Silver Surfer: Podobenství

Recenze
Silver Surfer: Podobenství

Legendární komiks Silver Surfer: Parable ožil v českém překladu! Toto magické dílo vzniklo spojením amerického těžiště komiksu s belgo-francouzským, kdy velký Stan Lee spolupracoval s osobitým Jeanem Giraudem (Moebius). Stojí tento počin za přečtení?

5 / 5 950 0
13. prosinec 2020, napsal Tony Trojan
Celkové hodnocení: 99%

Úvodem

Tato 2dílná limitovaná série si ve své kategorii odnesla Cenu Willa Eisnera a je považována za jeden z nejlepších komiksů 80. let. I přesto, že Moebius dostal od Stana Leeho jen námět bez konkrétního scénáře, který Lee dodělal až po nakreslení komiksu, tak paradoxně vyšla spolupráce Stana Leeho a Moebia na podtrženou jedničku s hvězdičkou.

Limitovaná série Silver Surfer: Podobenství poukazuje na zmanipulovatelnost davu a další sociální problémy, které se často v 80. letech vměstnaly na tehdejší stránky komiksu. Silver Surfer: Podobenství úzce zkoumá, co dělá (tvoří) skutečného boha, či jakou sílu dává lidstvo svým bohům a modlám. Dále také poukazuje na lidskou touhu být pod stálým útlakem mocných. To může být samo o sobě blízké i českým čtenářům, jelikož se právě tato touha do jisté míry projevuje na politické i společenské situaci napříč bývalými státy Sovětského svazu a východního bloku, včetně České republiky.

Příběh

Stan Lee a Silver Surfer: Parable

Nebyl by to řádný komiks o Silver Surferovi, kdyby zde nebyl jeho pán Galactus, kterému padla do oka naše planeta. Galactus po svém příchodu slibuje lidskému pokolení konec všech válek, zločinu, zloby i chudoby výměnou za to, že bude na Zemi uznán jako jediný pravý bůh.

Někteří mu skočí na špek a berou příchod Galactuse jako vážnou náboženskou událost, spásu naší civilizace. Jedním z těchto lidí je i Colton Candell, upadající televizní evangelista, který považuje Galactuse za svou příležitost k návratu na výsluní.

Já jsem Galactus!

Mezitím náš hrdina Norrin Radd alias Silver Surfer pobývá v utajení na naší planetě a nejprve lidstvu odmítá pomoci. Domnívá se totiž, že se u lidí absolutně vytratil soucit, takže jsou už dávno ztracení i bez Galactuse. Svůj názor Silver Surfer později však pochopitelně změní na základě rozhovoru s dcerou Coltona Candella.

Lidé však odmítají pomoc od našeho hrdiny, jelikož neví o pravých úmyslech Galactuse a slepě uvěřili jeho lžím. Někteří fanatičtí přívrženci berou slova tohoto arcipadoucha za svá, a tak zaútočí na našeho stříbrného surfaře. Ten tak nestojí nejen proti svému bývalému pánovi, ale také proti prostému lidu.

Když už se zdá, že má Galactus vyhráno, omylem zabije nevinného civilistu. Davem se tak šíří otázky – Jaký bůh by jednal tak pomstychtivě? Je tedy Galactus opravdu tím, o kterém si lidstvo myslelo, že je?

Kresba

  • Zdroj videa: komiksar_cz / YouTube

Kreslířské práce obstaral jeden z nejuznávanějších kreslířů a malířů Francie – Jean Henri Gaston Giraud, který působil pod pseudonymem Moebius. Ze strany autora komiksů jako Incal nebo Svět Edeny nebyl Silver Surfer pouze zakázka, ke které byl donucen tučným šekem. Dodal totiž komiksu svůj nezaměnitelný minimalistický styl doplněný o surrealistické kresby. To je přesně to, co Galactus a Silver Surfer v této době potřebovali.

Francouzská kreslířská škola zde hraje prim! Moebius byl žákem Alberta Uderza (Asterix, Oumpah-Pah), a tak jsou na panelech komiksu znát určité podobnosti v kresbách těchto 2 autorů. Ty totiž mnohdy působí rozjařeným dojmem, což souzní s tématy, které komiks otevírá. Zvláště pak při scénách fanatismu, který dokáže být naivní a zaslepený. Stylově se však většina stránek podobá i jinému dílu Alberta Uderza – Tanguy et Laverdure, ve kterém se zhlédl nejenom Moebius, ale i další autoři, jako Paul Renaud, René Pétillon, André Franquin, Rafael Albuquerque, Gotlib, Matt Groenning nebo Didier Conrad.

Tak praví Galactus!

Moebius sbíral také vlivy z filmů či fotografie, které se snažil převést do svého umění. Výjimkou není ani jeho Silver Surfer, kdy na některých panelech můžeme vidět jakousi simulaci snímání pomocí teleobjektivu, který má velkou ohniskovou vzdálenost (běžně 100 až 500 mm), a jenž je určený pro fotografování objektů, ke kterým se není možné přiblížit. V praxi to znamená to, že je očividný autorův důraz na to, aby ze stránek komiksů vynikl Galactus a působil tak jako nedosažitelná bytost. Prostý lid je pak upozaděn a má méně detailů, což vynáší ještě více hlavního antagonistu příběhu.

Jak už bylo řečeno, Moebius dostal od Stana Leeho pouze námět, takže musel zapojit hodně ze své rozmanité fantazie. To nebylo v rámci jeho práce zas tak neobvyklé. Například jeho Arzach sleduje osamělého průzkumníka doprovázeného okřídleným mimozemským tvorem, kdy v útrobách komiksu nenaleznete ani náznak po dialogu.

Moebius na Silver Surferovi pracoval za velice podobných podmínek, kdy musel zapojit více druhů představivosti. Navzdory zajetým postupům při výrobě komiksu, kdy je psán nejdříve komiksový scénář, vytvořil naprosto fantastickou kresbu, která ovlivnila podobu Silver Surfera v dalších komiksech. Dá se tak s klidem na duši říci, že tento kreslíř pomohl zformovat Norrin Raddův charakter do dnešních parametrů.

Překlad

Silver Surfer: Parable / Podobenství

Český překlad obstaral sám Jiří PavlovskýCREW, se kterým jsem dělal rozhovor → ZDE. Myslím, že k tomuto počinu přistoupil se vší úctou, jelikož se jedná o posvátné dílo a velice důležitý kousek historie komiksu. Právě díky iniciativě Pavlovského se tento komiks dostal do mé mateřštiny, takže jsem velice rád, že se dílo zadařilo.

Měl bych ještě jeden dodatek ke grafologii, což byl úkol letteristy Josefa Ládka, který vybral velice podobné fonty. Nevadí ani to, že u některých bublin (speech ballons) se nedodržela velikost písma. To je však vzhledem k velkému formátu komiksu opravdu malicherným problémem.

Shrnutí recenze

Pro

Spojení belgo-francouzského a anglo-saského komiksu.
Autorem komiksového scénáře je Stan Lee.
Upozorňuje na zmanipulovatelnost davu a další sociální problémy.
Poukazuje na zaslepený fanatismus.
Příběh otevírá i náboženské tabu.
Kresbu obstaral Moebius – legenda francouzské kreslířské školy.
Moebius přidal do kresby prvky z fotografie a filmu.
Nezaměnitelný minimalistický styl doplněný o surrealistické kresby.
Velký formát komiksu 235 × 330 mm.
Pevná vazba s přebalem.

Proti

Krátký příběh.

Shrnutí

Silver Surfer: Podobenství ode mě dostal hodnocení vysokých 99 %. Stojí zatím i to, že patří k mým nejoblíbenějším komiksům vůbec. Zároveň chci poděkovat vydavatelství a nakladatelství CREW za poskytnutí komiksu k recenzi i za jejich úspěšnou práci na českém vydání.

Ohodnoť článek

Pro ohodnocení toho článku se musíš přihlásit.Komentáře

Pro psaní komentářů musíš být přihlášený.

Reklama