jsem psal již v některých dílech Komiksových novinek – KN #002 a KN #007, které vám představí, o jakou sérii se to vlastně jedná. Dále bych chtěl dodat, že jsem skalním fanouškem Spider-Mana a Deadpoola, kteří rozhodně patří do mé Top 5 z Marvel Universe, což jistě ovlivnilo můj úsudek i konečný verdikt. Pojďme se tedy podívat, jestli při mých obtížných nárocích obstál příběh, umělecké zpracování a stylovost. Samozřejmě budu řešit i český překlad, který není jednoduchý.

Příběh

Děj navazuje na předchozí události v Parťácké romanci, Bokovkách, Pavučince a Žádné srandě. Spider-Man neustále nosí nějaká břemena a osud Peterovi už uštědřil četné rány, ať už vezmeme v potaz jeho klasické příběhy i ty současné, včetně těch od Robbieho Thompsona.

Proto v počátku dostanete Spideyho na mizině, jehož firma Parker Industries nedávno vyhlásila bankrot. Peter Parker prožívá strastiplné a (osobě jeho formátu) nedůstojné chvíle, které jsou plné existenčních problémů, počínaje nesnázemi s hledáním práce či svého vlastního bydlení, jelikož právě bydlí u Bobbi Morse. Každý je někdy na dně a stejně tak i úžasný Spider-Man.

Do toho si jeho parťák Deadpool založí teleshoppingovou firmu, kdy prostřednictvím reklamního bloku v TV vysílání prodává kradený arzenál, což opravdu dokáže vykouzlit úsměv na tváři. Navíc už tak má mnoho vroubků a to se přestane líbit i Spider-Manovi, který se ho rozhodne jít zatknout. Zavládne v něm však rozkol kvůli dluhu vůči Deadpoolovi z příběhové linky Pavučinky. Deadpool vede svůj vlastní podnik i tým nadaných vědců či anti-hrdinů, ve kterém jsou kupříkladu Hellcow, Madam M.O.D.O.K (Kate Oldstong / Kate Waynesboro), Screwball či Clay Quartermain, se kterým Wade sdílí účet na Netflixu. Do dialogů se totiž dostalo mnoho pop-kulturních i dalších různorodých narážek, jak je u Deadpoola dobrým zvykem.

Wade Wilson však má pro Petera prácičku, kterou vhledem k jeho špatné situaci přijme, takže spolupráce ožívá a dostaneme tak souboj proti Chameleonovi – 1. Spider-Manův antagonista vůbec. To zaručí i poměrně akčnější sekvence, které umí překvapit. Hlášky také dokáží pobavit a jedná se o solidní odpočinkový komiks bez těžkopádného příběhu.

Kreslířské zpracování a další úlohy

O umělecké ztvárnění se postarali kreslíři Chris Bachalo, Scott Hepburn, Marcus To a Matt Horak. Je očividné, že to měl celé pod palcem hlavně Chris Bachalo, což je poznat na uměleckém zpracovaní. Chris se podílel na výrobě na vícero pozicích, jelikož v některých obsažených sešitech obtahoval linie a obrysy (z pozice inkera) či vybarvil jednotlivé plochy v panelech (kolorista), čímž mohl lépe vtisknout celému komiksu svůj styl.

Ten mi však upřímně tolik nesedí kvůli charakteristice barev či anatomii jednotlivých postav. Dokážu to však zkousnout, jelikož některé stránky jsou opravdu působivé právě díky dobře zvoleným barvám, které zlepší celkový vizuální vjem. A paradoxně se mi líbí i anatomie postav a hydrodynamika ve vodních sekvencích, která je roztomilá i vtipná zároveň. Komiks je tak po vizuální stránce spíše nadprůměrný, takže nijak zvlášť neoslní, avšak upoutá vaši pozornost.

Český překlad

Překladu se ujal osvědčený Darek Šmíd, který však neměl lehkou úlohu. Velké množství slangových výrazů a pop-kulturních narážek z amerického prostředí totiž není jednoduché pochopit bez znalosti anglického jazyka a jeho prostředků či místních poměrů. Přímo to tedy vybízí ke vtisknutí české kultury i do českého vydání, což trochu usnadní pochopení jednotlivých vtípků. Je to však dvojsečná zbraň a byl bych radši (a možná i další čtenáři), kdyby to byl méně častý jev. To však zásadně neuškodí komiksu i s ohledem na poměrně širokou čtenářskou základnu, ve které platí přísloví – Co člověk, to názor.
Shrnutí recenze

Pro

Zábavný netěžkopádný příběh
Komiks je skvělý pro každého fanouška Spider-Mana
Kolekci ocení i fanoušci Deadpoola
Některé stránky jsou vizuálně úchvatné
Skvělá fyzika a anatomie postav při vodních sekvencích
Český slang a kultura v českém překladu

Proti

Anatomie postav na souši a použité barvy jsou někdy sterilní
Nejedná se o náročné čtení s hlubokými myšlenkami

Shrnutí

Komiks obstál na výbornou, i když se nejedná o revoluční či v budoucnosti kultovní dílo. Každopádně tuto kolekci mohu doporučit a neměla by tak chybět ve sbírce skalního fanouška Spider-Mana či Deadpoola.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama
ComicShop.cz